Český rybář chytil největší sladkovodní rybu světa. Bojí se jí i domorodí indiáni - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Český rybář chytil největší sladkovodní rybu světa. Bojí se jí i domorodí indiáni

  1:00
Náruživý rybář a cestovatel za rybami Jakub Vágner si z amazonských vod vylovil další světový rekord. 2,5 metru a 130 kilogramů - to jsou míry jeho kořisti, arapaimy velké.
Arapaima velká

Arapaima velká | foto: Jakub Vágner

Do nitra amazonského pralesa se Jakub Vágner vydal už počtvrté. Na tuto cestu ale určitě jen tak nezapomene.

Podařilo se mu totiž chytit 130 kilogramů těžkou a 2,5 metru dlouhou arapaimu velkou (arapaima gigas).

Překonal tak svůj rekord z minulého roku, kdy se na jeho návnadu nechala nalákat arapaima, která vážila "jen" 106 kg.

Boj s obrovskou arapaimou trval necelou hodinu a ryba přitom prý málem rozpůlila malou přenosnou kanoi.

"V jeden moment se totiž rozhodla, že nám nic nedá zadarmo, a s otevřenou tlamou se na nás vrhla. Naštěstí minula, a tak se jen trochu zakousla do lodi. Pohled to byl ale neuvěřitelný,“ vypráví nadšeně Jakub Vágner.

Tyto obrovské ryby dýchají stejně jako lidé atmosférický kyslík, takže se pravidelně, zhruba v hodinových intervalech, vynořují. V tu chvíli je potřeba nahodit návnadu přesně do místa vynoření. Na pohotovou reakci má rybář asi tři sekundy. Pak zbývá jen čekat.

gal


. ARAPAIMA VELKÁ

Arapaima velká patří mezi největší sladkovodní ryby světa. Dorůstá délky až 6 metrů a vážit může i tunu.

Žije ve vodách Amazonky a v jejích přítocích, obývá stojaté vody, jezera, zaplavené oblasti i bažiny.

Arapaimy žijí ve vodách chudých na kyslík. Protože ale atmosférický vzduch potřebují, vynořují se k hladině, aby se nadechly. Období sucha přežívají zahrabané v bahně.

Arapaimy jsou predátoři, jejich kořistí se stávají hlavně jiné ryby, ale také neopatrní ptáci a další živočichové. Nejraději loví u hladiny.

Tato bájná ryba, před níž mají respekt i indiáni, je podle Jakuba Vágnera královnou Amazonie. Je opředená mýty a legendami.


V Amazonii strávil Jakub i se svou přítelkyní, novinářkou Štěpánkou Decastelo, měsíc. O dramatické okamžiky rozhodně neměli nouzi. Při hledání jedné z lagun je napadla celá tlupa opic, jindy je zase zaskočil obrovský jaguár.

"Několik hodin jsme hledali lagunu, ve které měla žít několikasetkilová arapaima. Nikdo ji ještě nikdy neviděl, ale její nadechnutí bylo prý slyšet stovky metrů daleko. Indiáni mají k této rybě veliký respekt, proto se ji vydávají hledat jen výjimečně," líčí své zážitky Jakub Vágner.

"Po neúspěšném lovu jsme se vraceli za tmy do tábora, vzdáleného asi dvě hodiny chůze. Hustě pršelo a najednou nad sebou ve větvích slyšíme šílený hřmot. Podíval jsem se prudce nahoru a viděl jen dvě oči. Posvítili jsme na to místo rychle baterkou a zahlédli černého jaguára."

"Když jsme se druhý den ráno opět vydali do laguny, našli jsme kolem celého tábora stopy větší než lidská ruka. Ten jaguár nás musel celou cestu stopovat a v noci neváhal přijít až na vzdálenost jednoho metru. Bylo třeba zvážit, co dál. Mohlo to být varování, že jsme vstoupili na jeho území, nebo jen zvědavost. Každopádně jsem to nemohl brát na lehkou váhu. Už jen proto, že jsem měl zodpovědnost i za někoho jiného. Nezbylo nám tedy nic jiného než se sebrat a vyrazit dále."


gal


Tohoto rozhodnutí ale nemuseli Jakub se Štěpánkou litovat. O dva dny později se jim totiž podařilo chytit úlovek, kterým Jakub opět pokořil světový rekord.

O jeho dalším rybářském úspěchu čtěte zde.



. JAKUB VÁGNER

Rybaření je pro něj koníčkem i povoláním. Začal s ním už v pěti letech.

V patnácti začal publikovat v odborných rybářských časopisech u nás i v zahraničí, v sedmnácti letech natočil první rybářský film o lovu sumců. Dnes je mu 25 a je jedním z nejuznávanějších rybářských odborníků v Evropě a zároveň držitelem několika zajímavých rybářských rekordů.

Za rybami cestuje Jakub Vágner po celém světě. Dlouhodobě pobýval například v Kazachstánu či Uzbekistánu, jeho expedice ale směřovaly i do Asie a Jižní Ameriky, do povodí řeky Amazonky. Rok pracoval i jako rybářský průvodce v Austrálii při lovu velkých mořských ryb, jakými jsou mečoun, tuňák nebo žralok.

Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025