V gorilí rodině brzy nastanou velké změny. Nově narozená mláďata do ní vnesou

V gorilí rodině brzy nastanou velké změny. Nově narozená mláďata do ní vnesou novou dynamiku. | foto: Kateřina Jíšová

Deník chovatele: Kamba ukazuje břicho, Kijivu má rýmu, opice zazimovány

  • 6
Největší pozornost je teď mezi primáty v pražské zoo soustředěna na gorily, u kterých se s napětím očekávají dva porody. Chovatelé však nezapomínají ani na péči o opice. Tam, kde je od návštěvníků odděluje jen vodní příkop, je zazimovali, aby po zamrzlé hladině nepřeběhly mezi lidi.

Aktuální podrobnosti přináší aktuální deník kurátora primátů.

Pondělí 26.11.
Dnes jsme ke třem samcům vari červených připojovali Toníčka, který byl oddělen od Bédi, Médi a Kousala. Na začátku všichni tři Toníčka hodně napadali, což je u spojování lemurů normální. Vzhledem k tomu, že nedošlo k žádnému zranění, jsme se rozhodli nechat je pohromadě a pozorovat, jak se situace bude vyvíjet.

Úterý 27.11.
Spojení lemurů probíhá dobře. Honili se víceméně jenom při krmení. A to jsme po předchozích dobrodružstvích ani nečekali.

Mládě kotulky Japonečky, narozené v minulém týdnu, se má čile k světu.

Středa 28.11.
Dnes jsme zazimovali chápany. Silnější mrazíky by snad chápani i zvládli, mohou si kdykoliv zalézt do tepla. Problém je spíše s vodním příkopem. Když zamrzne, láká chápany k výpravám mimo výběh.

Kamba si při tréninku nechala nanést více gelu na břicho. Richard dobrovolně "držel dietu". Byl nesvůj a nepřišel si ani pro oběd.

Proč občas dostávají gorily sprchu tlakovou vodou

Čtvrtek 29.11.
V poslední době nás kontaktovalo několik fanoušků pražských goril, aby se s obavami ptali, proč používáme tlakovou vodu na Bikiru.

Gorily jsou zvířata žijící ve skupinách a každé z nich je postavené v určitém hierarchickém stupni. To samé platí i o naší skupině, kde je Bikira až na samém konci pomyslného společenského žebříčku. Chodí tudíž do ložnic a na krmení jako poslední. U goril, stejně jako u mnoha jiných druhů zvířat, je normální, že se jejich pozice ve skupině v průběhu času mění. Jednotliví členové skupiny se různě přeskakují, do čehož my nechceme a v podstatě ani nemůžeme zasahovat.

Bohužel, zejména při krmení musíme zvířatům občas pomoci, abychom se vyhnuli větším potyčkám. To platí zejména při obědech, kdy se u mříže během pár vteřin střídají všechny samice na velmi malém prostoru. Tlaková voda je jediný nástroj, který na gorily platí, jelikož jim je nepříjemná a mají z ní strach. Snažíme se ji používat minimálně, ale když je třeba, používáme ji u všech goril.

Na rozdíl od ostatních členů skupiny, kteří utečou ve chvíli, kdy vezmeme hadici do ruky, se Bikira bohužel vody téměř nebojí. Mnohdy zůstává sedět, i když ji už nějakou tu vteřinu kropíme a ostatní jsou dávno pryč.

Vzhledem k vysoké březosti Kijivu, ale zejména Kamby, se snažíme vyvarovat všech větších potyček. Proto tlakovou vodu používáme například ve chvíli, kdy jsou u mříže blízko sebe dvě a více samic, huhlají na sebe a vypadá to, že by na sebe mohly zaútočit. Má to své opodstatnění, občas to zkusí i na nás. Bikiře občasné předbíhání tolerujeme, protože jsme rádi, že si pro oběd došla.

Pátek 30.11.
Dnes se povedlo zvážit Shindu a Kiburiho. Shindu váží 110 kg a Kiburiho má už 16,2 kg.

Malý samec guerézy má nateklé pravé ucho, ale jinak vypadá bez problémů. Mládě pozorně sledujeme, ale kvůli pohodě ve skupině zatím s jakýmkoliv zásahem vyčkáváme.

Kamba chovatelům vzorně předvádí rostoucí břicho

Pondělí 3.12.
Kamba vzorně cvičí: na povel ukazuje chovatelům břicho a krátce si ho nechá přejet sondou. (Více si k tréninku březí Kamby na vyšetření ulrazvukovou sondou přečtěte ZDE.) 

Foto z nácviku vyšetření Kambina břicha maketou ultrazvukové sondy

Úterý 4.12.
Podařilo se zvážit Richarda, má 159,7 kg.

Pátek 7.12.
Dnes Kamba cvičila perfektně, a to od počátku až do finálního kroku s gelem.

Sobota 8.12.
Bikira se pokoušela vracet kelímek, ale nepodařilo se. Nejdříve se nemohla trefit skrz mříž a poté ji začali obtěžovat ostatní členové skupiny, tak raději utekla. Ale i malý krůček se počítá, máme velkou radost.

Neděle 9.12.
Vari červený Toníček má povrchovou ranku na ocasu. Skupina je ale v klidu a šrámu nepřikládáme velkou důležitost.

Samici makaka vepřího Hanně se narodilo mládě.

Pondělí 10.12.
Kamba ráno snědla jen salát a nechtěla cvičit. Odpoledne jedla a cvičila normálně.

Středa 12.12.
Kamba ráno cvičila krásně, odpoledne odešla od mříže a cvičení se nekonalo. Richard chytá oříšky i ze dvou metrů rovnou do tlamy. Má z toho radost a krásně u toho mručí.

Čtvrtek 13.12.
Guerézka má splasklejší ucho, vypadá to dobře.

Pátek 14.12.
Kamba, Richard a Kiburi nechtějí rajčatový džus. Bikira a Kijivu mají rýmu.

Úterý 18.12.

Zatímco u Kijivu rýma zřetelně ustupuje a dnes jsme ji smrkat téměř neviděli ani neslyšeli, Bikiru jsme při snídani pozorovali s "nudlí u nosu." Rýma je však slabá a nepůsobí ani jedné ze samic žádné potíže.