Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jestli váš mazlíček nadměrně pije, má možná cukrovku, nasaďte dietu

  • 2
Cukrovka trápí mazlíčky stejně jako lidskou populaci. Úplné uzdravení v podstatě není možné, ale je možné zlepšit kvalitu života psa nebo kočky naordinováním diety a podáváním inzulinových injekcí.

Cukrovka je jedním z nejčastějších hormonálních problémů u psů a koček. Podobně jako u lidí k onemocnění dochází v případě, že buňky slinivky (takzvaného pankreatu) neprodukují dostatek hormonu, inzulinu, potřebného především k udržení normální hladiny krevní glukózy, zejména v čase po příjmu potravy.

Skladování inzulinu

Inzulín ve formě suspenze v lékovce se aplikuje pomocí inzulínové stříkačky. Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu: 6 týdnů. Uchovávejte ve vzpřímené poloze v chladničce při teplotě 2-8 °C, nikdy ne na dvířkách lednice – při neustálé manipulaci totiž dochází k znehodnocování molekul inzulínu. Chraňte před světlem. Chraňte před mrazem. Před aplikací promíchejte otáčením lékovky. Uchovávejte mimo dosah dětí.

Zásobní vložky s inzulínem jsou používány s inzulínovými pery na doporučení výrobce. Je třeba postupovat podle návodu přiloženého k jednotlivým aplikátorům. Před prvním použitím uchovávejte přípravek v chladničce (2-8 °C).

Po založení zásobní vložky nebo prvním otevření inzulin zůstane účinný po dobu 28 dní. Po prvním otevření vnitřního obalu uchovávejte při teplotě do 25 °C. Pero nebo používané zásobní vložky neuchovávejte v ledničce.

Po nakrmení se glukóza z potravy vstřebává přes střevo do krevního oběhu a slinivka zdravého zvířete uvolňuje inzulin. Ten pak působí jako zámek od dveří buněk našeho organismu a umožňuje jim otevřít, tedy vzít si glukózu potřebnou jako zdroj energie. Inzulín působí v prevenci tvorby glukózy v játrech a zajišťuje, aby byl nadbytek glukózy z potravy, který již organismus nepotřebuje jako zdroj energie, uložen do tělesných zásob.

Když je narušena produkce inzulinu, jako v případě diabetes mellitus, glukóza zůstává v krvi v nadbytku. Její koncentrace roste a při překročení hranice tolerance ledvin je propouštěna do moči. Tato ztráta glukózy do moče s sebou strhává vodu procesem nazývaným osmóza a je důvodem zvýšené produkce moče ve srovnání se zdravým zvířetem.

Nadměrná ztráta vody močí je kompenzována zvýšeným příjmem vody. Základním příznakem onemocnění u zvířete s cukrovkou je tedy polyurie (nadměrné močení) a polydipsie (nadměrné pití).

Kromě toho diabetický pacient má tendenci k hubnutí, které je v rozporu se zvýšeným příjmem potravy. Pacient v důsledku nedostatku inzulinu dostatečně nevyužívá energii z potravy. Dochází k hladovění buněk, které nejsou schopny využívat glukózu z krve.

Organismus odbourává tělesné zásoby tuků a bílkovin (svalovina) na výrobu energie. V takovém období je většina nemocných psů a koček předvedena k veterinárnímu lékaři se žádostí majitele o pomoc. Cukrovka se diagnostikuje pomocí vyšetření krve a moči.

Každý den inzulín

Léčba cukrovky u psů a koček spočívá v každodenní injekční aplikaci inzulinu. Neexistuje standardní postup použitelný u všech pacientů. Každý diabetický pacient má přizpůsobenou dávku inzulinu stanovenou na základě svých potřeb.

Většině psů postačuje jedna aplikace za den, ale někteří vyžadují i dvě. Je nesmírně důležité, aby majitel zvířete injekci inzulinu aplikoval ve stejnou denní dobu každý den a aby mělo zvíře každý den bez výjimky stejný režim. To znamená stejnou dietu ve stejný čas a ve stejném množství včetně procházek každý den. Po období stabilizace by měla udržovací dávka inzulinu zůstat relativně neměnná.

Velmi důležité je konstantní složení krmiva diabetického zvířete. Nejlepší volbou jsou komerčně vyráběné nízkouhlohydrátové a vysokovláknité diety. Ty doporučí veterinární lékař. Nikdy však zvířeti nedávejte pamlsky, sušenky či jakoukoliv odměnu v intervalech mezi krmením. To samozřejmě vyžaduje dobrou spolupráci celé rodiny a přátel.

Diabetické kočky

Léčba inzulinem u koček je podobná jako u psů. Většina koček však vyžaduje aplikaci inzulinu 2x denně, protože kočky metabolizují inzulin rychleji než psi.

Inzulin musí být kočce podán bezprostředně po ranním krmení. Hlavním důvodem je ranní nechutenství. Když se kočka před aplikací inzulinu nenakrmí a injekci byste aplikovali dříve, může být hypoglykemická v důsledku předávkování inzulinem.

Pokud zvíře dobře nepřijímá potravu, nedávejte mu obvyklou dávku inzulinu. Pokud má sníženou chuť k příjmu potravy a sní pouze polovinu své obvyklé dávky, aplikujte jenom poloviční dávku inzulinu. Pokud tento stav potrvá déle, kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Původní článek napsal autor pro veterinární kliniku Vethope a byl redakčně upraven.