Evropský rak říční (Astacus astacus)

Evropský rak říční (Astacus astacus) | foto: shutterstock.com

České raky má zachránit nové výzkumné centrum ve Vodňanech

  • 1
Původní raky žijící v Česku ohrožují druhy importované z Ameriky, které přenášejí račí mor. Nové výzkumné centrum se chce soustředit na výzkum a zachování našich původních druhů, které jsou bioindikátorem kvality vod.

Nové výzkumné centrum vznikne ve Výzkumném ústavu rybářském a hydrobiologickém ve Vodňanech za zhruba 370 milionů korun. Populace chráněného raka říčního a kamenáče ohrožují podle zástupců ústavu druhy raků dovezených z Ameriky, které přenášejí račí mor.

Původní druhy si zaslouží přežít

Rak říční (Astacus astacus) je živým indikátorem čistoty vody Zhruba 75 procent nákladů na vybudování centra ve Vodňanech pokryje evropská dotace. "Velmi významnou součástí centra bude i výzkum raků. A cílem je využití raků jako bioindikátoru kvality vody především na vodárenských objektech i v různých podnicích povodí," přiblížil Pavel Kozák, vedoucí laboratoře etologie, výživy ryb a raků.

Hlavním cílem ale bude zachovat druhy raků, kteří historicky patří do české přírody. "Je zde velké nebezpečí průniku a rozmnožování nepůvodních druhů a my se snažíme uchovat populace našich původních druhů," uvedl Kozák.

Larva raka říčního (Astacus astacus) se zbytkem vaječné skořápky Devět let spolupracuje výzkumný ústav se šumavským národním parkem. Monitoruje výskyt raků na Šumavě a hledá vhodná izolovaná místa, kam se dají raci vysadit a kde nepřijdou do styku s dovezenými druhy. "V případě, že by došlo k nejhoršímu a vyhynuli všude raci, tady by naši raci zůstali," doplnil Kozák. Od letoška ale umělému vysazování raků není nakloněno ministerstvo životního prostředí.

Výzkumný ústav tento týden pořádá v Písku evropskou konferenci, na níž se zabývá právě budoucností původních druhů raků v Evropě. Její účastníci už si prohlédli tradiční lov korýšů na proutky ve vodní nádrži u Vimperka, kde je populace tisíců raků říčních. Podle Kozáka se na ní evropští odborníci shodli, že jejich národní programy pro záchranu těchto korýšů jsou založeny právě na vytváření útočišť raků a jejich znovuvysazování.

Invazní druhy raků

Rak pruhovaný (Orconectes limosus) patří mezi invazní druhy ze Severní Ameriky. Ty přenášejí račí mor, který je v případě nákazy stoprocentně smrtelný pro původní druhyMezi nepůvodní druhy patří rak pruhovaný a rak signální, kteří se snadněji množí. V přírodě jich už je několikanásobně více než původních raků. Českou populaci raků začátkem minulého století téměř zničil račí mor. Od 70. let se situace zlepšila, protože se zkvalitnila voda. Ale v řadě lokalit dovezení raci zabraňují šíření původních druhů. Přenášejí račí mor, který je v případě nákazy stoprocentně smrtelný pro původní druhy.