Někteří psi snášejí koupání špatně

Někteří psi snášejí koupání špatně | foto: shutterstock.com

Co dělat, když pes protestuje proti koupání: zkontrolujte mu manikúru

  • 7
Jsem chovatelkou šestiletého jorkšíra. Do jednoho roku věku se rád koupal a nechal si mazat tlapky. Pak ale začal proti koupání protestovat a zejména na přední nohy si vůbec nedá sáhnout, stěžuje si chovatelka v poradně MF DNES Proti srsti.

"Přitom ve vodě nikdy nic špatného nezažil. Když ví, že se koupat nebude, přijde se mazlit a naše dotyky mu nevadí. Jak pro něj udělat koupání příjemné?" pokračuje čtenářka.

"Oblast tlapek hrudních končetin bývá u řady psů velmi citlivá a manipulaci s ní obtížně snášejí. Problém někdy mívá souvislost se stříháním drápků. Přehnaná psí manikúra může být bolestivá a zrazený pes je pak na své tlapky velice opatrný," vysvětluje Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologická unie.

Občas bývá zdrojem potíží také špatně volená podložka při koupání psa ve vaně. Hrudní končetiny tvoří oporu těla, a pokud se s nimi něco dělá, může mít pes obavy, že podklouzne a spadne na mordu. U šestiletého psa se podle Tiché problém bude odstraňovat obtížně.

"Změňte místo, kde psovi tlapky omýváte, místo vany využijte prostorné umyvadlo. Je-li pes žravý, odpoutejte pozornost od ošetřování tlapek pamlskem," přidává konkrétní rady.

"Je dobře, že pes nereaguje na dotek negativně. Využijte toho a sahejte mu na tlapky co nejčastěji. Pokud si to nechá líbit, zaslouží velkou pochvalu. Jestli se brání, postupujte podle toho, jak psí nesouhlas vypadá: ožene-li se po vás, dejte mu jasně najevo, že se to nesmí; když tlapkou jen ucukne, neměli byste ho chválit, protože v něm vzbudíte představu, že se chová správně," doplňuje Vladimíra Tichá.

Na závěr shrnuje: "Není důvod z toho dělat velký problém. Odpoutejte pozornost psa hrou nebo povelem k nějaké činnosti. Měli byste se chovat, jako by se nic nedělo."

ptejte se na problémy se svými mazlíčky