Česká televize už otvírá novou houbařskou sezonu. Seriálem Na houby

  • 13
Na houby je název nového třináctidílného zábavného přírodovědného cyklu České televize. Jeho průvodci Arnošt Goldflam s Josefem Poláškem v něm společně s mykology poznávají, sbírají, ale i ochutnávají houby z českých lesů. V prvním díle se vydají do jarního lesa a ukuchtí nalezené smrže.

"S myšlenkou natočit seriál o houbách jsme si pohrávali dva roky a loni na jaře jsme šli do realizace s docela velkými obavami. Rok 2011 přál spíš vínu, hub rostlo málo. Přesto se dařilo, našli jsme i vzácné teplomilné hřiby a jiné chráněné houby," řekl dramaturg pořadu Ivo Cicvárek.

V rolích průvodců pořadem se divákům představí Arnošt Goldflam jako vševědoucí otec a Josef Polášek coby jeho zhýčkaný syn. Ve dvou dílech se vyskytuje i postava maminky, kterou hraje Marie Ludvíková.

Jarní salát ze smržů a ředkviček

Ingredience
- nakrájené smrže cca 400 g (v sezoně lze sehnat i na trhu)
- 12 ředkviček
- 3 dl hovězího vývaru
- čerstvá bazalka
- petrželová nať
- citron
- sůl

Postup
Pokrájené smrže uvaříme ve 2 dl hovězího bujonu. Po vychladnutí přidáme na kolečka rozkrájené ředkvičky. Zbylý vývar osolíme, ochutíme citronovou šťávou a zalijeme s ním směs. Nakonec ozdobíme petrželovou natí. Podáváme s osmaženým toastovým chlebem.

Jarní salát ze smržů s ředkvičkami

Třináct dílů cyklu popisuje historii mykologie, seznamuje s nejmasověji hledanými druhy hřibů a houbami roztodivných tvarů a také pojednává třeba o schopnosti hub absorbovat těžké kovy. "Sběr hub, který diváci v pořadu uvidí, není fingovaný. Houby se vařily přímo v terénu a co jsme našli, to jsme také před kamerou uvařili a snědli, pochopitelně až na jedovaté druhy," uvedl jeden z průvodců pořadem Arnošt Goldflam.

Cyklus Na houby se natáčel od jara 2011 do ledna 2012 a na projektu spolupracovali i přední čeští mykologové jako Vladimír Antonín, Jan Borovička nebo Jan Holec.

Pořad režiséra Pavla Jiráska bude uváděn od 18. února každou sobotu dopoledne na programu ČT2, každý z dílů bude mít i dvě reprízy.

První díl populárně naučné série o houbaření a houbařích zavede diváky do jarního lesa, který skrývá nejen kulinářsky vyhlášené smrže.

Odborným průvodcem prvního dílu, který se jmenuje Z jara, bude Vladimír Antonín, jeden z našich nejvyhlášenějších znalců hub a spoluautor mnoha zásadních soudobých publikací.

Společně s hlavními protagonisty vyrážejí do jarem zkrášleného lesa. Zpočátku se zdá, že houbaření nebude úspěšné, ale nakonec se jim podaří nalézt nejenom krásné exempláře smržů, ale i rozličné druhy jedlých i jedovatých ucháčů, závojenku podtrnku a jiné, často velmi bizarně vyhlížející druhy jarních hub.

Smrž obecný

Smrže patří na našem území k odpradávna sbíraným a ceněným houbám. Svědčí o tom i zajímavé odkazy v literárních dílech. Například Werichovo Fimfárum a pohádka Tři sestry a jeden prsten. Celý děj se odehrává o parných Velikonocích, natolik parných, že už se na trhu prodávaly smrže.

Podobou je to houba nezaměnitelná, byť by některé exempláře mohly nezkušenému houbaři vzdáleně připomenout hadovku smrdutou, což je však houba na rozdíl od smrže páchnoucí a rostoucí o dost později.

Typické znaky smrže: bílá noha, hnědavý klobouk s pravidelnými nebo nepravidelnými jamkami na povrchu, uvnitř dutina, intenzivní kořenitá vůně. Uspět můžete ve vlhčích a teplejších lokalitách, tedy v nivách řek a potoků, u rybníků, ale i kolem horských potoků v porostech devětsilu. Ale bez šance nebudete ani ve městech – smrže dost často rostou v parcích a sadech, zejména na zastíněných místech s čerstvým mulčem. Smrž je houba dutá, což se dá v kuchyni využít k nejrůznějšímu nadívání.

Smrž obecný