Takto to vypadá v mnohých domácnostech. Každý pes, jiná ves.

Takto to vypadá v mnohých domácnostech. Každý pes, jiná ves. | foto: eSvetlo.cz

Největší chyby při svícení: různé zdroje, jejich tvary i barvy

  • 71
Češi se ještě stále neadaptovali na nové světelné zdroje, které po roce 2012 nahradily klasické žárovky a v našich domácnostech se usazují stále více. Vybíráme jen podle ceny a podle největšího nápisu na krabičce: nahradí žárovku 60 W.

„V posledních 14 dnech jsem osobně navštívil zhruba 50 domácností, abych jim provedl kompletní výměnu zdrojů. Setkal jsem se s všeobecnou neinformovaností koncových spotřebitelů, především z hlediska výběru správného typu zdroje vzhledem k účelu místnosti a používaných svítidel. Lidé vybírají zdroj podle očekávaného výkonu, například 60 W, a vyberou úsporku (je jedno jakého tvaru), na jejíž krabičce je napsáno 'nahradí 60W'. Neřeší barvu světla, účel svícení, estetickou stránku,“ říká Michal Urban z portálu eSvětlo.cz.

Nákup ovlivňuje i přístup, kdy lidé vezmou rozbitý zdroj, ukážou ho v obchodě a dostanou ten samý nový. Nezajímá je tedy, jestli by se jim nehodil například jiný tvar, výkon, či zcela jiný typ zdroje.

Z tohoto malého výzkumu vyplynulo šest základních chyb, které lidé dělají při nákupu osvětlení domácnosti.

1. Špatná volba typu zdroje

Při výběru zdroje nezohledňujeme místnost, kde bude zdroj svítit. Například do míst, kde se často rozsvěcí a zhasíná (WC, koupelna, spíž, sklep) kupujeme úsporný zdroj s dlouhou dobou náběhu a nízkým počtem spínacích cyklů. V místnosti, kde potřebujeme okamžitě vidět, je tak šero a zdroj navíc brzy odejde.

Tip: Vybírejte zdroj podle četnosti a doby svícení. Úsporku do kuchyně, kde rozsvítíte, budete hodinu vařit, a pak zhasnete. LEDku na chodbu, kam vejdete, rozsvítíte a dostanete okamžitou maximální svítivost. Na WC a do spíže se vyplatí pořídit halogenový zdroj, který je levný a v těchto prostorech vydrží dlouho. Takto nebudete snižovat životnost zdroje plýtváním spínacích cyklů. U úsporky se jejich počet běžně pohybuje do 10 tisíc, u LEDky do 50 tisíc.

2. Špatná volba tvaru zdroje

Každé svítidlo má doporučený tvar zdroje, který bychom měli respektovat. Velmi často však používáme úsporné zdroje ve tvaru spirály nebo stick, které ve svítidle neposkytnou rovnoměrný zdroj světla nebo vyzařují světlo i do zbytečných míst. Samostatnou kapitolou je estetická stránka. Naprosto běžně používáme úsporné nebo extravagantní LED zdroje do ozdobných lustrů, což působí nevhodně.

Tip: Doporučené tvary jsou obvykle uvedeny přímo na svítidle. Pokud ne, zohledněte přímé a nepřímé osvětlení a tvar svítidla. Do klasického stropního nebo nástěnného svítidla tvaru měsíce nebo půlměsíce volte úsporný zdroj typu stick nebo spirálu či LED s vyzařovacím úhlem okolo 340°. Do závěsných svítidel nebo lustrů volte v případě směru patice nahoru čiré zdroje tvaru A55 (klasická koule), B35 (svíčka), P45 (kulička). Při směru patice dolů je vhodné použít zdroje, které nebudou oslňovat, tedy zdroje s mléčným sklem.

3. Špatná volba výkonu zdroje

Na patici svítidla je obvykle uveden maximální výkon klasické žárovky. Pokud je u závěsné lampy uvedeno 60 W, měla by náhrada z hlediska svítivosti odpovídat tomuto maximálnímu výkonu. Protože se špatně orientujeme v nápisech na krabičkách a sekundárních ukazatelích, jako jsou barva světla, počet lumenů apod., často saháme po nevhodných náhradách.

Tip: Mimo údaje na obalech je dobré si uvědomit, že běžná „tlustá“ závitová patice je označena jako E27, malé lampičkové „mignonky“ mívají závit E14. Tentýž závit mívají i speciální žárovky pro trouby, digestoře či lednice.

4. Špatná volba barvy světla

Velmi často vybíráme zdroje pouze podle výkonu nebo tvaru, přičemž označení 827, 840, 865, 2700 K, 4000 K nebo 6500 K ignorujeme. Výběr vhodné barvy světla je přitom naprosto zásadní pro kvalitní osvětlení místnosti tak, abychom se cítili příjemně.

Tip: Základní doporučení říká, že teplé barvy patří do místností pro čtení, relaxování a běžné svícení, studenější barvy do pracoven, dílen a místností, ve kterých je potřeba bdělosti a barvy denního světla, které neunavuje a díky vyššímu podílu modré složky neuspává. Například do obýváku patří teplá bílá (2700 K), zatímco do kuchyně, kde potřebujeme vidět ostřeji, naopak studená bílá (4000 K).

5. Míchání zdrojů v jednom svítidle

Je naprosto běžné, že pokud osázíme lustr jedním typem zdrojů, při postupném vyměňování jednotlivých zdrojů volíme náhrady zcela nahodile. Pak se stane, že šestiramenný lustr je osvícen dvěma klasickými žárovkami, dvěma úsporkami a dvěma LEDkami. I kdybychom si dávali pozor na sladění barvy světla a světelnosti (což se v praxi neděje), zdroje nebudou poskytovat rovnoměrný světelný tok, což není dobré pro naše zdraví.

Tip: Ideální je kupovat pokud možno stejný zdroj, který už ve svítidle je, případně obměnit všechny najednou.

6. Špatný výběr svítidel a jejich rozvržení v místnosti

Zejména ve starších stavbách a bytech je běžné, že větší místnost osvětluje jednoramenný lustr ve středu místnosti se silným zdrojem s příkonem 100 W a více. Takové osvětlení však nedosahuje potřebného komfortu pro lidské oko ve všech částech místnosti.

Tip: V dnešní době je doporučeno osvětlení místnosti rozčlenit na více zdrojů světla. Jedno centrální svítidlo doplňte svítidly nástěnnými, stojacími či stolními.

POZOR: Při náhradě klasické žárovky úsporkou si přeměřte, zda se fyzicky vejde do svítidla. Úsporky bývají objemnější.