Čerpadlo Gardena s automatem

Čerpadlo Gardena s automatem | foto: Gardena

Čerpadlo do sudu zalije zahrádku, ale nepočítejte s velkým kropením

  • 12
Sud na dešťovou vodu na zahradě používá většina zahrádkářů. Byla by škoda, když už náhodou občas zaprší, pouštět vodu do kanálu. Je lepší využít ji na zalévání.

Sudová čerpadla jsou v podstatě jednoduchá čerpadla se základními parametry. Nevyžadují se od nich žádné výjimečné výkony. Připojit třeba dvacetimetrovou hadici a kropit v podvečer záhonky. Pořád je to snadnější, než běhat po zahradě s konví, což je činnost velmi náročná na fyzičku a hlavně záda.

U podobných čerpadel se předpokládá, že se nebude čerpat ze studny, ale z povrchové nádrže. Přesto však mívají výtlak až 10 metrů. Jak se však můžete podívat na fotografii křivky výkonu v galerii, s každým metrem hloubky se snižuje průtok, takže s nějakým čerpáním ze studny raději nepočítejte.

Většina sudových čerpadel na trhu má průtok pohybující se mezi dvěma a čtyřmi tisíci litrů vody za hodinu. U čerpadel s nižším průtokem se předpokládá, že se bude zalévat hadicí s nějakým kropítkem, jen u těch nejsilnějších připojíte i klasické postřikovače, výkon však podle odborníků nelze srovnávat s tlakovými čerpadly.

„Dá se říci, že čím je čerpadlo výkonnější (silnější elektromotor), tím větší možnosti využití nám přináší. Slabá čerpadla nám umožní například pouze pomalé přečerpávání, naopak silnější můžeme využívat například na mytí auta, sprchování. Plošný dosah přečerpané vody je větší a také lze přečerpat mnohem více vody,“ říká Karel Hromada ze společnosti Mountfield.

Navíc když si uvědomíte, že sud bude mít objem maximálně kubík vody, mohli byste stříkat trávu tak čtvrt hodiny. Proto většina zahrádkářů v době sucha spíš vezme hadici, trávu obětuje a vodu dávkuje spíš jen záhonům s úrodou.

Podstatnější je další vybavení, kterým sudové čerpadlo disponuje. Přestože bývá určené i pro mírně znečištěnou vodu, nedoporučuje se ho ponořit až na dno sudu, kde se shromažďuje splavená špína z okapů.

Proto je výhodné vybrat model, který lze za okraj sudu zavěsit nad dno. A ideální je, když je držák teleskopický, takže si výšku můžete přizpůsobit podle výšky sudu.

Sudovému čerpadlu by také neměl chybět ventil na výstupu. „Jde o to, že když čerpadýlko zavodní celý systém i s hadicí a po zalévání byste ho vypnuli, ze sudu by se stále odčerpávala voda,“ připomíná Marián Špeťko ze společnosti Fast, která podává čerpadla Fieldmann. Stejně jako když ze sudu nasajete ústy pomocí hadice víno a ono pak teče, dokud není sud prázdný.

Jen výjimečně bývá čerpadlo vybavené i automatem. To znamená, že se samo spustí až v okamžiku, kdy otevřete ventil na konci hadice a chystáte se začít zalévat. Funguje jako domácí vodárna, když se otočí kohoutkem nebo automaty u povrchových vodáren.

Zatímco běžná sudová čerpadla koupíte podle výkonu už od tisícikoruny, automat bývá podstatně dražší. To je cena za komfort, kdy nemusíte běhat mezi zásuvkou a hadicí při každém zapnutí nebo vypnutí čerpadla.