Československý vlčák | foto: Jan Tichý

Československý vlčák

  • 4

Země původu:

bývalé Československo, patronát Slovenská republika

Zařazení

FCI sk. I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Standard č. 332

Historie:

V roce 1955 byl v tehdejším Československu uskutečněn biologický experiment - křížení německého ovčáka s karpatským vlkem. Experiment prokázal, že potomstvo vzešlé ze spojení psa německého ovčáka a vlčice, stejně jako potomstvo vlka a feny německého ovčáka, je možno vychovat. Velká většina jedinců z těchto spojení splňovala genetické nároky na pokračování chovu. V roce 1965, po skončení experimentu, byl vytvořen plán chovu tohoto nového plemene, který zahrnoval zkombinování užitečných vlastností vlka s příznivými vlastnostmi psa. V roce 1982 byl československý vlčák uznán ústředním výborem chovatelských organizací tehdejšího Československa jako národní plemeno.

Povaha a chování:

Živý, velmi aktivní, vytrvalý, učenlivý, s rychlými reakcemi. Nebojácný a odvážný. Nedůvěřivý. Velmi oddaný svému pánovi. Dobře odolává rozmarům počasí. Všestranně využitelný.

Vzhled:

Pevná konstituce. Nadprůměrná velikost, obdélníkový rámec. Tvarem těla, pohybem, texturou srsti, barvou srsti a masky je podobný vlku.

Průměrný věk:

14 - 15 let

Péče:

Nadmíru zajímavé plemeno není náročné z pohledu výživy. Srst československého vlčáka potřebuje pravidelné česání, pozornost je třeba jí věnovat zvláště v období línání. Plemeno dobře snáší pobyt v kotci. Československý vlčák je pracovní pes, který potřebuje psychickou i fyzickou zátěž. Výchova musí být klidná a důsledná a se socializací psa se začíná poměrně brzy.

Chovatelský klub:

Klub chovatelů československého vlčáka