Při degustaci je důležité využít všech smyslů

Při degustaci je důležité využít všech smyslů | foto: Profimedia.cz

Čokoláda musí při zlomení křupnout, jinak to bude asi blaf

  • 139
Chcete vědět, jak poznat kvalitní čokoládu? Zúčastněte se degustace. Pak možná zjistíte, že to, co běžně nakupujete v obchodech, by se často ani čokoládou nemělo nazývat.

Zajímalo nás, jak poznat kvalitní čokoládu, proto se redakce HOBBY.cz jedné podobné degustace zúčastnila. Ochutnali jsme jedny z nejkvalitnějších evropských a světových čokolád. Výsledek byl podobný jako před rokem, kdy jsme ochutnávali různé druhy káv a absolvovali školení, jak je správně připravovat (viz předchozí článek).

Čokoláda Bonnat mléčná

Stejně jako tehdy jsme se dozvěděli, že tak často šálíme naše chuťové buňky a kupujeme podřadnou kvalitu, že už jsme skoro zapomněli, jak má čokoláda chutnat.

Degustace čokolády není ještě u nás tak obvyklá. Nabídka se ale stále rozšiřuje. Firmy, které je pořádají, se zaměřují převážně na čokolády zahraniční výroby. Na degustaci se například dozvíte, jak správně ochutnávat.

Zásady degustace

Degustace čokolád je v mnohém podobná ochutnávce vín. Je velmi důležité využít všech smyslů, které nám pomohou odlišit kvalitní čokoládu od masově produkované. Zde tedy několik zásad.

1) Prohlédnout

Nejprve ze všeho si čokoládu pečlivě prohlédneme. Podle odstínu hnědé poznáme, jestli je čokoláda hořká nebo mléčná. Může také obsahovat jednotlivé kousky přísad. Podle toho můžeme prvotně odhadnout druh přísady a nakonec i druh čokolády.

2) Sáhnout si

Čokoláda Rococo arabské koření

Pokud vezmete čokoládu do ruky a ona se tak rychle nerozteče, je to čokoláda kvalitní. Ruce si sice nejspíš zašpiníte,ale nebude to tak hrozné. Doporučili bychom ji na pláž či v létě k bazénu jako svačinku. Nerozteče se tak rychle, ale když už rozteče, budete mít aspoň velmi kvalitní horkou čokoládu.

3) Poslechnout si

Ne, čokoláda opravdu nevydává žádné zvuky. Když se ji však snažíte rozlomit, udělá kvalitní čokoláda pořádnou ránu. Pokud čokoláda tak zvaně nelupne, není dobrá.

4) Přivonět

K tomu asi není co dodat. Dělá se to z velmi prostého důvodu. Chuťové buňky se musí připravit na záplavu kakaové sladkosti.

5) Ochutnat

Detail ceny čokolády Mechel Cluizel

Na této fázi je důležité nic neuspěchat. Čokoládu bychom měli nechat chvíli v ústech. Lidé, kteří čokoládu spolknou moc rychle, nevychutnají její opravdovou chuť. Zvláště u hořkých čokolád je typické, že si ji znechutíme právě rychlým spolknutím. Tím přijdeme o pravou chuť kakaového bobu a cítíme pouze nepříjemnou hořkost. Je to způsobeno chuťovými pohárky, které vnímají čtyři základní chutě. V tomto případě jenom jednu, hořkost, a to je špatně.

Fialová kráva za "dvacku" nebo exotika za stovku?

Na degustaci jsme ochutnali deset různých druhů čokolád. Ve většině případů šlo o hořké čokolády z rodinných čokoládoven z Evropy. V těchto čokoládovnách se za rok vyrobí možná tisíckrát méně výrobků než ve firmách dodávajících do běžných obchodů.

Tyto kvalitní čokolády jsou oceněné v mnoha mezinárodních soutěžích. Vyrábějí se podle zásad fair trade. Můžeme je jíst s různými netradičními příchutěmi, například soli, arabského koření či bazalky.

Jednu "vadu na kráse" však mají. Tyto čokolády jsou dost drahé. Průměrná cena takové kvality je kolem sta korun. Dáte jednou týdně tolik peněz za jednu tabulku čokolády, když můžete mít pět normálních?

Je libo jahodovou nebo mléčnou?

Z historie

Už Mayové v 7. století př. n. l. si užívali lahodný nápoj z čokolády. Tehdy byl však jen pro málo vyvolených. Přimíchávali chilli nebo pepř, tedy chutě, které jsme znovuobjevili v souvislosti s čokoládou před několika málo lety.

Aztékové si dokonce kakaových bobů tak vážili, že si z nich udělali po nějakou dobu platidlo. Za šestnáct bobů jste si koupili králíka a za sto otroka.

Do Evropy se čokoláda dostala prostřednictvím španělského mořeplavce a kolonizátora Hernána Cortése. Čokoládu přivezl do Španělska, aby ji zde mohla ochutnat nejvyšší smetánka. Dlouho si Španělé hlídali svůj hnědý poklad. Po nějaké době se však čokoláda rozšířila i do ostatních častí Evropy.

Čokolády se dělí na několik druhů podle toho jak chutnají a jaké přísady se do nich dávají. Mléčná čokoláda obsahuje sušené či kondenzované mléko.

U některých značek čokolád se vám může stát, že ho opravdu cítíte a to by zrovna záměr být neměl.

Někdo tvrdí, že bílá čokoláda není čokoláda a to je fakt. Do bílé čokolády se nepřidávají kakaové boby, ale kakaové máslo. Tato čokoláda ale má i jednu velmi dobrou vlastnost. Je vhodná pro alergiky, protože neobsahuje kakaový prášek, častý alergen.

Důležitý je také rozdíl mezi čokoládou s přísadami a ochucenou. Kdo má rád čokoládu, kde si může kousnout do kůry z pomeranče nebo vylomit zub na kousku karamelu, volí čokoládu s přísadami.

Kdo naopak chce jen cítit aroma vanilky, aniž by do ní kousal, je fanouškem čokolády ochucené.

Jen před pár lety vznikl trend nazvaný "bio". Všichni chtějí být bio, a proto i některé čokolády se chlubí biovýrobou. Ovšem u těch nejkvalitnějších čokolád se tím nikdo viditelně nepředvádí. Automaticky je vše bio. Existují ještě fair tradové čokolády, což je podle Martina Richtera ze serveru Čokoláda.cz pochoutka vyrobená v zemích 3. světa na základě principů férového obchodování.

Jaké čokoládě dáváte přednost?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 10. října 2011. Anketa je uzavřena.

Dám si radši jen jednou za čas, ale kvalitní
Dám si radši jen jednou za čas, ale kvalitní 1788
Radši více obyčejné
Radši více obyčejné 564
, pro iDNES.cz