Pro dobrou funkci motoru je třeba pravidelně čistit filtr sekačky. | foto: Marek Burza

PORADNA: Vzduchový filtr u sekačky po vyprání raději olejem nenapouštějte

  • 20
Celý život peru vzduchový filtr u sekačky jarovou vodou a teď jsem se v nějaké diskusi dočetl, že správně bych ho před nasazením do stroje měl napustit olejem, ptá se čtenář. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Oslovili jsme několik odborníků a ani ti se zcela neshodli. Podle nich je však rozhodně lepší filtr jen vyprat a vysušit než neodborně olejovat.

„Klasický molitanový filtr dnes najdete už jen u starých strojů nebo u těch s nejmenším výkonem,“ upozorňuje Marek Vodrážka, který servisuje stroje Stihl. Podle něj se sice díky oleji na „promaštěném filtru“ zachytí více prachu, jenže jen na jeho povrchu, takže velmi rychle vytvoří krustu, která zabraňuje přístupu vzduchu do motoru a tím motor nepracuje v optimálním režimu.

Podle jeho názoru je tedy lepší, když zůstane molitan čistý bez oleje. „Prach jej postupně zanáší do hloubky filtr, ale postup zanášení a snižování množství vzduchu do válce je podstatně pomalejší,“ vysvětluje Vodrážka.

„Někdo filtr ještě po proprání potírá olejem, ale my to nedoporučujeme. Zákazníci totiž jen obtížně dokážou odhadnout potřebné množství oleje. Příliš napuštěný filtr může mít vliv na chod motoru, usazování karbonu ve spalovacím prostoru, ale i na emise,“ tvrdí Vladimír Stárek ze společnosti Mountfield.

Druhým důvodem podle něj je, že zákazníci nerozlišují filtr a předfiltr. Molitanový předfiltr bychom rozhodně nikdy olejovat neměli. Papírová vložka, která je za předfiltrem, by se totiž mohla nasáknout olejem, a tím by se znehodnotila.

U filtrů „se hraje“ hlavně na plochu, přes kterou znečištěný vzduch prochází, a u výkonnějších motorů by jednoduchý molitanový filtr neuspěl. Proto se používají papírové skládané filtry, které se čistí jen tak, že se jednou za čas vytáhnou, oklepou a tím se zbaví nečistot. A když už tato metoda nepomůže, vymění se za nový kus, což je investice podle typu obvykle 100 až 300 korun.

Tomáš Nevečeřal ze společnosti Husqvarna sice říká, že sám filtr nikdy olejem nenapouštěl, ale ví, že u nich v servisním centru mají speciální olej určený právě pro tyto účely. „Rozhodně bych se do toho nepouštěl sám a třeba s nějakým motorovým olejem, protože by se mohla radikálně změnit propustnost filtru a taky byste ho mohli v krajním případě zadřít,“ varuje.

A připomíná, že rozhodně nedoporučuje prát filtry benzínem, který je může poškodit, mýdlová voda je naprosto dostačující. „A taky jsem viděl šetřílky, kteří si myslí, že je molitan jako molitan, takže si filtr prostě vystřihnou podomácku ze zbytků matrace, kterou mají doma. Jenže každý filtr má podle typu sekačky a výkonu jinou propustnost a je navržený na míru pro konkrétní motor. Takoví experti si sami sekačku ničí,“ upozorňuje.