Abyste mohli působit jako chovná stanice, musíte splnit podmínky Mezinárodní

Abyste mohli působit jako chovná stanice, musíte splnit podmínky Mezinárodní kynologické federace. | foto: Profimedia.cz

Chovná stanice psů není zlatý důl, ale hlavně starost a hodně výdajů

  • 54
Zřízení chovatelské stanice obnáší v počátku spoustu papírování a po úspěšné registraci množství každodenní práce a výdajů. Počítejte s tím, že úspěch je zpravidla vidět až za několik let a náklady jsou často ve výši příjmů.

Ať už hodláte založit chov jakéhokoli zvířete, dobře svůj krok uvažte. Chcete-li si chovnou stanici pořídit kvůli výdělku, rovnou na to zapomeňte. Praxe totiž potvrdila, že náklady ve většině chovů přesahují výdělky. Abyste se dočkali zdravého potomstva, vynaložíte nemalé částky za veterinární péči, kvalitní krmivo, účast na výstavách a dalších akcích.

Práci se zvířaty také budete muset věnovat velkou část vašeho času. Kromě každodenní péče o dospělého jedince přibude starost se sháněním vhodného krycího partnera s dobrým rodokmenem a následná péče o mláďátka. Informace a dotazy vám pomohou zodpovědět webové stránky Českého svazu chovatelů www.cschdz.eu.

Vymyslete vhodné jméno

Přestože v Česku fungují prestižní a uznávané chovatelské stanice koček, morčat či holubů, nejvíce se jich věnuje chovu psů. O ty se stará Českomoravská kynologická unie. V současné době na našem území registruje 33 217 chovatelských stanic psů.

S přípravami na založení stanice můžete začít hned, i když dosud nejste vlastníkem chovné fenky, k registraci stanice zvíře totiž nepotřebujete. Málokdo to ovšem tak dělá.

Psí porod

Veterinář
Porod probíhá přibližně za 63 dní od krytí feny. Zjistěte si, který nejbližší veterinář bude mít službu, abyste jej mohli v případě komplikací volat.

Čistota
V době předpokládaného porodu jednou za dva dny dezinfikujte prostředí netoxickými přípravky. Vhodný je box s omyvatelnými stěnami a vyměnitelnou podložkou.

Prostředí
Důležitá je teplota mezi 26–28 °C. Zajistěte šero bez přímého světla a především bez průvanu. Podstatný je klid bez rušivých zásahů z venčí.

Potřeby
Mějte připraveny čisté savé utěrky na osušení štěňat, hadičku nebo odsávačku na odsátí plodové vody z tlamy, chirurgické vlákno nebo režnou nit na podvázání pupeční šňůry, nůžky a jód nebo jiný dezinfekční prostředek.

Jídlo pro štěňata
Může se stát, že u feny nedojde ke spuštění mléka, proto mějte pro tyto případy po ruce připravenou mléčnou náhražku.

Doplnění kalorií
Pro fenu je před porodem i po něm typické nechutenství. Protože bude vyčerpaná, snažte se jí podávat chutné a výživné krmivo nebo přípravky určené pro rekonvalescenci.

Žádost o zřízení se podává na formuláři, který najdete na stránkách Českomoravského kynologického svazu (www.cmku.cz). Celý proces vyřízení trvá obvykle víc než tři měsíce.

Nejdůležitějším krokem v této fázi je vymyšlení názvu vaší stanice. Může mít až 40 znaků, ale vymyslete spíše kratší a natolik výstižný, aby zaujal. Jde o mezinárodní akt, proto vynechte specificky české jazykolamy, jakým je třeba "U řeřichy". Jméno "Veselý kopeček pro malé pejsky" zase může pro někoho znít roztomile, ale na seriózní zájemce o štěňata nebude působit jako záruka solidnosti.

A kdybyste v budoucnu chtěli vyměnit čivavy za dogy, bude pak takové jméno působit vyloženě směšně. Můžete navrhnout šest variant. Při posuzování bude zvolena první, která není dosud zaregistrována nebo se žádné příliš nepodobá.

I když vám připadá obtížné vymyslet šest dobře znějících názvů, udělejte to. Pokud se totiž trefíte do takového, který už existuje, žádanku vám vrátí, poplatek nikoliv. Ten činí necelé dva tisíce korun.

Z ČMKU žádost postoupí do Belgie, kde sídlí FCI (Mezinárodní kynologická federace), a tam registraci potvrdí, nebo zamítnou.

Začněte přihláškou do klubu

Chovná fena musí mít průkaz původu, který dostává po narození. To je základ, který dodatečně nelze obstarat. Pokud jste tak ještě neučinili, co nejdříve se přihlašte do klubu plemene vašeho psa. Tamní členství vám ulehčí hodně starostí.

Nyní musíte zvíře připravit na první národní nebo mezinárodní výstavu. Je důležitá k tomu, aby fena prošla kontrolou znalců. Pokud by jí byla zjištěna vada nebo nepřijatelný znak, mohla by to být pro chov překážka. Je-li vše v pořádku, následuje účast na bonitaci.

Ty pořádají kluby plemen a odborníci na nich zhodnotí původ, vzhled a povahu vaší feny. Nakonec vynesou verdikt: chovná-nechovná. Stejné pravidlo jako pro chovné fenky platí i pro jejich budoucí ženichy.

Před připuštěním vše pečlivě prověřte, abyste měli ta nejlepší štěňata. Až budete řešit krytí, nejprve důkladně prostudujte chovatelský řád, který najdete na stránkách ČMKU. Potom vyplňte krycí list (majitel psa musí učinit totéž) a zašlete jej poradci chovu.

Po porodu svému poradci vrh nahlaste a také si co nejdříve zažádejte o čipování. Poradce pak pozvěte k povinné kontrole štěňat, prostředí a podmínek. Pak můžete zažádat o průkaz původu. Váš vrh bude uznán čistokrevným až po splnění všech stanovených podmínek.

Pokud ovšem radost ze štěňat chcete zažít jen jednou, stanici si zakládat nemusíte, domluvte se s jiným chovatelem a štěňata zapište pod jeho názvem.