Čirůvka sírožlutá

Čirůvka sírožlutá | foto: www.houbar.cz

Čirůvka sírožlutá (Tricholoma sulphureum)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

midiOtrávit čirůvkou by se mohl pouze člověk, který by měl problémy s čichem nebo velmi silnou rýmu. Její plodnice totiž hodně zapáchají – někde se píše, že po svítiplynu, jinde zase přirovnávají tento zápach k přeplněné žumpě. Každopádně ji nesbírejte a až ji v lese uvidíte, ihned se vám její jméno vybaví.

Klobouky jsou 3 - 7 cm široké, v mládí sklenuté, potom až rozložené, s nízkým hrbolem uprostřed, nejprve svítivě sírově žluté, později až žlutoolivové, naspodu s řídkými, křehkými, živě sírožlutými lupeny a válcovitým, žlutým, rezavě vláknitým, 4 - 7 cm dlouhým a 6 - 12 mm širokým třeněm. Dužnina má sírově žlutou barvu, zapáchá po starých rourách od svítiplynu. Výtrusy jsou bezbarvé.

Kde a kdy roste

Čirůvka sírožlutá roste místy dosti hojně v létě od července do listopadu v listnatých, smíšených i jehličnatých lesích, nejčastěji však pod listnáči (duby, buky).

Piktogram

Je jedovatá! Čirůvka sírožlutá se podobá do určité míry jedlé výborné čirůvce zelánce (Tricholoma equestré), která se liší větší masitostí, zelenohnědým kloboukem a příjemně moučnou vůní.