Čirůvka fialová

Čirůvka fialová | foto: www.houbar.cz

Čirůvka fialová (Lepista nuda)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

midiLidové léčitelství doporučovalo nemocným s cukrovkou pít červené víno a jíst plévku ze sušených hub. Největší účinek se připisoval čirůvce fialové a čirůvce májovce. Z plodnic čirůvky fialové se později vědcům podařilo izolovat látku s hypoglykemickým účinkem.

Klobouk je 6 - 12 cm široký, v mládí sklenutý, na okraji podvinutý, ve stáří zploštělý, v mládí zcela modrý, ve stáří téměř až leskle žlutohnědý, oschlý bledší. Třeň je 5 - 9 cm dlouhý a často má nádech do purpurova. Lupeny jsou husté, výrazně fialové, ve stáří bledší, nikdy ne hnědé, dužnina namodralá a vůně parfémová.

Kde a kdy roste

Čirůvka fialová roste od podzimu do zimy ve smíšených lesích, živých plotech a zahradách, někdy i na holé zemi, je velmi hojná a roste často ve velkém množství. Tuto houbu si můžete do jisté míry splést s její kolegyní - čirůvkou dvoubarvou (Lepista saeva), která se liší hlavně tím, že má fialový jen třeň.

Protože musí být čirůvka fialová před kuchyňskou úpravou tepelně zpracována, je dobré ji nesušit. Nejlépe chutnají mladé, krásně zbarvené plodnice. Čirůvku fialovou můžete blanšírovat a pak ji naložit do vinného octa, čistého oliviövého oleje nebo do kořeněného alkoholu. Musí být uchovávána v mrazničce, aby se zabránilo kvašení. Barva a vůně této houby umožňuje její využití jak ve sladkých, tak i ve slaných pokrmech. Tato houba se snadno čistí . Stačí ji jen otřít utěrkou a uříznout třeň. Hodí se zvlášť dobře do ostře chutnajících zeleninových jídel, např. s cibulí a pórkem. Nezapomeňte však, že někteří lidé jsou na ni alergičtí.