Monumentální je páření slonů afrických v Keni.

Monumentální je páření slonů afrických v Keni. | foto: Profimedia.cz

OBRAZEM: Dá mi, nedá mi? Nahlédněte do sexuálního života zvířat

  • 33
Zdaleka ne všechna zvířata mají námluvy a páření spojené s jarem. Týká se to pouze zvířat z "našeho" mírného pásu, kde se střídají roční období.

Sexuální aktivitu zvířat ovlivňuje hlavně prodlužování světelného dne a rostoucí teploty. "Protože všechny rozmnožovací pudy jsou řízeny hormonálně, prodlužující se den stimuluje centrální orgán, tedy podvěsek mozkový neboli hypofýzu, která řídí i vylučování pohlavních hormonů. Ty pak vyvolají probuzení rozmnožovacího pudu," vysvětluje zoolog Evžen Kůs z pražské zoo, autor knihy "Dá mi? Nedá mi?" s podtitulem Pohledy do sexuálního života zvířat.

Jarní touhy propukají nejprve u ptactva

Nejlépe je to vidět u ptáků, přesněji řečeno u ptačích samečků, kteří začnou své rozpoložení projevovat zpěvem. Díky tomu se tichá zimní rána s příchodem předjaří mění v pěvecké závody.

Páření holubů

"Zkuste se někdy zaposlouchat, jak mistři pěvci začínají už za rozbřesku. Hlavním smyslem ptačího zpěvu však není oslava jara, ale nutnost. Samečci si totiž musí sehnat vlastní byt, tedy místo pro hnízdo a náležitě veliké teritorium, a po celou dobu námluv a hnízdění si jej bránit," odhaluje Kůs podstatu zdánlivě bezvýznamného prozpěvování ptactva.

Zpěv je ideálním prostředkem, jak upozornit na to, že místo jej již obsazeno, a přilákat si na něj partnerku. "O samečky, kteří nejlépe a nejhlasitěji zpívají, je mezi dámami největší zájem," říká zoolog. Více v článku Přílišné krmení může ptáčkům škodit, nechce se jim zpívat a zůstávají na ocet

Srnky se páří v létě, vlci či tygři na sněhu

Mnohá zvířata si námluvy odbývají ještě na konci zimy. "Jsou to třeba lišky, vlci, zajíci nebo naše domácí kočky. Smyslem toho všeho je, aby se mláďata narodila do optimálních podmínek," říká Kůs. Podívejte se, jak se v pražské zoologické zahradě vloni v lednu podařilo zaznamenat páření tygrů ussurijských na sněhu

Na králičí samici se v tomto případě vrhli hned dva samci.
Páření medvědů hnědých na okraji silnice na Aljašce dokáže zastavit i kyvadlový autobus.
Páření divokých ušáků vypadá docela krkolomně.

Páření medvědů hnědých na okraji silnice na Aljašce dokáže zastavit i kyvadlový autobus. Divocí ušáci při aktu vyvádějí docela krkolomné kousky, v králíkárně už je to klidnější. Ovšem klidně ve třech.

Některé druhy, např. jelenovití, si říji odbývají sezonu předem, přes zimu se vývoj zárodku v těle matky zastaví a pokračuje až na jaře. Takže zatímco srnčí zvěř má zásnuby v červenci a srpnu, na jeleny naopak působí "eroticky" zkracující se délka dne, proto mají říji až v září a počátkem října.

Jaro působí povzbudivě i na člověka

Zvířata z tropů, zejména z okolí rovníku, kde je stálá délka dne a noci, žádné jaro nemají. Proto je jejich rozmnožování určeno pouze sexuálním cyklem samiček.

Páření lvů se neobejde bez zvukové kulisy.
Páření černých nosorožců v Africe
Páření pouštních želv

Páření lvů se odehrává se zvukovou kulisou. Uprostřed nosorožci dvourozí, vpravo pouštní želvy

Příkladem mohou být třeba šimpanzi. "Někteří antropologové soudí, že pravidelně se opakující měsíční cyklus u žen je důkazem toho, že lidský rod vzešel právě z těchto krajin. I když naše rozmnožování není striktně ovlivňováno ročním obdobím, přece jen jaro s příchodem světla a tepla působí na naše touhy víc než povzbudivě," vysvětluje zoolog.

Zaujetí člověka sexem má nepochybně své kořeny i živočišné říši. "Proslulí jsou v tomto směru šimpanzové bonobo, u nichž je pohlavní akt nejen snahou o zachování rodu, ale i běžnou součástí společenské komunikace. Dokonce přispívá ke snižování agresivity a nervozity ve skupině," prozrazuje Kůs,. Takže člověk není jediným tvorem, který souloží čistě pro radost. "A pak že slogan "Make love not war" vymysleli hippies!" dodává.