OBRAZEM: Volavka, vydra, mořský orel. Česká divoká příroda v zimě

  • 9
Příroda je nezbytná pro naše přežití. To si zřejmě díky půl milionu podpisů pod kampaní Nature Alert v červenci 2015 uvědomila i Evropská komise a před pár týdny potvrdila zachování současné funkční legislativy, která přírodu účinně chrání. Podívejte se, jak dokáže být třeba na Třeboňsku na fotografiích Jiřího Bohdala nádherná i v zimě.

Ke kampani Nature Alert neboli Klenoty přírody z května 2015 - za záchranu evropských předpisů na ochranu přírody, kterým hrozilo, že budou výrazně oslabeny - se po celé Evropě přidala více než stovka evropských nevládních organizací včetně České společnosti ornitologické, Hnutí Duha, Beleco či společnosti Zelený kruh (více v předchozím článku zde).

Podařilo se shromáždit téměř půl milionu podpisů odborníků i laiků, kteří se tak postavili za zachování dosavadních pravidel pro ochranu přírody. Své rozhodnutí směrnice zachovat Evropská komise zveřejnila 7. prosince 2016. A zdůraznila potřebu jejich ještě důslednější implementace a vymahatelnosti.

Podle ředitele České společnosti ornitologické je toto rozhodnutí Evropské komise velkým úspěchem. „Odborná i laická veřejnost jasně vyjádřila, že příroda je pro nás důležitou hodnotou a je dobře, že komise na tyto názory brala ohled,“ uvedl s tím, že teď je potřeba se starat, aby směrnice na ochranu přírody fungovaly ještě lépe. Jen tak lze zajistit pokles biologické rozmanitosti, zejména devastující vliv intenzivního zemědělství na krajinu.