Opeřená mláďata se učí létat a vaši pomoc nepotřebují. | foto: Viktor Kris, MF DNES

Nalezené ptačí mládě nenoste domů, mnohdy stačí vysadit ho na větev

  • 3
"S jistou nadsázkou říkám, že mláďata z hnízd vypadávají zhruba stejně často, jako děti z oken," popisuje ornitolog Zdeněk Vermouzek. Přesto se to občas stává a málokdo pak ví, co je pro takové ptáče nejlepší.

Zpěvní ptáci s oblibou hnízdí například v hustých živých plotech, na stromech i keřích. I když rodiče se vší pečlivostí staví bezpečné hnízdo, může mládě například při bouřce či silném větru vypadnout. 

Při nálezu ptáčete se především vyvarujte toho, abyste ho brali domů. Starání se o ptačí mládě je náročné a nejlépe to jednoznačně umí jeho rodiče.

Holátka vypadnutí z hnízda bohužel většinou nepřežijí

Pokud narazíte na neopeřené mládě, bude se hnízdo nacházet poblíž místa nálezu drobného holátka. Ptáci nemají příliš dobře vyvinuté čichové ústrojí, takže na rozdíl od savců váš pach nezaznamenají a do hnízda navrácené mládě opět přijmou. Rodiče mláděte by nebyli schopni mládě dostat zpátky do hnízda, odkud vypadlo, a mimo hnízdo se o něj přestanou starat.

Ptačí mládě můžete bez problémů vrátit do hnízda, rodiče je přijmou a starají
Ptačí mládě se nemusíte bát vrátit do hnízda, rodiče ho přijmou. Opeřené mládě

Ptačí mládě můžete bez problémů vrátit do hnízda, rodiče je přijmou a starají se o ně dál.

Pravděpodobnost nálezu živého holátka je ale minimální. "Skutečně vypadlé holátko se ale nenachází běžně. Během bouřek to opravdu může takto skončit, ale holátko se v tom případě většinou promočí, prochladne a uhyne dřív, než přestane pršet," konstatuje Vermouzek. 

Opeřená mláďata nechte na místě, rodiče o nich určitě vědí

U zdravých opeřených mláďat na jejich zachraňování raději zapomeňte. Mladí pěvci se učí létat i několik dní. Mláďata povětšinou poskakují poblíž hnízda po zemi a snaží se vzlétnout, někdy posedávají v keřích či na stromech. V tomto případě zásah člověka není na místě, mládě nechte v klidu. Rodiče malého opeřence jsou nejspíše někde poblíž a stále jej dokrmují.

"Mláďata se totiž v tomto období běžně přemísťují z místa na místo. Jakmile je kolem nich klid, začnou se ozývat a rodiče je bez problémů najdou," vysvětluje zkušený ornitolog.

"Nejobvyklejší příčinou, proč se setkáváme s "vypadlými" mláďaty, je, že většina ptáků hnízdících na otevřených hnízdech může opustit hnízdo ještě před tím, než dokáží létat. Je to adaptace umožňující přežití alespoň některým mláďatům. Dokud jsou mláďata v hnízdě, tedy pohromadě, a najde je predátor, rodiče přijdou naráz o všechny potomky z tohoto hnízdění."

Z pohledu evolučního tlaku je tedy žádoucí zkrátit pobyt na hnízdě na nejkratší možnou dobu. "V určité fázi hnízdění je proto normální, že při vyrušení – přiblížení kočky, kuny nebo i člověka – mláďata z hnízda vyskáčí, i když ještě neumějí lítat. Některá z nich predátor sice uloví, ale ostatní se zvládnou ukrýt v porostu a dost pravděpodobně přežijí. Pro rodinu, tedy pro zachování genů rodičů, je to výhodnější. Tak funguje evoluce. Není žádoucí, aby se takováto mláďata, která jsou naprosto v pořádku a zcela přirozeně mimo hnízdo, člověk snažil zachraňovat," uvádí možné setkání s ptáčaty na pravou míru Vermouzek. 

Zraněná mláďata předejte do záchranné stanice

Zásah je na místě jen v případech, kdy se mládě přiblíží rušné komunikaci nebo mu hrozí nebezpečí od kočky, psa či malých dětí. Pak je možné mladého ptáka šetrně odchytit a vysadit jej někde na větev stromu nebo keře. Nesmíte ho ovšem přemístit nikam daleko, maximálně 50 metrů od místa nálezu, aby jej našli rodiče, zdroj životně důležité potravy.

V případě nálezu evidentně zraněného mláděte je ideální co nejrychlejší předání do záchranné stanice. Ptáče může být například zamotané do drátů nebo provázků, napadené psem nebo kočkou či zraněné nešetrným zacházením dětmi. Péči potřebuje i mládě, které je silně promočené nebo zjevně napadené parazity.

V případě, že není okamžitě možné kontaktovat záchrannou stanici, promoklé mládě nejdříve osušte a dejte ho do krabice vystlané toaletním papírem, papírovými ubrousky či kapesníky nebo senem a nechte ho na teplém a klidné místě. Nikdy nepoužívejte čerstvou trávu, hobliny, piliny a vatu.

Vodu nalezenci nalijte do misky nebo mu ji dopřejte z kapátka. V některých případech dodání tekutin napomůže natolik, že se mládě vzpamatuje a můžete ho opět vypustit na místě, kde jste je našli, aby ho rodiče mohli dál krmit. 

,