Holub olympionika Josefa Pukance si v roce 2009 "vylétal" páté místo

Holub olympionika Josefa Pukance si v roce 2009 "vylétal" páté místo | foto: Radek Miča, MAFRA

Čeští holubáři balí na světovou olympiádu, čekají několik zlatých

  • 0
S velkými šancemi na zlatá umístění se chystají reprezentanti do polské Poznaně, kde se na konci ledna uskuteční holubářská olympiáda. Vzhledem k tomu, že Česko patří k holubářským velmocem, očekává se udržení přední mezinárodní pozice.

Čeští chovatelé poštovních holubů by chtěli přivézt z olympiády větší počet medailí, včetně několika zlatých. Česko se již víc než půlstoletí řadí spolu s Poláky a Slováky ke světové holubářské špičce. S odstupem pak následují chovatelé z Belgie, Nizozemska a Německa.

"Úspěchy české výpravy na olympiádách jsou proto považovány za zcela normální a i letos bychom neměli odjet s prázdnou," řekl předseda Českomoravského svazu chovatelů poštovních holubů Jaroslav Novotný.

Rodr s Ševcem jsou největší nadějí

Čeští holubáři

V Česku je registrováno asi 4 300 holubářů, kteří chovají v průměru 80 až 100 holubů. Na olympiádě v Poznani bude Česko od 28. do 30. ledna reprezentovat v několika kategoriích 34 holubů. Létat tam ale ve skutečnosti nebudou. Své kvality už prokázali od května do září v sérii závodů na různě dlouhých tratích a na olympiádě se již jen porovnají jejich celkové výsledky.

Vedle vítězů sportovních soutěží se budou v Polsku volit i nejkrásnější holubi. Porotci je vyberou na výstavě, která je nedílnou součástí olympiády. Také tito ptáci ale museli nejdříve uspět v několika závodech, v nichž však nemuseli patřit mezi nejlepší.

Největší šanci na přední umístění mají podle Novotného ptáci hořického chovatele Pavla Rodra, specializovaní na krátké tratě do 400 kilometrů. Do Poznaně přiveze hned tři kandidáty na zlaté medaile. Rodrovi šampioni pocházejí z rodu jeho doposud nejúspěšnějšího holuba Mr. Paca, jenž slavil v roce 2005 úspěchy na olympiádě v portugalském Portu.

Menší medailové ambice má Václav Švec z Velkého Meziříčí, který se olympiády zúčastní poprvé. Na republikové úrovni skončil druhý. Švec by prý byl rád, kdyby se jeho holub umístil do desátého místa.

Drahý koníček

Chov holubů je podle Novotného časově i finančně velmi náročný koníček. Chovatelé musí holuby udržovat ve skvělém zdravotním stavu, nezbytné je několikeré očkování a vitaminové a potravinové doplňky, které holubům zajistí dostatek bílkovin, sacharidů, minerálů a aminokyselin.

Pečlivě se dbá i na složení krmné směsi, jiné pro každý druh tratě. Přesný poměr použité pšenice, ječmene, luštěnin, kukuřice, slunečnice, lněných semínek, prosa a dalších živin bývá obvykle nejstřeženějším tajemstvím chovatelů.

Vítěz stojí od 20 tisíc po miliony

Průměrná cena olympijského vítěze je podle ceníku svazu chovatelů 20 tisíc korun. Češi jsou však ochotni dát za špičkové jedince i mnohem víc. "Loni se v dražbě prodal holub za 60 tisíc korun," připomíná Novotný.

Ve světě, především v Belgii a Asii, kde se pořádají závody o velké sázky, se však za stejně kvalitní ptáky platí i statisíce eur. 

Olympijské zlato samo o sobě však chovateli nepřinese žádný finanční efekt, protože ze soutěže si kromě uznání kolegů přiveze jen pohár a diplom.

Výjimečná "trefa" se však loni podařila holubáři Karlu Klemensovi, když vyhrát závod Sun City Million Dollars v Jihoafrické republice. Jako vítěz získal dvě stě tisíc dolarů. Jeho holub Ali porazil pět a půl tisíce holubů z dvaatřiceti zemí. U tohoto závodu je tradicí, že se vítěz hned vydraží. Nový majitel zaplatil za Aliho v přepočtu čtyři sta tisíc korun (viz článek o Karlu Klemensovi).