Kukaččí vejce v hnízdě křepelky

Kukaččí vejce v hnízdě křepelky | foto: shutterstock.com

Český vědec zjistil, proč kukačky likvidují mláďata svých hostitelů

  • 29
Mladá kukačka vylíhnutá v cizím hnízdě udělá vše, aby vytlačila ostatní mláďata ven. Kdyby to neudělala, v konkurenci s mláďaty by neobstála a těžko by přežila.

Likvidace vajec a mláďat hostitelů je pro kukačku obecnou životní nutností, zjistil český vědec Tomáš Grim z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

"Je to úžasný sportovní výkon, jako by člověk vyhazoval pytel cementu z tři metry hluboké jámy. Kukačka je přitom tak zaujatá svojí věcí, že se ani nestará o okolí a dokonce ani o potravu. Když to ale nezvládne, má například v hnízdě rehka jen poloviční šanci na přežití," říká Tomáš Grim. Později, když s ostatními mláďaty bojuje o potravu, už totiž nemá podle něho sílu konkurenci zlikvidovat.

Že sotva narozené mládě kukačky obecné pozabíjí v cizím hnízdě své nevlastní sourozence tak, že je vytlačí a shodí na zem, je známé už od dob řeckého filozofa Aristotela. Proč to dělá, se ale podařilo objasnit až nyní.

Vědci zjistili i to, proč tuto "špinavou práci" nemůže za své mládě odvést jeho matka už při kladení vejce do hnízda hostitelů. Ti totiž téměř vždy odmítají pečovat o hnízdo s jediným vejcem, zatímco o jedno živé mládě se postarají ochotně.

Kukačka může podle vědců vytlačováním hostitelova potomstva strávit i celý týden, zvláště v hnízdech se strmými vnitřními stěnami.

"Na výzkumu spolupracoval Grim s kolegy z Maďarska, Velké Británie, Spojených států a Nového Zélandu a výzkum zveřejnil ve vědeckém časopise PLoS One," uvedl mluvčí olomoucké přírodovědecké fakulty Pavel Vysloužil.

Výzkum se uskutečnil v rámci mezinárodního projektu, který zkoumá vztahy mezi hnízdními parazity a jejich hostiteli i na molekulární a mikroskopické úrovni. Grim je prvním Čechem, jehož projekt sponzoruje prestižní nadace Human Frontier Science Program.