Sláva, dostal jsem kočičku. Takhle to začíná, později zájem dětí ochabuje a...

Sláva, dostal jsem kočičku. Takhle to začíná, později zájem dětí ochabuje a starost zbude na vás. | foto: Profimedia.cz

Třináct varování, než se rozhodnete koupit dětem za vysvědčení kočku

  • 65
Kočky jsou svérázné a pro chovatele jsou výzvou. Jenže mnoho lidí bez chovatelských zkušeností ví, že kočce poněkud budou muset přizpůsobit životní styl. A přesto nikdy nebudou moci říci, že se stali páníčkem. Možná tak kamarádem pro hraní.

Kočky si svého výsostného postavení jsou vědomy a umí si ho náležitě užívat. Jsou výrazné osobnosti, vybírají si, komu projeví svoji náklonnost. Jsou něžné, půvabné, hravé, veselé, inteligentní, čistotné a vyzařují pozitivní energii.

Je prokázáno, že svým předením vyzařují vibrace, které příznivě působí na lidské srdce. Když se na ně naladíte, zklidní se vám srdeční rytmus (těchto kočičích schopností využívá léčebná metoda felinoterapie). Dost důvodů k tomu, abyste je milovali.

1. Proč kočku a ne psa

Kočka je větší individualista, není tolik závislá na člověku. Nevychováte ji jako psa. Je to natolik silná osobnost, že s nějakým výcvikem nemáte šanci. Nebude se vám podřizovat, bude vaším rovnocenným partnerem.

Právě to k nim jejich majitele tolik přitahuje. Kočka tolik netrpí, když je sama. Zajistíte-li jí dostatek krmení a zábavu, bez problémů můžete odjet na víkend a nechat ji doma.

2. Venkovní, anebo domácí?

Výhradně do bytu odborníci doporučují dlouhosrsté kočky, které je nutné pravidelně česat. Venku by byly za chvíli zadredované a plné bodláků. Zrovna tak do bytu se hodí kočky bezsrsté, protože jsou náchylné na nachlazení. 

Držet kočku zavřenou v bytě není trápení, poskytnete-li jí dostatečný prostor a dobré podmínky. Jsou i takové, které si vyloženě užívají pohodlí bytu a ven byste je už nedostali.

Rozhodnete-li se dát jí volnost a pouštět do přírody, musíte se smířit s faktem, že se třeba jednou nevrátí. Zatímco izolací kočky v bytě je možné eliminovat rizika spojená s úrazy a infekcemi, svoboda je vykoupená nebezpečnými nástrahami v podobě aut, jedů, jiných zvířat, ale i lidí.

3. Zajistěte jí bezpečnost, přestavte byt

Než si domů přinesete kotě, snažte se domácnost dostatečně zabezpečit, aby si kočka neublížila a aby vám z ní neudělala kůlničku na dříví. Velké nebezpečí číhá za okny.

Kočky milují rozhled. Rády sedávají na parapetu a vyhlížejí, co se děje venku. Otevřená okna je bezmezně lákají. A není výjimkou, kdy kočka vyskočí třeba za ptákem nebo hmyzem.

4. Naučte se uklízet

Kočka vás taky možná bude nutit víc uklízet. Je to lovec, a tak si zamiluje propisky, gumičky do vlasů, špulky s nitěmi, jehly, igelitky, samé lákavé, ale nebezpečné domácí drobnosti.

Pozor také na drobné dětské hračky, jedovaté rostliny nebo nevhodně umístěné květináče, které by na sebe mohla strhnout. To vše odstraňte z jejího dosahu.

Počítejte s tím, že obsah květináčů budete mít občas rozházený po podlaze. Kočka ráda ‚kypří‘ suchou půdu.

5. Investujte do záchodu

Samozřejmostí je kočičí WC. Na trhu seženete obyčejné plastové bedýnky za pár korun i různé dražší vychytávky.

Toalety rohové, kryté, v kterých bude mít soukromí, díky kterým nebude při hrabání roznášet podestýlku po celé místnosti, záchody s filtrem, protiskluzové předložky atd.

6. Bez škrabadla to nepůjde

Aby vám kočka nezdemolovala byt, pořiďte jí škrabadlo. Potřebuje si brousit drápy, což dělá odlupováním starého pouzdra. Škrabadlo jí v tom pomáhá. Když jí ho neposkytnete, bude škrábat nábytek.

Existují celé škrabací kočičí stromy s odpočívadly, ale k dostání jsou i malá škrabadla, která se dají přidělat na zeď nebo položit místo rohožky.

7. Staňte se kočičím bavičem

Zatímco venku se kočka dostatečně vybije, doma se jí o zábavu musíte postarat sami.

Můžete investovat do interaktivních hraček, které rozvíjejí její dovednosti, ale vystačí si i s obyčejným balonkem, plyšovou myškou nebo roličkou od toaletního papíru.

8. Pořiďte fontánku

Zábavnou formou ji naučíte i dostatečně pít. Některé kočky totiž odmítají misky se stojatou vodou. Dávají přednost vodě čerstvé a hlavně tekoucí.

Jestliže je to případ vaší kočky, investujte do fontánky, v které voda neustále cirkuluje.

9. Kupte jatka

Co se týče krmení, vystačíte s kvalitními granulemi a sem tam nějakou konzervičkou na přilepšení. Kočka je šelma, tak by její strava měla až z 80 procent obsahovat maso.

Granule jsou podle veterinářů komplexním krmivem, ovšem při jejich výběru pozorně čtěte složení uvedené na obalu. Dbejte na to, aby na prvním místě bylo uvedeno maso, nejlépe v procentech. Nikdy jí však nedávejte psí granule. Mohla by mít trávicí potíže.

10. Pohádka o mlíčku

Pozor dávejte i na kravské mléko. Známý obrázek, na kterém sedí kočka u misky s mlékem, je mylný. Kočky mají po mléku průjmy.

Chcete-li jim ho dopřát, kupte mléko určené kočkám. Seženete ho běžně v potřebách pro zvířata. Počítejte s tím, že za dvě deci kočičího mléka zaplatíte víc než za litr kravského „lidského“.

11. Kastrace je jistotou

Chováte-li kočku převážně venku, ukojí svůj lovecký pud, a tak odpadají starosti o její zábavu. Sem tam uloví myš, přespí někde na půdě a bude spokojená. Na druhou stranu se budete strachovat, jestli se vrátí domů a zda vás nepoctí množstvím koťat.

Kočka v půl roce pohlavně dospívá a nechcete-li, aby se kočičí rodina třikrát do roka výrazně rozšiřovala, budete muset řešit vhodnou antikoncepci nebo kastraci. Antikoncepce je ale podle veterinářů velká zátěž pro tělo. Kastraci pořídíte zhruba od tisícikoruny.

12. Pravidelně odčervovat

Samozřejmostí by mělo být očkování a pravidelné odčervování. Venkovní kočky byste měli odčervovat každé tři měsíce, kočky v domácnosti každého půl roku.

Pravidelně také prohlížejte, jestli nechytla blechy, klíšťata nebo jiné parazity. Sledujte, zda se nezměnilo její chování a chuť k jídlu, což může být známkou otravy, úrazu či nemoci.

13. Čipovat

Než kočku vypustíte na zahradu, je vhodné ji nechat označit mikročipem. Díky němu je lépe dohledatelná, když se ztratí a nálezce ji odnese do útulku.