Želva žlutohnědá

Želva žlutohnědá | foto: shutterstock.com

Chováme suchozemské želvy - výběr a bydlení

Želvy jsou dnes oblíbeným domácím mazlíčkem. Na jejich příchod do rodiny byste se ale měli pořádně připravit. Želvu si totiž nemůžete jen tak přinést a nechat ji volně pobíhat jako psa.

. Nejčastěji chované želvy

Ze suchozemských želv jsou v domácnostech nejčastěji chovány tři druhy: dva pocházející z Balkánu, tedy želva zelenavá (Testudo hermanni) a želva žlutohnědá (Testudo graeca), a asijská želva stepní (čtyřprstá) (Testudo horsfieldi). Všechny tyto druhy mají podobné nároky na životní podmínky. V přírodě obývají suché biotopy – stepní, křovinaté a skalnaté oblasti.

Suchozemské želvy mají silně zkostnatělé, vysoko vyklenuté krunýře pokryté rohovinovými destičkami. Prsty na kulatých sloupovitých nohou srostly v jedno silné chodidlo, přečnívají pouze drápy. Přední nohy kryjí zepředu silné šupiny, které po zatažení hlavy chrání vstup do krunýře. Hlava je většinou kulatá, na kratším krku (s výjimkami). Do krunýře se vždy zatahuje pozpátku, krk se uvnitř esovitě stáčí ve svislé poloze. Oči jsou malé, umístěné po stranách hlavy. Hmotnost se pohybuje od několika set kilogramů (želva sloní, obrovská) po početněji zastoupené drobnější druhy (do jednoho kilogramu). Suchozemské želvy bývají dlouhověké, mnohé se dožívají 50 až 100 let, někdy i více.

Jak je poznáte

sp5

Želva žlutohnědá má nedělený nadocasní štítek a 5 prstů na předních nohou.

sp5

Želva zelenavá má rozdělený nadocasní štítek, klenutější hřbetní štít a 5 prstů na předních nohou.

sp5

Želva stepní má na předních nohou jen čtyři prsty.

Jak bude bydlet

Prvním předpokladem úspěšného chovu je dostatek tepla. Nechovejte proto želvy volně v bytě, jak bývá často zvykem, ale zařiďte pro ně zvláštní vytápěnou nádrž – terárium. Rozměry by ani v malém bytě neměly být menší než 70 x 40 x 40 cm. Přední a boční stěna by měla být otevírací. V případě nouze však lze upravit i obyčejnou lepenou nádrž a zakrýt ji víkem z pevného pletiva nebo perforovaného plechu. Obsluha takové nádrže není nejpohodlnější, a proto raději pořiďte od počátku želvě terárium s předními dvířky nebo posunovacím sklem. Strop a polovina jedné boční stěny by měly být z pletiva - kvůli větrání.

Substrát by měl odpovídat přirozeným nárokům suchozemských želv. Nejlepší jsou malé oblázky nebo čistý říční písek. Vrstvu substrátu pravidelně provzdušňujte a v případě potřeby vyměňte.
Suchozemské želvy se s chutí koupou, a tak do substrátu zapusťte těžkou misku na vodu.  Nezapomeňte ji denně vyměňovat. Většinou se do ní totiž želvy vyprazdňují.

Topení lze nejsnáze zajistit žárovkou (25 W) zavěšenou v keramickém květináči asi 20 cm nad úrovní dna. Umístěte ji mimo střed terária a položte pod ni plochý vyhřívací kámen. Tím na jednom místě zajistíte teplotu kolem 30 oC, zatímco v opačné části se může želva podle potřeby ochladit. Žárovka nemusí svítit po celý den, stačí 10-12 hodin.