Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gorilí jídelníček odhalily rozbory trusu. Krom ovoce sbírají i houby

Gorily nížinné nepohrdnou ovocem, výhonky rostlin, kůrou, hmyzem, dokonce sbírají i houby. Primatologové díky dlouholetým výzkumům goril v přírodě už dnes vědí poměrně dobře, čím se gorily živí, a znají nejen rozdíly ve stravě jednotlivých druhů či poddruhů, ale i další regionální odlišnosti.
Gorily v bažinách kolem řeky Sanga tráví v období sucha mnoho času v bažinách, kde se krmí vodními rostlinami.

Gorily v bažinách kolem řeky Sanga tráví v období sucha mnoho času v bažinách, kde se krmí vodními rostlinami. | foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Gorily nížinné žijí v tropických deštných pralesích, které patří k druhově nejbohatším ekosystémům naší planety. A na jejich jídelníčku je to znát.

Hledáním potravy a její konzumací přitom stráví gorily nížinné žijící volně v přírodě většinu svého času. Při hledání potravy často ujdou víc než kilometr za den, rozloha jejich domovských okrsků se pohybuje od 5 do 30 km2.

Rozbory stále ještě přinášejí nová a nová překvapení

Počet rostlinných druhů, kterými se gorily živí, se určuje poměrně obtížně. Řada  informací se získává takzvanými nepřímými metodami: především rozborem trusu. A zdaleka ne po veškeré zkonzumované potravě zůstávají v trusu identifikovatelné zbytky. Snadno lze samozřejmě určit různé druhy ovoce, jejichž semena tělo nestráví, a chitinové schránky některých druhů hmyzu.

Fotogalerie gorilí potravy

Hůře se identifikují zbytky rostlin, listy nebo kůra. Přesnější složení potravy se pak dá zjistit jen celoročním přímým pozorováním habituovaných (tedy přivyklých na přítomnost lidí) gorilích skupin, těch je ale zatím jen několik. Částečně napomáhá i pozorování goril na mýtinách, takzvaných bai, kde se často setkává i několik gorilích skupin. Ani to ale nenabízí úplný pohled na gorilí jídelníček, protože na mýtinách se vyskytují jen některé rostliny z jejich bohaté stravy.

Přitom se uvádí, že strava goril v přírodě může obsahovat 150 až 300 různých druhů rostlin. Z toho téměř polovinu  tvoří ovoce (48 %), přes 20 procent listí různých druhů stromů, podobné množství představují kořínky a výhonky často vodních rostlin a kolem pěti procent pak kůra stromů.

Významnou, i když objemově ne příliš velkou část jejich jídelníčku pak představují bezobratlí, především mravenci a termiti. Občas si gorily přilepší i larvami dřevokazných brouků nebo housenkami. A stále přinášejí primatologům nová a nová překvapení. Teprve nedávno se například zjistilo, že gorily rády sbírají i houby: malé podzemní plodnice podobné lanýžům.

Strava se mění v závislosti na ročním období

Přirozená strava goril je podle složení velmi bohatá na vlákninu, vitaminy i minerální látky, nechybí v ní ani proteiny. A logicky se během roku mění. V období  dešťů (od března do listopadu), kdy je dostatek šťavnatého ovoce, mu gorily dávají přednost, zatímco v době sucha jedí mnohem víc listí a rostlin.

Dostupnost ovoce má rovněž vliv na to, kolik času tráví gorily jeho sběrem, a ovlivňuje tak i jejich denní rytmus. Některé výživné rostliny, obsahující velké množství živin a minerálů, gorily konzumují po celý rok. Zato jiné, na živiny chudší druhy, jedí jen v období nedostatku ovoce.

Složení potravy se liší i v různých oblastech

Areál výskytu goril nížinných pokrývá rozsáhlé území od řeky Sanaga ve středním Kamerunu až po Cabindu v Angole, na východě sahá až k řekám Kongo a Oubangui v Kongu-Brazzavile. V tak rozsáhlé oblasti se nacházejí různé druhy lesů, počínaje primárním deštným pralesem nížinného nebo horského typu až po druhotné pralesy. Druhové složení porostů jednotlivých lokalit se od sebe liší, což má samozřejmě vliv na jídelníček všech živočichů.

Pozorování na místě tyto rozdíly jednoznačně dokazují. Například, přestože se gorily nížinné většinou vyskytují v oblastech s bohatou pozemní nebo vodní vegetací, v národním parku Loango v Gabunu žijí gorily v lesích s velmi nízkým počtem pozemních druhů rostlin; pojídají tedy mnohem víc listů různých stromů. Na rozdíl od nich gorily v bažinách kolem řeky Sanga, které známe i díky výpravě ředitele pražské zoo Miroslava Bobka (reportáž z výpravy zde), tráví v období sucha mnoho času v bažinách, kde se krmí vodními rostlinami.

Dlouhodobě probíhající výzkumy goril nížinných v přírodě přinášejí stále nové poznatky, takže je jasné, že o nich ještě nevíme zdaleka všechno. Naštěstí už jsou ale naše znalosti dostačující na to, aby měly gorily žijící v lidské péči jídelníček maximálně přizpůsobený svým skutečným potřebám.

Autoři:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025