Hadi jsou v tradiční čínské medicíně velmi žádaní.

Hadi jsou v tradiční čínské medicíně velmi žádaní.

Chovem hadů se dají vydělat miliony dolarů. V Číně to funguje

  • 4
V čínské vesnici, jejíchž sto šedesát obyvatel odchová každoročně přes tři miliony hadů, můžete téměř na každém kroku potkat kobry, zmije a krajty. Vynáší to miliony dolarů, ale je to velmi riskantní podnik. Už několikrát čínské chovatele zachránila po uštknutí jen rychlá injekce se sérem proti hadímu jedu.

Ospalá vesnice C'-s'-čchiao, uhnízděná mezi rozlehlými poli východočínské provincie Če-ťiang, by se normálně spoléhala jen na zemědělství. Chovají tu však ve velkém hady na jídlo a k využití v tradiční medicíně, což představuje příjmy v řádech milionů dolarů. Díky rostoucí poptávce po hadích produktech mají nyní vesničané v C'-s'-čchiau roční příjem ve výši desetitisíců dolarů.

V čínské vesnici C'-s'-čchiao si vytvořili vlastní chovné metody. Ilustrační
Líhnoucí se hadí mládě. Ilustrační foto

Vkročit do některé z místních domácností znamená ocitnout se tváří v tvář tisícovkám těch nejobávanějších tvorů světa. Kobry, zmije a krajty lze v "hadí vesnici" potkat na každém kroku. Jsme v Číně hadí vesnice číslo jedna, takže nemůžeme spoléhat jen na jeden druh hadů," vysvětluje šedesátiletý rolník Jang Chung-čchang, který chov hadů v obci zavedl.

Začalo to snahou o zachování hadů v přírodě

V roce 1985 začal Jang prodávat obchodníkům se zvířaty hady, které ulovil v oblasti. Brzy ale dostal strach, že divoce žijící hadi takto z přírody vymizí, a tak se pokusil hady chovat doma. Za tři roky se mu podařilo vydělat jmění - a mnoho sousedů se rozhodlo jeho úspěch napodobit.

Jang nyní založil vlastní firmu, aby jeho obchody byly oficiální a také aby mohl dělat výzkumy ke zlepšení svých produktů sahajících od sušených hadů přes hadí prášek až po hadí víno a hadí polévku, které se pijí k posílení imunity. "Zkoumáme spoustu druhů hadů a metody jejich chovu," uvedl Jang pro Reuters. A dodal: "Naše originální chovná metoda byla schválena a uznána provinčními úřady. Jsme vnímáni jako korporace spolupracující s rodinami rolníků."

Původně vesničané jednoduše dali hadího samce a samičku k sobě a čekali, až se rozmnoží. Nyní pečlivě studují způsoby rozmnožování hadů, vybírají kvalitní samice, věnují pozornost jejich potravě i tomu, jak nechávat zrát vajíčka, aby se zvýšilo procento jejich přežití.

Šestačtyřicetiletý Jang Siou-pang chová doma hady již více než 20 let a jeho roční příjem neustále roste. "Poptávka po tradiční čínské medicíně je teď hodně velká. Když hada usušíme, většinu těla, včetně jater a žlučníku, pošleme do továren na výrobu léků," vysvětlil. Podle Janga jdou ale výrobky z jeho vesnice již i na export do Spojených států, Německa, Japonska či Jižní Koreje.

Séra proti hadímu jedu už řadě vesničanů zachránila život.

Milionový byznys vesnice C'-s'-čchiao je pochopitelně terčem závisti jiných venkovských komunit. Ale konkurovat jim je těžké, navíc jde o riskantní povolání. Chovatelé hadů přiznávají, že byli již několikrát uštknuti, dokonce i smrtelně jedovatými hady, a zachránila je jen rychlá injekce.

Pětapadesátiletý Jang Wen-fu vzdal chování jedovatých zmijí poté, co ho jedna z nich uštkla. "Pak už jsem se dál chovat zmije neodvážil. Ještě dnes mi nahánějí hrůzu," říká a popisuje, jak mu paže po útoku mohutně opuchla. "Život je drahocenný, vydělávání peněz je druhotná záležitost," říká dnes.