Co se zatopeným domem: Postupujte systematicky - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co se zatopeným domem: Postupujte systematicky

Bohatá sněhová nadílka s dešti nám opět může nadělit velkou vodu. Při odstraňování následků bude potřeba zapojit na začátku čerpadla a vysoušeče, někdy se ale vyplatí nespěchat a sledovat hladinu spodní vody.
Fotogalerie2

Tající sníh přináší lokální záplavy | foto: SDH Jabůnka

Existuje ověřený postup, jak se chovat, když velká voda opadne. Nejprve je třeba odčerpat vodu, pak nastane fáze vysoušení, nakonec kontrola statika kvůli sedání domu a možnému vzniku prasklin. A pokud se dům nevysuší do zimy, bude možná potřeba provizorně dům zateplit, aby se předešlo praskání promoklých zdí.

První kroky

Kalové čerpadlo lze použít i na směs vody a blátaPokud v domě zůstala voda, musíte ji odčerpat. Podle odborníků ale není dobré spěchat. Kdybyste vodu dostali z domu nějakým hodně výkonným čerpadlem, tlak vody z okolí by mohl poškodit konstrukci domu. To se týká hlavně případů, kdy nejde jen o krátkodobé vylití místního potoka z břehů, ale situací, kdy jsou dlouhodobě pod vodou celé okolní oblasti a radikálně stoupne hladina spodní vody.

Pro vyčerpání není třeba spoléhat se na pomoc hasičů. "Vystačí se s běžným kalovým čerpadlem, které má schopnost nasávat i bahno, většina z nich má dopravní výšku kolem osmi metrů, což bohatě stačí pro většinu rodinných domů. Stojí kolem tisícikoruny,“ tvrdí Vojtěch Šimůnek z internetového obchodu Profi-čerpadla.cz.

Na to, jak zjistit výši hladiny spodní vody, existuje jednoduchý návod. Zahradním vrtákem nebo něčím podobným si udělat sondu vedle domu, třeba až metr pod úroveň základů. Pokud víte, že při zakládání domu v této hloubce podzemní voda nebyla a nyní dosahuje až po základy, je vhodné počkat, dokud neklesne.

Vysušit

Profesionální vysoušeče mají kolečka, aby se snadno mohly přenášet z místnosti do místnostiOdčerpáním se dostane z domu voda, nikoli ale vlhkost. Přitom úplné vysušení je otázkou ne několika měsíců, trvá dva i tři roky. Doporučuje se použít profesionální vysoušeč a nasadit ho alespoň 14 dní.

„Tyto vysoušeče má většina rizikových obcí dnes už nakoupeno a v případě nouze je schopna ho půjčit,“ říká Vojtěch Brdička z firmy Mojeklima.cz, která se zabývá prodejem, ale i půjčováním této techniky. Tam, kde technika není dispozici, je možné ji zapůjčit. „Vzhledem k vysokým cenám (stojí mezi 40 a 80 tisíci korunami) je ale půjčovné vysoké, kolem 450 korun denně,“ upřesňuje.

K profesionálnímu vysoušeči je vhodné nainstalovat i zdroj tepla. „Při 15 stupni Celsia je výkon poloviční než při třiceti. Vysoušeče pracují v drtivém procentu na kondenzačním principu, čím větší je rozdíl mezi teplotou vlhkého vzduchu a teplotou kondenzačního tělíska, tím více se vysráží,“ objasňuje Brdička.

Starší domy je možné izolovat pomocí SW plechůAby se z domu dostala vlhkost, je třeba odstranit všechny její možné zdroje. Mokré zařízení buď vyhoďte, nebo při nižším poškození důkladně omyjte, vydezinfikujte a přemístěte do sucha. Odborníci doporučují také osekat omítku, díky čemuž se rychleji dostane vlhkost ze zdí.

Po povodňové havárii je stejně často nutné pořídit menší „domácí“ vysoušeč a do sklepa ho nainstalovat nastálo, aby se podařilo dlouhodobě udržet stálou rozumnou vlhkost.

Když se objeví praskliny

Je mnoho lidí, kteří se po opadnutí velké vody navrátí do svých domů a při obhlídce najdou popraskané zdi. Než se pustí do vlastních oprav, měli by se ujistit, že není porušena statika domu. Také ti nejvíce postižení, kterým povodeň střechu nad hlavou sebrala úplně a chtěli by začít stavět znovu na původních základech, se bez statického posouzení neobejdou. U některých typů podloží se totiž může stát, že voda vysychá několik let, a bývalí obyvatelé zbořeného domu by tak stavěli doslova na blátě.

Rozvodněný potok v Horní Brusnici na TrutnovskuNejdůležitější je v prvé řadě najít příčinu popraskání. Často naruší zeď například kolem plující most nebo sousedova stodola. Pak lze uvažovat o opravě například metodou injektáže cementovou maltou – což stojí desetitisíce. Někdy také pomůže opásání domu ocelovými sponami.

Pokud však prasklina vznikla "sedáním" domu v případě, že voda podemlela podloží například ze štěrkopísků, musí se zvolit jiný způsob nápravy. V těchto případech je možné dům zachránit například tryskovou injektáží, kdy se pod podemleté základy domu pod tlakem vhání betonová směs, která podloží zpevní a vyplní dutiny po vyplavené zemině. Toto řešení však v případě velkého poškození může stát až statisíce. Odborníci proto v první řadě doporučují uvážit a propočítat, zda by v těchto případech nebylo levnější postavit dům znovu.

Letní záplavySnad nejsmolnějším podložím jsou spraše. Tyto zeminy se po promočení změní v bláto, které vysychá několik let, a na původních základech nelze ani znovu stavět. Podobný problém je i se základy postavenými v jílu. Podle odborníků se totiž často stává, že každá část domu si sedá jiným tempem, a tak obyvatelé nikdy nemohou předem vědět, zda dům nakonec stejně nespadne.

Aby se zjistilo, zda je možné v rozmáčené půdě začít znovu stavět nebo opravovat, nezbývá často než objednat vrtnou soupravu, která provede sondáž až dva metry pod úroveň suterénu, aby zjistila skutečný stav podloží. Přivolaní odborníci navíc mají k dispozici geologickou mapu oblasti, podle které snáze určí, zda je lépe opravovat, nebo bourat.

Na zimu provizorně zateplit

Působením nízkých teplot a mrazu se mokré stěny poruší a vzhledem k rozpínavosti ledu v nich vzniknou trhliny. Stěna se potrhá buď v celé tloušťce, nebo se mrazem oddělí její vnější vrstva. Vzniká tak riziko snížené únosnosti až úplného zřícení nosných konstrukcí domu. Mokré stěny také mají výrazně nižší izolační vlastnosti. Důsledkem je obtížné vytápění či nedotápění místností. Na chladném povrchu špatně izolovaných konstrukcí bude docházet ke kondenzaci vodní páry stejně jako na vnitřních stěnách. Tím se zpomalí vysoušení konstrukcí.

Řešením je provizorní zateplení promočených částí staveb přes zimní období tak, aby se zvýšila teplota na vnějším povrchu mokrých zdí při nejnižších teplotách nad nulu a zároveň se, pokud možno, zvýšila teplota na vnitřním povrchu mokrých stěn nad teplotu rosného bodu.

Dodatečnou tepelnou izolaci mokrých konstrukcí provádíme z vnější strany do výšky nejméně o tloušťku zdiva nad hranicí mokrého pásma. Je vhodné volit například polystyrén o tloušťce alespoň 5 cm.


Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025