Veškeré potraviny se mají skladovat v uzavřených nádobách, jinak odpařováním zvyšují vlhkost v prostoru chladničky a tvoří se nežádoucí námraza.

Veškeré potraviny se mají skladovat v uzavřených nádobách, jinak odpařováním zvyšují vlhkost v prostoru chladničky a tvoří se nežádoucí námraza. | foto: Profimedia.cz

Chladnička má být čistá, aby nezvyšovala účet za elektřinu

  • 15
Zdaleka nejde jen o to, že do chladničky či mrazničky pokryté vrstvičkou ledu není pěkný pohled. Podstatnější je, že námraza vyšší než tři milimetry zvyšuje náklady na elektřinu až o 75 procent. Že něco není v pořádku, signalizuje i hluk. Námrazou porostlý spotřebič je mnohem hlučnější kvůli častému chodu motoru.

Zastaralé automatické odmrazování

Všechny potraviny mají být v chladničce uložené v uzavřeném obalu.Ve starých ledničkách se led tvořil poměrně rychle a bylo třeba s ním průběžně bojovat. Tato bitva skončila s vynálezem automatického odmrazování. Nemusela se hlídat ani vnitřní teplota, ani vlhkost či tloušťka námrazy. Princip automatického odmrazování spočívá v tom, že jakmile se na stěnách začne tvořit tenká ledová vrstvička, zvýší se teplota uvnitř chladničky a led roztaje. Proto stinnou stránkou tohoto dnes už překonaného systému je, že zvyšuje spotřebu energie. Pokud tedy stále ještě používáte starší ledničku s tímto systémem, určitě zauvažujte o její výměně.

Dokonalé beznámrazové systémy

Před ukládáním velkého nákupu můžete u moderních chladniček navolit funkci Současné moderní chladničky a mrazničky jsou vybaveny dokonalejšími funkcemi "No frost" či "Frost free", které přímo brání tomu, aby námraza vůbec vznikla. Spotřebiče jsou opatřeny senzory, které průběžně kontrolují vlhkost vnitřního prostoru a zajišťují dokonale rovnoměrné proudění vzduchu. Tím se snižuje vlhkost a námraza se nemůže tvořit. Tento beznámrazový systém má nižší energetickou náročnost a menší výkyvy v odběru energie.

Nejúčinnější je prevence

Nutnosti odmrazování se nadno zbavíte už tím, že si pořídíte spotřebič odpovídající klimatické třídy. To je údaj informující o teplotě, ve které má být spotřebič umístěn, aby pracoval co nejúsporněji. Rozlišují se čtyři třídy: SN +10 až +32 °C; N +16 až +32 °C; ST +18 až +38 °C a T +18 až +43 °C. Proto není lhostejné, zda stojí lednice s mrazákem v suterénu rodinného domu, kde je stálá teplota kolem +12 stupňů, nebo v dobře vytápěné kuchyni, kde teplota neklesá pod +25 stupňů. Spotřebiče správně zvolené klimatické třídy nemají tendenci se uvnitř ohřívat, tudíž se v nich nevytváří námraza, i když nemají systém "No frost".

Box

Sedm triků proti jinovatce a ledu

Těsnění dvěří musí být nepoškozené a přiléhat po celém obvodu. U starších modelů lze ovlivnit, jak rychle se bude námraza tvořit, u těch moderních pak, jak rychle a s jakou spotřebou energie se systém chladničky vyrovná s výkyvy teploty.
Zásady jsou jednoduché a nic nestojí:

1/ Spotřebič má stát na suchém místě, okolní teplota má odpovídat jeho klimatické třídě.
2/ Těsnění dveří musí být nepoškozené a má přiléhat po celém jejich obvodu.
3/ Dveře dobře uzavřete po každé „návštěvě“ chladničky.
4/ Zhruba 12 až 24 hodin před ukládáním velkého nákupu připravte chladicí a mrazicí prostor na vyšší výkon nastavením funkce supercool.
5/ Neukládejte do chladničky ani mrazničky nezakryté tekuté potraviny (šťávy, polévky, omáčky) nebo kostky ledu. I v tuhém stavu se odpařují a vytvářejí námrazu, případně výrazně ovlivní teplotu a vlhkost uvnitř spotřebiče.
6/ Spotřebiče neumisťujte moc blízko ke stěně, do výklenku nebo do kouta – tím se podstatně sníží ochlazování chladiče.
7/ Jednou až dvakrát  ročně opatrně vysajte prach z chladiče, protože omezuje chladicí výkon.

Když je odmrazování nutné

Všechny potraviny do chladničky ukládejte v uzavřených nádobách.Co dělat, když se přes všechna preventivní opatření chladicí a mrazicí prostor ojíní? Postupujte podle pokynů v návodu a navolte funkci odmrazování. Zamražené potraviny zabalte alespoň do mikroténových sáčků či bublinkové fólie a uskladněte do dobrého tepelného izolantu, jakým jsou například peřiny. (Odmrazování rovnou využijte k tomu, abyste si v ledničce či mrazničce udělali pořádek a potraviny přeberte.) Vyprázdněný spotřebič otevřete. Odmrazení přitom můžete uspíšit párou, stačí na prázdnou polici postavit kastrol s horkou vodou. Velkým pomocníkem je také ruční parní čistič. V žádném případě neodlupujte led a jinovatku násilím, a už vůbec ne nožem nebo vidličkou.

Systém ukládání potravin

Zamražené potraviny při odmrazování mrazničky vložte do velkého mikrotenového sáčku a uložte do peřin, hned tak nerozmrznou. Protože chladnička i lednička slouží k ukládání potravin, je nutné dbát o jejich čistotu. U moderních přístrojů má sice vnitřní povrch antibakteriální úpravu na bázi přírodního stříbra, které brání usazování a bujení plísní a jiných mikroorganismů (díky tomu se chladnička zbavila nepříjemného zápachu), ale běžná údržba je nutná.
Frekvence očisty útrob ledničky či mrazničky záleží jen na vás. V každém případě se vyplatí ukládat potraviny tak, abyste eliminovali riziko, že ledničku znečistí. Zelenina má být zbavená písku a zeminy a uložená v boxech, ostatní potraviny uzavřete v dózách s víčkem. Neskladujte potraviny v otevřených nádobách, papírových sáčcích nebo vůbec bez obalu. Dózy se zamraženým vařeným jídlem a balíčky syrového masa mají mít nálepku s datem a stručným popisem, abyste snadno identifikovali obsah a věděli, jak dlouho potravinu skladujete.

Bez očisty se neobejdete

Důkladná očista útrob chladničky je čas od času nutná.Pro běžnou údržbu není nutné spotřebič ani vypínat. Stačí vnitřek rychle vytřít vlhkou utěrkou z mikrovlákna, případně lze použít speciální čisticí prostředek na lednice. Úplně nevhodné jsou tekuté písky nebo silná čistidla určená například pro sanitární keramiku. Skleněné police a zásuvky s poklopem (nulová zóna) vyjměte a myjte mimo lednici. Zpět je vracejte suché a vychladlé, nikoli vyhřáté horkou lázní!
Pokud je vnitřní prostor ledničky zašpiněný více, chladničku vypněte a k mytí použijte teplou vodu. Na závěr se vyplatí vytřít celý prostor octovou vodou, případně do vody přidat citronovou šťávu. Krásně ledničku provoní a pohlcuje pachy.
Při vysokém stupni zašpinění můžete použít ruční parní čistič. Ten vám zvláště vydatně pomůže při odmrazování silnější námrazy u starých typů chladniček a mrazáků, které by se bez této pomoci zbavovaly ledu i několik hodin.