Pokud pracujete se dřevem častěji, rozhodně se koupě kmitací pily vyplatí.

Pokud pracujete se dřevem častěji, rozhodně se koupě kmitací pily vyplatí. | foto: Bosch

Vše, co byste před koupí měli vědět o elektrické přímočaré pile

  • 9
Elektrickou přímočarou pilu se vyplatí kupovat v okamžiku, kdy předpokládáte její opakované využití. A čím častěji ji hodláte používat, tím více byste měli věnovat pozornosti kvalitě a různým vychytávkám, i když je najdete spíše u dražších strojů.

Pokud potřebujete něco uříznout jednou za rok, je lepší použít klasické „starodávné“ ruční nářadí, případně si přístroj vypůjčit. Existují nejen půjčovny, tuto službu nabízejí i hobbymarkety.

K čemu nejvíce slouží

Přímočará pilka je určená pro kratší řezy, rozhodně není určená jako náhrada kotoučové pily. Pilový plátek je krátký a je uchycený jen shora, takže ve srovnání s kotoučovou pilou (maflem) mívá tendenci podřezávat. Obecně se používá na řezání tenčích materiálů a vyřezávání různých tvarů. To je dané tím, že pilový list je poměrně úzký a dává možnost v materiálu „zatáčet“.

Pilky mají výhodu v tom, že používají standardizované upínání plátku. Nejčastěji jsou to plátky ve tvaru T, ustupuje se od staršího upínání plátků ve tvaru U. „Mívají to spíše levnější pilky, ale ať koupíte ten nebo onen model, stále na něj seženete pilové plátky bez problémů,“ ujišťuje Jan Sladký z výukového centra společnosti Bosch. Naštěstí se výrobci strojů i nástrojů dokázali domluvit, podobně jako dnes převážná část mobilních telefonů používá stejné nabíječky.

Plátky mají různou délku, velikost a tvar zubů (podobně jako je tomu i u ručních pil). Takže jsou určené jak na řezání měkkého či tvrdého dřeva, ale poradí si s kovem či plastem. Najdete i pilové plátky na rychlý řez (ty mají větší zub), anebo na čistý řez s drobnějším zubem, kde samozřejmě trvá řezání déle.

Většina plátků je naštěstí popsaná, takže usnadní orientaci laikům. Nesou označení nejen pro jaký materiál jsou určené, ale i zda jsou určené pro rychlé, nebo naopak čisté řezání. A označení bývá nejen na plátcích samotných, ale i na obale sadičky. Ostatně po velmi krátkém čase používání každý už jenom mrkne na zub a je mu jasné, na co který plátek použít.

Plátky pro zanoření

Existují plátky, které se dokážou samy zanořit do materiálu. Když například budete vyřezávat otvor pro větrací mřížku do dveří koupelny, nemusíte otvor pro plátek vyvrtávat, ale použijete zanořovací plátek, který se „prokouše“ deskou a dál pokračuje jako klasický plátek.

Z toho vychází i způsob práce. Když potřebujete zakrátit tenký hranolek nebo lištu, klidně můžete zvolit malý zub, při řezání hrubého hranolu volíte velký zub. 

Existuje také speciální plátek Progressor. Ten je zvláštní tím, že nabízí ve své délce různou velikost zubů. Zpočátku má drobné zuby, takže řeže tenčí materiály. A ke konci plátku jsou největší zuby, ty nastupují u silného materiálu. Takový plátek se hodí pro situace, kdy počítáte s tím, že budete řezat různé tloušťky materiálů a nebudete se chtít zdržovat vyměňováním plátků.

Kdo by chtěl použít přímočarou pilku jako obdobu klasické lupínkové, může koupit speciální tenčí plátky, které umožňují vykroužit oblouky o ještě menším poloměru.

SDS upínání

Modernější pily mívaní upínání pilového plátku pomocí systému SDS, který umožňuje upnutí bez použití nářadí. To má tu výhodu, že nemusíte sahat na rozpálený plátek, abyste ho vytáhli, ale stačí odjistit mechanismus a plátek vypadne.

Jsou však výrobci, kteří dávají přednost tradičnímu provedení s utažení imbusem, protože jej považují za jednoduchý, levný a zbytečný pro situace, kdy nepotřebujete tak často plátky měnit.

Obecně mají pilové plátky zuby směrované tak, že řežou směrem nahoru, ale existují i plátky s opačným zubem. To je vhodné tam, kde potřebujete, aby horní okraj materiálu zůstal neroztřepený. Jsou to plátky i pro ty, kdo mají problém orýsovat si materiál z rubu stranově převráceně a potřebují si tvar namalovat z lícu desky.

Velmi užitečnou vlastností, kterou se vyplatí pořídit si u vybírané přímočarky, je takzvaný předkmit, v parametrech také možná najdete výraz orbitální pohyb. Tato funkce je výhodná hlavně tam, kde se řežou silnější materiály nebo tvrdší dřevo. Díky orbitálnímu pohybu pak plátek stíhá vyhazovat piliny, které zůstávají mezi zuby. Pilka se pak nepřetěžuje, aby se nezahlcovala. Většinou jej lze nastavit v několika stupních tak, aby šlo nastavit co nevýhodnější poměr mezi snadností řezání a co nejkvalitnějším řezem.

„Některé materiály byste bez předkmitu ani neuřízli. Typicky nějaký hranolek z tvrdého dřeva nebo silnou desku kuchyňské desky,“ upozorňuje Sladký. Jde i o to, že předkmit prodlužuje životnost stroje. Pokud jej pilka nemá, bude třeba na pilový plátek u odolných materiálů hodně silně tlačit, přetěžuje se mechanismus uchycení plátku a ten pak takové zatížení nemusí dlouho vydržet.

Obecně se příliš nepřiřazuje k vlastnostem přímočaré pily schopnost řezat železo, ale když může fungovat ruční pilka na železo, proč nevyužít kmitací, která funguje na stejném principu. Stačí vybrat plátek s drobnými zuby a klidně uříznete i takové věci jako 5mm plech či trubku od radiátoru. Jen je potřeba řez chladit olejem, aby se plátek nezničil přehřátím. Ostatně na balení plátku je vždy piktogramem naznačeno, do jaké tloušťky materiálu je plátek určený.

Drobnosti, které oceníte:

  • Hliníkový stolek - pevný, robustní, lehký, důležitý pro precizní řezání. Má však nevýhodu, že pokud ho poškodíte například pádem, nelze opravit
  • Naklánění stolku - je možné řezat nakoso, sice není tak přesné jakou pokosové pily, ale pro hrubý řez je to dostačující
  • Plastová botička - nasazuje se na stolek a brání poškrábání lícové strany, po které se pohybuje pilka
  • Srdíčko - plastový prvek, který tlačí na povrch těsně kolem plátku. Brání vytrhávání materiálu kolem plátku, takže je vrchní strana řezu čistější
  • Sklopné plexisklo s ryskou - pomáhá vést řez podle naznačené čáry
  • Funkce ofuku/odsávání - nastavíte, zda se vzduch chladící motor směřuje dopředu na místo řezu, aby se ofoukly piliny, takže je na řez dobře vidět, anebo dozadu, aby se ve spojení s vysavačem vzduch směřoval pryč a místo práce zůstalo čisté.
  • Osvětlení pracovního místa - LED světlo osvětluje místo řezu, ideální pro hůře osvětlenou dílnu