Chovatelský zázrak v pražském Mořském světě: vylíhli se žralůčci šedí - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chovatelský zázrak v pražském Mořském světě: vylíhli se žralůčci šedí

Jako naprostou raritu označují odborníci narození mláďat žralůčka šedého v zajetí. Tímto husarským kouskem se může pochlubit pražský Mořský svět, kde se to povedlo hned čtyřikrát najednou. Žralůčci dostali jména Lovec, Filípek, Topstárek a Ababa.
V Mořském světě se vylíhli žraloci. Prohlédněte si je | (0:59) | video: iDNES.cz

To, že se v pražském Mořském světě na holešovickém Výstavišti podařilo odchovat mláďata žralůčka šedého, považují odborníci téměř za zázrak. V zajetí se stává jen výjimečně, že se z nakladených vajíček vylíhnou zdraví jedinci. V Praze se povedlo dovést k úspěšnému finále hned čtyři vajíčka.

"Objednali jsme si párek a chtěli jsme odchovat mládě, podařilo se nám to na první pokus, což se jinde vůbec nedaří," říká ředitel Mořského světa Josef Voleman.

Žralůček šedý snese na kámen kožnaté vajíčko a pak trvá 60 až 90 dnů, než se z něj vylíhne mládě. "Byli jsme velmi netrpěliví, s napětím jsme čekali 90 dnů," dodal Voleman.

žralůček šedý

Žralůčci šedí (Chiloscyllium gryseum) se vyskytují nejčastěji ve východní části Indického a v západní části Tichého oceánu. Obývají mořská dna v hloubkách od 4 do 80 metrů. Pro pobyt na dně mají uzpůsobené tělo. Mají světlé, ploché břicho a spodní ústa, která jim umožňují sběr potravy ze dna.

VajíčkoAktivně dýchají, proto nemusí stále plavat jako praví žraloci. V dospělosti dorůstají velikosti kolem 350 cm. Jejich potravu, za kterou se vydávají za soumraku, tvoří měkkýši, menší ryby a korýši. Při vyhledávání se orientují hlavně pomocí čichu a hmatu, zrak mají velmi slabý.

Samci mají oproti samičkám na břišní straně 2 pářicí orgány, které vznikly přeměnou části břišních ploutví. Po oplození, které probíhá v těle samice při páření, klade samice v intervalech 14 dnů jedno až pět vaječných pouzder na mořské dno.

Vajíčko má kožovitý obal, skrz který dochází k výměně vody. Inkubační doba je kolem 90 dní. Žralůčci jsou po vylíhnutí plně vyvinutí a schopní samostatného života.

Péči chovatelů ocenil i dokumentarista Steve Lichtag, který proslul zejména natáčením života žraloků. "Klobouk dolů, je to opravdu fascinující," říká Lichtag, který dal jednomu z mláďat jméno Lovec. Sám se se žralůčkem v moři setkal. "Je to takový krasavec, milé zvíře, které lze i pohladit."

Lichtag, který právě končí přípravu celovečerního dokumentu o lovcích vorvaňů, tvrdí, že je dobré mít před žraloky respekt. "Sám jsem možná díky tomu ještě tady," poznamenal Lichtag. Dokumentarista se proslavil zejména filmem o žraloku lidožravém s názvem Carcharias - Velký bílý, kdy ho natáčel bez ochranné klece.

Mláďata

Mláďata

Rodiče

Rodiče

Lidé se mohou se žralůčkem šedým setkat v Indickém a Tichém oceánu, ale také například v Jadranu.

Žralůčci byli slavnostně pokřtěni, mimo Steva Ligtaga jim jména přiřkli ještě Lenka Filipová, Gabriela Partyšová a Pavel Nový.

Mořský svět je v provozu na holešovickém Výstavišti sedm let. V akváriích žije 3 500 pestře zbarvených mořských i sladkovodních ryb a paryb. Mezi chlouby patří i černocípí žraloci, murény, perutýni, rejnok či krokodýl. Jsou tu i sumýši, mořští ježci, býložravé a masožravé hvězdice, krevety, humři, krabi a mořské houby. "Naposledy se k nám nastěhoval chameleon," dodal ředitel. Mořský svět ročně navštíví 120 tisíc lidí.

žralok patří mezi paryby

Paryby jsou mořští, vzácně i sladkovodní živočichové. Jsou to nejen dravci s torpédovitým nebo shora zploštělým tělem, které mají pokryté plakoidními šupinami. Ústní otvor mají na spodní straně hlavy.

Známe asi 850 druhů, jejich velikost se pohybuje mezi 50 cm až 18 metry. Vnitřní kostru mají chrupavčitou, jen v neurálních obloucích obratlů jsou stopy kostní tkáně, lebku mají celistvou, beze švů.

Počet ploutví není stálý, kromě párových prsních a břišních ploutví mají 0-1 řitní, 1-2 hřbetní a ocasní ploutev, která má vždy horní lalok více protažený. Z části břišních ploutví vznikají samčí kopulační orgány nazývané pterygopody.

Oplození je vnitřní, vajíčka se mohou vyvíjet velmi různě. Kromě vejcorodých druhů jsou vejcoživorodé i živorodé. U žraloků je znám nitroděložní kanibalismus, kdy nejsilnější embrya požírají své slabší sourozence.

Zdroj: Wikipedie

Autoři:

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025