S hřebcem nebo klisnou musíte trávit několik hodin denně. Měsíční náklady budou kolem 2 000 Kč.

S hřebcem nebo klisnou musíte trávit několik hodin denně. Měsíční náklady budou kolem 2 000 Kč. | foto: Profimedia.cz

Chcete připravit rodinu o peníze a dovolenou? Pořiďte dětem koně

  • 59
Mít doma koně je snem mnoha dětí i dospělých. Pokud se rozhodnete si toto přání splnit, zvažte nejdřív, zda na zvíře budete mít dost času i prostředků.

I když vaše děti po koni touží, nenechte se rychle zviklat ke koupi. Poohlédněte se nejprve po nejbližší jízdárně a přihlaste se i s dítětem. Dozvíte se tam, co kůň denně potřebuje, poznáte, jak se o něj správně postarat a také dostanete základní lekce ježdění.

Když vás ani potom chuť vlastnit tohle ušlechtilé zvíře neopustí, dobře si spočítejte, zda na to máte. A nejen finance, ale i trpělivost a odhodlání, protože příští léta nejspíš ani nepojedete na dovolenou.

O morče či kočku se vám rád postará kamarád, ale o koně? Bude ho třikrát denně krmit, hřebelcovat, čistit mu podestýlku a vyvážet hnůj?

Do začátku desetitisíce

Hned na začátku musíte nakoupit vybavení jako je ohlávka, sedlo, vodítko, otěže, pomůcky na péči při čištění srsti a hřívy, přilbu a chrániče. To vše určitě nepořídíte za méně než pár desítek tisíc. Například dobrá jezdecká přilba, která je důležitá pro bezpečnost, stojí asi 3 000 Kč, kvalitní sedlo koupíte za 10 000 Kč.

Ideální do rodiny

Appaloosa je svým vzhledem vždy originál. Má dobromyslnou povahu, je hodný a miluje děti. Rychle se učí a moc rád skáče. V kohoutku má 154 cm.
Cena 60 000 Kč

Velšský pony je klidný, učenlivý a všestranný. Pro děti je velmi vhodný. Měří asi 135 cm v kohoutku.
Cena 25 000 Kč

Hafling je sice temperamentní, ale učenlivý a má velmi dobré charakterové vlastnosti. Jeho chov není náročný. Měří 150 cm.
Cena 40 000 Kč

Hucul je ideální koník pro děti. Měří asi 135 cm, je nenáročný, přátelský a oddaný svému pánovi. Má velkou sílu, proto unese i dospělého.
Cena 25 000 Kč

A pokud nemáte domek se zahradou a stájí, musíte vynaložit další peníze za nájem vhodného ubytování nebo za stavbu přístřešku výběhu. Začněte shánět v blízkosti bydliště podkováře, kůň potřebuje dobré obutí. Měnit je musíte jednou za dva až tři měsíce.

Další průběžné investice budou do krmiva, podestýlky a veterinární péče včetně očkování. Uvažujete-li o závodech, musíte najmout i zkušeného trenéra.

Váš kůň bude denně potřebovat 20–60 litrů vody, přibližně osm kilogramů sena nebo až 30 kg trávy. Další nutností jsou oves, otruby, vitaminy a minerály, mrkev, jablka a chléb.

Kromě počátečních investic za koně utratíte něco kolem dvou tisíc měsíčně, bez vody a elektrické energie. Navíc by kůň v ideálním případě neměl zůstat ve stáji sám. Jako společník mu postačí třeba osel. Pokud zvolíte nájemní stáj, budete za péči platit až deset tisíc korun měsíčně. Odpadne vám však povinnost starat se osobně o zvíře každý den.

V některých obcích koně neustájíte

Mít koně doma je levnější, než když je ustájen u cizích, jedině tak se navíc může rozvinout mezi rodinou a zvířetem ten správný vztah. Bohužel v některých obcích vůbec nedostanete povolení k ustájení, jinde budete muset předem předkládat písemný souhlas všech sousedů a stane se, že kvůli výběhu je potřeba žádat i o změnu územního plánu.

Čtěte v MF DNES

V příloze DOMA DNES, která vychází ve středu 31. srpna, najdete také 8. díl letní encyklopedie ovoce, tentokrát o hruškách. Získáte i inspiraci k zařízení dětského pokoje.

Na stáj je potřeba stavební povolení. Stejně tak i na další přístřešky, například na uskladnění sena.

Připravte se na problémy s hnojištěm. Získat povolení k jeho zřízení není jednoduché. Pokud máte v plánu se někdy účastnit závodů, musíte koně zaregistrovat jako hospodářské zvíře. Budete muset vést knihy o evidenci a přesunech.

Registraci si ušetříte pouze tehdy, pokud koně chováte čistě pro radost. To ale znamená, že se nesmíte účastnit ani bezvýznamných soutěží a jezdit s ním můžete pouze na výlety.

Vyberte si kliďase

K rekreačnímu ježdění se pro začátečníky a hlavně pro děti hodí zajetý klidnější valach nebo klisna. Raději trochu starší, minimálně osm let. I kdyby měl nějakou drobnou vadu na kráse, nevadí.

Čím starší, tím bude ovladatelnější. Dá se sehnat poměrně lacino, třeba i za patnáct tisíc. Upřednostněte zvíře, které je vycvičené a narodilo se a bylo odchováno ve stádu. Taková mívají lepší charakter. Před koupí si ale zajistěte důkladnou veterinární prohlídku, neriskujte, že si pořídíte koníka, který vám místo radosti přinese jen další náklady a trápení.