Zeleninovou a květinovou zahrádku klidně můžete skloubit dohromady.

Zeleninovou a květinovou zahrádku klidně můžete skloubit dohromady. | foto: Profimedia.cz

Deset kroků k ekozahradě

  • 10
Mít opravdovou ekozahradu neznamená jen nepoužívat chemii. Ta pravá se o sebe stará sama, navíc vám dá zdravé plody v biokvalitě

Bio je posledních pár let stále populárnější. Vše, co má tuto nálepku, se lépe prodává. Pokud i vy přemýšlíte, že by tento punc mohla mít i vaše zahrada, vezměte to z gruntu.

Čtěte v MF DNES

Čochtan je pivo natočené bez pěny, jen pro skutečné znalce

Ve středu 27. dubna čtěte v magazínu DOMA jak založit ekozahrádku, jak uvařit domácí pivo a jaké módní interiérové trendy redakce objevila na veletrhu v Miláně.

Správně založená ekozahrada se stará sama o sebe a příliš vaši péči nepotřebuje (až na prvních pár let, kdy ji musíte založit a dopřát jí nějaký čas, než vyroste). Zároveň se vám odvděčí bujnou přírodou plnou vůní, barev, tvarů i života.

Aby se vám váš plán nescvrkl jen na zákaz používání chemických hnojiv, zkuste se řídit deseti hlavními zásadami, které by měla ekozahrada splňovat. Sestavil je expert na tuto problematiku Jaroslav Svoboda.

1) Druhová pestrost (biodiverzita)

Jedině bujná, rozmanitá vegetace nás zbaví problému s přemnožováním jednotlivých organismů, protože začne fungovat přirozený potravinový řetězec.

2) Nezasahovat víc, než je nutné

V přírodě je vše dokonalé, nic neumírá, jen to mění formu (listí se na jaře vytvoří nové, na podzim odumře a tlením pod stromem zajišťuje stromu a broukům živiny a zadržuje vláhu. Přemění se tak znovu na živou hmotu. Když ho shrabeme, koloběh narušíme a zahrada začne být na naší péči závislá). Ale pozor, je v pořádku uříznout větev bránící nám v chůzi po cestičce a usměrnit přebujelé trvalky.

3) Místo pro člověka

I přírodní zahrada je pořád jen zahrada a člověk je její součástí. Při výběru rostlin proto musíme myslet také na sebe. Chceme zde sedět s přáteli, relaxovat, pěstovat si obživu či pozorovat přírodu?

4) Mnohoúčelovost

Zasadit rostlinu, která plní na daném místě jen jednu funkci, je nevýhodné. Před výsadbou si musíme přečíst popisy rostlin i s jejich funkcemi (některé rostliny přitahují jistý druh hmyzu, jiné odpuzují škůdce atd.). Důležité jsou ty vlastnosti, kterými rostlina obohatí zahradu jako fungující ekosystém.

5) Preferujeme trvalky

Na rozdíl od letniček na podzim neumírají a s věkem rostou do krásy. Výjimkou je jednoletá zelenina, ta ovšem vyžaduje pravidelnou péči.

6) Neryjeme, mulčujeme

Pokud ryjeme či kopáme, ze začátku máme úrodu vynikající, ale většina nevyužitých živin se snadno z narušené půdy odplaví pryč, úrodnost klesá a půdní život vymírá. Mulčujeme-li, pokrýváme půdu organickým materiálem, který do ní vrací živiny a navíc ji brání před vysycháním a růstem plevelů.

7) Chemii ne

Vždy existuje ekologická varianta.

8) Šetříme vodou

Na zalévání používáme dešťovku nachytanou ze střech a opět – zadržet vodu v půdě pomůže mulč.

9) Recyklujeme

Vše, co systém umožňuje. A organický, biologicky rozložitelný odpad patří do kompostu nebo do mulče.

10) Smyslem života je užívat si ho

Zastavme se na své zahradě, načerpejme energii, zeptejme se svých rostlin, zda je vše v pořádku. Jinak nic z toho, co děláme, nemá smysl.