Čtrnáctiměsíční Alyssa vyrůstá s desetiletou čtyřmetrovou krajtou Nay-Nay. Tento záběr je z domácího videa, které její otec zveřejnil a snesla se na něj vlna kritiky. | foto: Profimedia.cz

Batole mazlící se s krajtou má lidi přesvědčit, aby se nebáli hadů

  • 44
Vidět své vlastní čtrnáctiměsíční dítě obtočené téměř čtyřmetrovou krajtou, to by byla noční můra většiny rodičů. Ne tak pro otce malé Alyssy na snímku, Jamieho Guarina z Michiganu, podle kterého mají hadi jen špatnou pověst. Podle renomovaného odborníka to ale není nejšťastnější způsob jejich prezentace.

Batolící se Alysse z úvodního snímku jsou už dnes tři roky (viz snímky v galerii) a není jediným dítětem, které si s krajtou pojmenovanou Nay-Nay běžně hraje. S hadem se od mala učí manipulovat i její desetiletá starší sestra Kristy. Jamie Guarin, který hady chová už 16 let, to vnímá jako běžné mazlení se s domácím mazlíčkem. Prostě to jen není pes nebo kočka, ale had volně puštěný v pokoji.

Jamie prý nechce záběry vlastních dětí v objetí s obrovským hadem šokovat. Naopak by prý chtěl lidi vzdělávat, aby hady lépe poznali a pochopili, že nejsou nebezpeční, když si s nimi může hrát malé dítě. A zdůraznil, že své dcery v tomto směru nikdy nevystavil žádnému nebezpečí.

Fóbii z hadů savci získali před miliony let, ale pokud si její iracionálnost necháte vysvětlit, můžete se jí i zbavit. Například na workshopu v pražské zoo (čtěte zde), volný termín mají i na tuto sobotu (info zde na webu Zoo Praha):   

22. května 2013

Domácí mazlíček Guarinových, čtyřmetrová Nay-Nay, je krajta tmavá (Python bivittatus), jeden z největších hadů na světě, původem z jižní a jihovýchodní Asie. Většinou dorůstají délky přes pět metrů, ale známý je i osmimetrový exemplář. 

Ve Spojených státech (narozdíl od ČR) není k chovu krajty potřeba povolení, proto jsou tam velmi rozšířené a někteří majitelé se jich tedy zbavují vypuštěním do volné přírody. V Národním parku Everglades na Floridě se díky tomu krajty úspěšně množí už přes dvacet let. Nemají totiž přirozeného nepřítele (více zde).

A názor odborníka na podobné předvádění se s hady?

Pro laika těžko soudit, nakolik je „mazlení se“ s velkými hady vhodné pro batolata či malé děti. Proto jsme o vyjádření požádali kurátora plazů pražské zoo Petra Velenského, který s nimi pracuje celý život.

Podle otce malé Alyssy, chovatele hadů Jamieho Guarina nejsou hadi nebezpeční,...

„Vyfotografovaná krajta neměří 4 metry. Je zcela normální u hadů nadsazovat velikosti a tady je to zjevné. Čtyřmetrová krajta by měřila 2,2x jako vzrostlý muž , tady je to cca 2,5x Alyssa, čili tak do tří metrů. Avizovaná délka 4 metry je součástí prezentace, vykalkulované na senzační vyznění,“ komentuje Petr Velenský fotografie. Vyfotografovaná krajta tedy podle něj opravdu nepředstavuje pro dítě vážné nebezpečí. „Pokud by ale měla přes 4 metry délky, tak by ho ohrozit mohla.“

Je také nesmysl myslet si, že rodina chová krajtu volně v bytě nebo domě. „Hadi jako tato krajta se volně v bytě chovat nedají. Už proto, že optimální teplota pro jejich chov je 30° C a chovají se tedy v teráriu. Fotografie nezobrazují chov zvířete, ale jen „mazlení“ se z hadem, vytaženým z terária,“ vysvětluje dále Petr Velenský.

Zkušený kurátor plazů nemá podle svých vlastních slov pro podobné vystavování a mazlení se s hady valné pochopení, považuje to za čirou exhibici „Tato forma prezentace podle mne diskredituje chov hadů jako takový. A nemyslím si, že by krajta tmavá byla vhodný partner pro dítě na hraní. Ani pro ni to mimochodem není nic, po čem by toužila. Hadi jsou skrytě žijící živočichové, pohyb na volném prostranství pro ně není příjemný. Na většině fotografií je vidět, že had se snaží s hlavou dostat mimo děti, dál od fotografa, nejraději by někam do rohu místnosti.“

Pro nadšené a seriózní obdivovatele plazů je podle Petra Velenského k dispozici mnoho jiných, krásných, zajímavých a snadno a bezpečně chovatelných druhů. „Hadů, kteří dorůstají takové velikosti jako krajta, aby byli kvůli ní potenciálně nebezpeční, je pár - konkrétně do deseti druhů - a je zcela zbytečné je chovat a prezentovat tímhle způsobem.“ Podmínky jejich chovu, podobně jako u jedovatých druhů, u nás naštěstí upravuje zákon.