Rybářská vesnička Sakrisoy na norském souostroví Lofoty

Rybářská vesnička Sakrisoy na norském souostroví Lofoty | foto: Profimedia.cz

Pro české rybáře je nejpopulárnější Norsko, dovezou si až 15 kg ryb

  • 27
Tisíce Čechů vyrážejí každoročně rybařit do zahraničí, jen rybářských zájezdů se prodá za rok zhruba 7000. Nejpopulárnější zahraniční destinací je Norsko, za sportovním rybařením míří rádi také do Švédska a Španělska.

Norsko je pro české rybáře rájem z celé řady důvodů. „Z Norska si může rybář ryby přivézt, je tam omezení 15 kg na osobu,“ uvedl jeden z nich Zdeněk Edelmann, jednatel cestovní agentury PEPA Travel Agency. V jiných zemí je podle něj dovoz více omezen, navíc je rybaření na moři u norského pobřeží zdaleka nejjednodušší. (O rekordním úlovku Čechů v Norsku čtěte zde.)

V Norsku je také velmi vysoká garance úlovku. „S rybnatostí norského pobřeží může soutěžit pouze západní pobřeží USA (o mrazivém rybaření v Americe zde) a Kanady či pobřeží Nového Zélandu,“ dodal Edelmann. (Češi si ve Skandinávii oblíbili například i lov mořských pstruhů, více zde.)

Navíc k rybaření na volném moři není třeba povolenky. Pro lov na řekách či jezerech je naopak většinou nutné zařídit si povolenku u místních úřadů. Obecně přitom mají Češi největší zájem o lov tresky, halibuta a makrely, jak uvedl Libor Dvořák z cestovní agentury Fisherman.

České rybáře láká i Kanada či Madagaskar

Typickým zájemcem o tento druh dovolené je muž mezi 30 a 50 lety, i když cestovní kanceláře tvrdí, že mezi klienty z řad rybářů přibývá starších ročníků. Jen loni podle Miroslava Lišky z cestovní agentury GoFishing poptávka Čechů po rybářských zájezdech stagnovala.

Z mimoevropských destinací tuzemští rybáři míří například do Kanady, na ostrov Mauricius, Maledivy či Madagaskar. V posledních letech se mezi populární lokality pro sportovní rybolov zařadily i Panama, Andamanské ostrovy či přírodní parky na Kubě. (O rybaření Čechů ve Španělsku více zde.)

Zvýšil se také zájem českých rybářů o cesty do Rakouska a Slovinska. „Velká část našich muškařů, lidí, kteří se zaměřují na lov pstruhů a lipanů, začala víc jezdit do Rakouska a do Slovinska. Zejména proto, že je to blízko a je to cenově přijatelné,“ dodal Zdeněk Edelmann.

,