Chmel obecný

Chmel obecný - Plodem chmelu je šišticovité plodenství. | foto: Profimedia.cz

Chmel obecný (Humulus lupulus L.)

Chmel obecný,kdo by neznal tuto hlavní složku pro výrobu piva a díky němuž má tak dobře nahořklou chuť.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Chmel když se popíná zardousí jakoukoliv rostlinu po které se ovine. Od toho se asi i odvozuje jeho druhotné latinské jméno „lupulus“ nebo li „vlčí“. Stejně jako vlk rdousí svoji kořist.
Popis rostliny: Chmel obecný nebo také chmel otáčivý, vytrvalá popínavá rostlina, dosahující výšky až 7 metrů. Původní byl v Evropě, Asii a Severní Americe. Rostlina je ovíjivá s pružnou šestihrannou chlupatou lodyhou, která má červenozelenou barvu. Oddenek je masitý a silný. Když chmel roste ovíjí se vzhůru ve směru hodinových ručiček, proto se vysazuje k tyči aby se po ní popínal. Listy jsou tří až pěti laločné, velké a srdčité se zubatým okrajem. Chmel má samčí a samičí rostliny, proto je to rostlina dvoudomá. Samčí mají vrcholičnaté laty složené z malých žlutozelených květů, samičí mají květy v šišticích. Plodem je šišticovité plodenství. Užívá se hlavně k výrobě piva ale má také léčivé účinky. Mezi ně patří tlumící účinky, které se dají využít třeba při bolestivé menstruaci, podporuje trávení, má desinfekční účinky, napomáhá usínání, zvyšuje chuť k jídlu a účinný je i na zklidnění při nervových poruchách.

Stanoviště: Chmel roste nejvíce na slunném a vzdušném prostředí s bohatou živnou půdou. V luzích, houštinách, v lesích a po jejich okrajích, planě rostoucí v křovinách, živých plotech a podél vodních toků.

Výskyt: Roste především v teplejších oblastech ČR. Byl zavlečen například do Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a dalších částí světa.

Období květu: Kvete od července do září.

Ohrožení: Není ohrožen.