Domluvíte-li se s jinou milovnicí květin, že si navzájem své květiny o dovolené

Domluvíte-li se s jinou milovnicí květin, že si navzájem své květiny o dovolené ohlídáte, získáte tím obě. | foto: Profimedia.cz

Co s květinami o dovolené? Najděte si paní Alenu, radí zahradnice

  • 5
Pro toho, kdo chce cestovat, jsou ideální sukulenty. Co se týče ostatních květin, nečekejte ode mne rady typu postavte květiny do kbelíku s vodou, zalijte je do zásoby, pořiďte si kvůli dovolené zavlažovací truhlíky či zapíchněte do květináče plastovou lahev, řekla Hobby.cz rezolutně zahradnice Magda Lebišová z Rozkvetlého domova.

Každý milovník květin ty svoje většinou velmi dobře zná a ví, na jak dlouho je může opustit. "Květiny jsou živý organismus, stejně jako zvíře nebo člověk, jen si neumí o to své říci. Nechali byste doma zavřeného psa nebo kočku s tím, že se napili do zásoby? Postavili byste je do vany s vodou, aby neměli žízeň? Že je to něco jiného? Není. Zvlášť máte-li doma květinu, na které vám záleží a pojí vás k ní určité vzpomínky," má jasno Lebišová a nepřipouští kompromisy.

Před pořízením konkrétních květin to chce mít předem jasno, jaké mají nároky na péči a jestli jsme tedy schopni se o ně postarat. Informace najdete například v článku Podle čeho vybírat z nabídky květin pro balkonové a okenní truhlíky.  

Pokud chcete květiny nenáročné na zálivku, musíte si zamilovat kaktusy či

Nespasí vás zavlažovací truhlíky, petky ani kbelíky s vodou

"Voda ve vaně, do které pokojové květiny postavíte, ani petky s vodou zapíchnuté do květináče vašim květinám moc neprospějí," říká Lebišová, přestože někdo třeba právě s petkami docela dobrou zkušenost udělal. Viz článek Na dovolenou odjeďte bez obav, o pokojovky se postará obyčejná petka.

Stejně tak každý zkušenější pěstitel květin ví, že ani zavlažovacím truhlíkem květinám nepomůžete, pokud chcete odjet na delší dobu, ačkoliv jejich prodejci vám většinou budou tvrdit opak. Viz článek Samozavlažovací truhlíky pro letničky mají smysl, ale musíte to s nimi umět.

"Zavlažovací truhlíky vám pomohou při samotném pěstování květin nebo v případě, pokud odjíždíte na dva tři dny. Ale spoléhat na to, že zabezpečí bohatě narostlé převislé balkonové květiny umístěné na plném slunci na týden nebo dokonce déle, je z pěstitelského hlediska nemožné," upozorňuje zahradnice.

Například surfinie, které jsou schopné za sezonu narůst do více než metru délky, spotřebují v truhlíku za jediný horký den i čtyři litry vody. O něco méně náročné na vodu jsou pelargonie, přičemž ty vzpřímené vydrží o něco víc sucha než bohatě narostlé převislé pelargonie; ale i tato rostlina vyžaduje v době svého vrcholu pravidelnou zálivku.

Pokud by někdo chtěl přece jen nějaký zavlažovací truhlík doporučit, Lebišová by vybrala systém Lebiš s knoty a dostatečně velkou zavlažovací miskou, který před šestnácti lety osobně pomáhala vyvíjet: "Za tu dobu získal mezi pěstiteli velkou oblibu proto, že podmisku lze v době dešťů kdykoliv odstranit. Voda se do objemově velkorysé misky pohodlně dolévá a bez složitých vodoměrek hned vidíte, kolik jí je. A počet knotů se dá přizpůsobit druhu pěstovaných rostlin."

Kdy můžete bez výčitek odjet na delší dobu

Šrucha (Portulaca) patří mezi sukulentní druhy nenáročné na zálivku.
Kosmatec (Delosperma) patří mezi sukulentní druhy nenáročné na zálivku.

Šrucha (Portulaca) a kosmatec (Delosperma) patří mezi sukulentní druhy nenáročné na zálivku.

O delším opuštění květin můžete uvažovat v případě, pokud budete v truhlíku pěstovat sukulentní druhy nenáročné na zálivku: například netřesky (Sempervivum), šruchu (Portulaca) nebo kosmatec (Delosperma). 

"Když odjedeme na dovolenou my, o truhlíky a květiny v bytě nám svědomitě pečuje paní Alena, která sama pěstuje ve dvoupokojovém bytě 250 květin," vytahuje eso z rukávu Lebišová. Je to logický závěr: o květiny se vám nejlépe postará ten, kdo je sám miluje, nebude je jen bezhlavě zalévat, ale zareaguje podle potřeby na jejich momentální stav a počasí.

Pokud ve svém okolí podobnou paní Alenu nemáte, je každá rada drahá. Převážet květiny k někomu domů je většinou značně nepraktické, i když i to lze udělat; alespoň s těmi květinami, o které se obáváte nejvíc. "Ale pozor, některé květiny mohou na transport a změnu stanoviště reagovat opadem listů, květů i  poupat," varuje Lebišová.