Než ji hodíte do kontejneru, sešlapejte ji

Než ji hodíte do kontejneru, sešlapejte ji | foto: Profimedia.cz

Co vytřídit do specializovaných kontejnerů a co patří do popelnice

  • 64
Pro třídění odpadu platí poměrně jasná pravidla, podle kterých v drtivé většině případů nezaváháme. Tady je sedmnáct z nich.

Problém s přesným určením co kam vyhodit máme hlavně v případech, kdy je výrobek složen z více materiálů. Do další kategorie pak patří materiály, o kterých by nás v životě nenapadlo zapochybovat. A přesto jen málokdo ví, že mastný nebo mokrý papír může zničit celou várku vytříděného odpadu, že obaly od vajíček se už pro recyklaci nehodí (mají to už za sebou) nebo že kovové sponky se z kancelářského papíru nemusí odstraňovat.

1. Patří obaly na vajíčka do kontejneru na papír?

Nepatří. Vyrábějí se už z víckrát recyklovaného materiálu, takže už se znovu nezpracovávají. Stejně jako ruličky od toaletního papíru. Papír lze recyklovat maximálně 7x, potom už je papírové vlákno krátké a nelze z něj papír vyrobit.

2. Je nutné z PET a skleněných lahví odstranit papírové etikety?

PET lahve můžete do kontejneru vhazovat s etiketou i víčkem. Obojí bude při dalším zpracování odstraněno. Nezapomeňte však petku předem sešlápnout. Celé lahve jsou objemné a prodražují tím přepravu, komplikují manipulaci a recyklace je pak nákladnější. Skleněnou lahev vhoďte do kontejneru na sklo s etiketou, ale bez uzávěru. S tím naložte podle toho, z jakého je materiálu – plastový patří do kontejneru na plast, korkový do směsného odpadu, kovové uzávěry můžete dát do kovového odpadu, pokud jich máte víc, jinak do směsného odpadu.

3. Musím vymývat lahve od mléka a kelímky od jogurtů?

Ne, drobné znečištění nevadí. V obalech by však neměly zůstat zbytky potravin. Pokud obaly skladujete déle, budete je stejně muset lehce vypláchnout, aby nepáchly.

4. Je třeba z dokumentů odstranit kancelářské svorky a z bloků kovové spirály?

Není to nutné. Při dalším zpracování – takzvaným rozvlákněním – jsou odloučeny. Z papíru se stane hladká kaše a těžší části, jako svorky a sponky, klesnou ke dnu, odkud jsou vybírány magnetickou separací.

5. Je třeba vymývat obaly od kosmetiky?

Stačí, když zbytky kosmetických přípravků, jako jsou mýdla, sprchové gely nebo šampony, vylijete. Obaly budou dočištěny při dalším zpracování.

6. Proč se nemá do kontejneru vhazovat mokrý papír?

Nejen mokrý, ale i mastný papír může již vytříděný papír znehodnotit, takže už se nedá zpracovávat.

7. Proč jsou otvory u kontejnerů na nápojové kartony tak malé?

Otvor v kontejneru je speciálně konstruovaný pouze pro stlačený karton. Každou krabici od džusu tedy musíte zmáčknout. Jen tak je možné sesbírat větší množství kartonů a zároveň se tím i snižuje možnost, aby lidé do nádoby vhazovali odpad, který tam nepatří. Plastová víčka můžete oddělit, ale nemusíte – oddělí se při zpracování odpadu.

8. U nás v obci není samostatný kontejner na nápojové kartony, kam je mám dát – do papíru, nebo do plastů?

Řiďte se vždycky pokyny na samolepce kontejneru. Někde se kartony sbírají dohromady například s plastovými odpady. Při následném dotřídění jsou materiály odděleny.

9. Dětské pleny patří do kontejneru na papír, nebo do plastů?

Ani do jednoho. Stejně jako papírové kapesníky nebo dámské hygienické potřeby patří do černého nebo šedého kontejneru na směsný odpad.

10. Co mám dělat s použitým fritovacím olejem?

Použitý fritovací olej z domácnosti patří do sběrného dvora. Můžete ho doma uchovávat v kanystru a až ve větším množství odevzdat.

11. Mohu dát plastovou lahev od oleje do kontejneru na plasty?

Jen pokud byste ji pečlivě vymyli teplou vodou s přípravkem na mytí nádobí, olej totiž značně komplikuje následnou recyklaci tříděného odpadu. Znečištěný obal patří do směsného odpadu.

12. Do jakého kontejneru patří prostředky na hubení hmyzu?

U těchto přípravků se vždy řiďte pokyny na obalu. Ve většině případů patří do nebezpečného odpadu, odvezte je proto na sběrný dvůr nebo do mobilní sběrny nebezpečného odpadu.

13. Kam patří molitan?

V menším množství jej můžete vhodit do směsného odpadu, ve větším množství patří do sběrného dvora.

14. Můžu do kompostu dávat zbytky z vařených jídel?

Ano, ale nepatří tam například zbytky z masa a kostí nebo tekuté a silně mastné potraviny. To je totiž bioodpad, který může mít hygienická rizika.

15. Kam patří hliníková víčka od jogurtů a plechovky?

Nápojové plechovky a hliníková víčka odhazujte, pokud existuje ve vaší obci oddělený sběr, do sběrných nádob k tomu určených. Větší množství můžete odnést do sběrného dvora nebo výkupny surovin.

16. Kam patří šroubovací i nešroubovací víčka od zavařovacích sklenic?

Klasická víčka, která jsou zpravidla potažena nějakou gumou, nelze vytřídit nikam a patří do směsného odpadu. Pod gumou je většinou hliník nebo jiný kov, ten třídit lze. Gumu však také nelze nikam vytřídit. Pokud jsou víčka pouze kovová, lze je dát do kovů, které odebírá téměř každý sběrný dvůr. Hliník lze separovat zvlášť od dalších kovů a druhotně zpracovat.

17. Kam s vyjetým olejem nebo barvou?

Obaly s technickými oleji, barvami, ředidly a jinými chemickými látkami odevzdejte na místa určená ke sběru nebezpečných látek, většinou do sběrného dvora. Oleje se sbírají také na benzinových pumpách. Ve většině případů je to uvedeno na etiketě výrobku.