Pro každý povrch je třeba použít jinou metodu i druh trysek.

Pro každý povrch je třeba použít jinou metodu i druh trysek. | foto: Axiom Real

Konec graffiti v Čechách a na Moravě. Vysmějte se ničitelům fasád

  • 93
Je k vzteku, když máte novou fasádu na domě a hned ji poničí nějaký "umělec" svými tagy. Většinou ho při činu nechytíte, a tak není koho žádat o náhradu škody. Přitom preventivní nátěr není tak drahý a čištění pak můžete mít zadarmo nebo jen za zlomek ceny.

"Divil byste se, ale graffiti není jen otázkou malůvek puberťáků, nedávno jsme byli čistit zeď, kterou poničil šedesátník. Zřejmě posedlý uměleckým nutkáním," říká Marek Turinský ze společnosti Axiom real, který se čištění fasád věnuje už deset let.

Podle něj se zatím proti tomuto fenoménu organizovaně brání spíše městské radnice, které už nebaví věčně platit za očistu fasád domů, které mají v majetku. "Spočítaly si, že je výhodnější fasády opatřit antigraffiti nátěrem, čištění je daleko rychlejší a levnější," doporučuje Turinský.

Kolik to stojí

Většina fasád je dnes natřená silikonovými nebo akrylátovými nátěry. Cena za odstranění graffiti se pohybuje od dvou do šesti set korun za metr čtvereční plochy. "Záleží na stáří a soudržnosti omítek. Malby je totiž potřeba odstraňovat tlakovou vodou nebo párou, po použití ředidel. Někdy se používají i stroje, které vrstvu barvy uvolní a zároveň vysají," vysvětluje Turinský.

Výtah v paneláku před očistou
Výtah v paneláku po vyčištění

Výtahy v paneláku se čistí snadno, jde o hladký, rovný, nesavý povrch.

V případě poškození omítek ale solidní firma může nabídnout i drobné opravy u starých nesoudržných fasád včetně nového nátěru. Firmy by měla mít spektrometr a jeho pomocí namíchat totožný odstín barvy.

Za polovic ceny lze pořídit vyčištění z hladkých ploch jako je hliník, keramika nebo sklo. Zato malůvky, které nejsou jen nasprejované, ale natřené štětcem, přijdou dráž, od pětistovky nahoru. "Štětcem se barva dostane daleko hlouběji do struktury omítky, očista je pak složitější," konstatuje. Stejně tak se složitě odstraňují speciální fixy, jejichž pigment se tlakem snadno dostane hluboko do struktury omítky.

Hlavně amatérsky nerozmatlat

Nejhorší je koupit ředidlo a hadříkem se pokoušet malby vyčistit svépomocí. "Nikdy nevíte předem, čím je kresba udělaná. Je pravda, že sprejeři často v hobbymarketu ukradnou třeba autospreje a jedou. Ale zkušený technik přece jen dokáže kvalifikovaněji určit, jaký typ ředidla by mohl nejlépe působit. Neexistuje obecný recept a vlastně ani jeden výrobce, který by nabízel celou škálu přípravků na odstranění," vysvětluje Kamil Kučera ze společnosti Simat. .

Podle něj se pak stane něco podobného, jako v případě natírání štětcem. Pokusem o vyčištění barvu jen o to víc vetřete do struktury omítky. A můžete se třeba i rozmazaný flek pokusit překrýt novou vrstvou barvy. Jenže pigmenty, které zůstaly v omítce, stejně časem "vylezou" a skvrna bude vidět.

Antigraffiti s tříletým servisem

Pro místa, kde lze očekávat častou recidivu, je vhodné opatřit fasádu až do místa dosahu sprejů a sprejerů antigraffiti nátěrem.

Můžete si vybrat (podle nebezpečnosti zóny, ve které bydlíte) mezi dvěma druhy nátěrů. Buď jednorázový, který vytvoří na fasádě něco jako separační vrstvu. Ta se ale při následném mytí setře. Cena se podle povrchu fasády pohybuje od 80 do 150 korun za metr čtvereční.

"Jednorázovou ochranu bych doporučil hlavně na památkově chráněné objekty a všude tam, kde je třeba, aby fasáda dýchala. Mikrovosky, které se k tomu používají, mají totiž výbornou prodyšnost. A přitom aplikace je jednoduchá, nanese se válečkem," vysvětluje Kučera.

Dokonalejší, ale i dražší (150–300 Kč/m²) je takzvaná permanentní ochrana, která vydrží až 25 mytí. "Jako bonus pro ty, kdo si od nás nechají čistit fasádu, takovým lidem nabízíme, že jim budeme tři roky čistit fasádu zdarma. Očista je v podobných případech tak snadná, že se fasáda vyčistí za pár minut," říká Marek Turinský.

Podobné přípravky umožňují nejen lehce smýt vrstvu barev, ale i ochránit barvy na fasádě. Někdy se totiž stane, že jsou barvy tak "zažrané", že se mytím vyplaví  i pigmenty původních barev a stěnu je třeba znovu natírat. Což stojí další peníze.

Antigraffiti si ale můžete aplikovat i sami. Vyrábí ji například firma Stachema a jmenuje se Barbakan. "Prodává se litrovém balení v tekuté konzistenci, stojí necelých tři sta korun a vystačí na pět až osm metrů čtverečních plochy," říká Michal Sláma z hobbymarketu Bauhaus. Upozorňuje, že před nanášením je třeba pečlivě odstranit z fasády prach a přípravek používat v rozmezí teplot 10 až 30 °C.

K odstranění malůvek se pak použije přípravek Graffitistop od téhož výrobce a preventivní nátěr je nutné obnovit.