VIDEO: Čínský rybář omylem vytáhl obří karetu, vracet ji muselo 5 lidí

  • 11
Více než metr dlouhou a metrák vážící mořskou želvu objevil ve své síti vyděšený čínský rybář, když na břehu kontroloval svůj úlovek.

Kareta se nejdřív nehýbala, proto se údajně bál, jestli jí něco neudělal. Potom se ale otřesená želva vzpamatovala, začala se sama plazit pryč a rybář zavolal pomoc. Lidé ji nejprve změřili a zvážili. Poté ji vrátili zpět do moře v blízké zátoce, kde tento ohrožený druh žije.

Kareta obrovská (Chelonia mydas)

Dorůstá až 150 centimetrů délky a 180 kilogramů váhy, dožívá se až 50 let. Mladé karety se živí rostlinnou i živočišnou potravou, s postupujícím věkem přecházejí na stravu čistě rostlinnou, tedy mořskou trávu a řasy. Proto se tyto želvy nejčastěji vyskytují v teplých a mělkých mořích, na jejichž dně rostou vodní rostliny. Ukusují je ostrými rohovitými hranami čelistí, které používají jako nůžky.

V hlubokých vodách se karety pohybují rychle a obratně, ale jsou v nich k vidění jen při cestách na tradiční místa, kde kladou vejce. Vracejí se totiž na relativně bezpečná místa, kde se samy vylíhly, a to i tisíce kilometrů. Stejně ovšem z celkového počtu nakladených vajec přežije první rok sotva procento mláďat.

Karety obrovské kladou svá vejce do písku, první rok přežije sotva procento mláďat.

Josef Voleman z pražského Mořského světa Hobby.cz potvrdil, že čínský rybář opravdu ulovil karetu obrovskou. "Tuto nádhernou mořskou želvu někde nazývají zelenou želvou, přestože zelená není. Zato se pozná podle světlých okrajů štítků na hlavě, nohou a krunýři," dodal. Rád by některou z mořských karet pro pražskou expozici mořských ryb a živočichů získal, zatím jsou však v Mořském světě k vidění pouze želvy sladkovodní.