Model Super Z

Model Super Z | foto: Hustler

Chci mít tu nejhustší sekačku v ulici, předvádějí se američtí majitelé domů

  • 38
Američané mají novou módu. Předhánějí se, komu bude po zahradě jezdit ta nejvyšperkovanější, největší a nejdražší travní sekačka. Jejich ceny se přibližují cenám osobních automobilů.

Kolem amerických domů se tak prohání stále více supersekaček. Jde o luxusní stroje, jež mohou stát až stejně jako osobní auto a které se kromě vysokého výkonu a roztodivných funkcí vyznačují vymoženostmi, na něž dosud byli zvyklí jen řidiči. Podle deníku The Wall Street Journal jde třeba o tempomaty, přihrádky na iPod či pochromované poklice.

Podobně vyšperkované stroje lze pořídit od 3 000 dolarů (zhruba 63 000 korun). Na špičkovou sekačku si ale zájemce musí připravit mnohem více.

Například model Super Z od společnosti Hustler Turf Equipment, který dosahuje rychlosti až 24 kilometrů v hodině a je tak odolný, že dokáže sekat trávu 40 hodin týdně, stojí přes 10 000 dolarů (zhruba 210 000 korun). Za tuto cenu lze ve Spojených státech pořídit letošní model Nissanu Versa v základním provedení.

Podle marketingového ředitele výrobce této sekačky Adama Mulleta vysoká cena majitele rodinných domů od koupě neodrazuje. "Jednoduše chtějí tu největší a nejhustší sekačku v ulici," uvedl.

Majitelé supersekaček investic do svých strojů rozhodně nelitují. "Docela upřímně vám řeknu, že váš trávník a to, jak se o něj staráte, je podle mne zprávou o tom, jak zacházíte s jinými věcmi, které vlastníte, a co jste zač," řekl deníku Tim Strong z Raleighu v Severní Karolíně, který nedávno za sekačku zaplatil 4 000 dolarů (asi 84 000 korun).

Jde o výrobek značky Locke, kterou kdysi používali k péči o trávu na stadionu newyorského baseballového týmu Yankees. Sekačka dokáže na trávníku nakláněním čepelí vytvářet pruhy a podle jejího majitele dokáže precizně sestříhat jeho odrůdu trávy, jež se běžně používá na golfových hřištích.

Kromě toho má ještě jednu nezanedbatelnou funkci: budí pozornost. "Máte teda fakt slušně velkou mašinu," řekl prý Strongovi ohromený soused.

Zájem o supersekačky tak po propadu způsobeném recesí utěšeně roste a tento trend by v následujících letech měl pokračovat. Podle deníku Wall Street Journal popularita těchto strojů může souviset s problémy na realitním trhu, kdy lidé kvůli nízkým cenám nemovitostí více investují do zvelebování svých domů i zařízení, jež k tomu používají. Anebo jde prostě jen o projev konkurence mezi sousedy, kteří prostě chtějí mít větší sekačku než "ten odvedle".