Děti chtějí pomáhat. Až budete ale sekat vy, raději je držte stranou

Děti chtějí pomáhat. Až budete ale sekat vy, raději je držte stranou | foto: shutterstock.com

Deset velkých průšvihů při práci se zahradní sekačkou

  • 21
S travní sekačkou mnohdy zacházíme tak, že ohrožujeme sebe i okolí a často se také podepíšeme na jejím špatném technickém stavu.

Zahradní sekačka je jen obyčejný stroj a manipulaci s ní zvládne každý. Nedávné těžké úrazy se ale staly proto, že lidé, kteří s ní pracovali, zcela zanedbali základní bezpečnostní pravidla

Nechali kolem ní při sekání pobíhat malé děti nebo jim dokonce svěřili sekačku do rukou - čtěte Sekačka zranila další dítě, ve Veltrusech přišel chlapec o nohu. Před pár dny se stala i tragedie při nalévání benzinu do nádrže v uzavřeném nevětraném prostoru - čtěte V Blatné uhořeli mladí brigádníci, když doplňovali benzin do sekačky.

Ne každé porušení bezpečnosti musí skončit tragicky, přesto si můžeme ublížit. Často si totiž práci se sekačkou "ulehčujeme" s vědomím, že nepostupujeme podle pravidel. A zvyšujeme tak pravděpodobnost úrazu.

Přestože sekačka není levná, často zanedbáváme i její údržbu. Nejenže pak méně vydrží, ale zbytečně snižujeme její výkon a kazíme si pohodu při práci.

1. Malé děti na zahradě

Nikdy nenechávejte při sekání po zahradě běhat malé děti

Malé děti na zahradu během sekání nepatří. Zdánlivě vše vypadá jako hra, nikdy ale nevíte, kdy malé dítě zakopne. Skelet sekačky je sice nízko nad trávníkem a teoreticky by se do dosahu nože nemělo nic dostat, nedávná tragédie však ukázala, že souhra nešťastných náhod dokáže zvednout předek sekačky a zničit člověku život.

2. Kouříte při dolévání benzinu

Cigareta a tankování benzínu k sobě nepatří

Cigareta k tankování benzinu nepatří, i když v situaci na snímku se benzin nalévá venku a sekačka je od ní daleko. Nikdy nenalévejte benzin ve sklepě, nechejte si to až na ven, přestože je nepohodlné vláčet se se sekačkou v jedné ruce a kanystrem v druhé.

3. Svorkou zajistíte madlo pro chod motoru

Svorka, která zamezí zastavení motoru

Nechce se vám zároveň držet madlo plynu i pojezdu? Že je to nepohodlné a ulevíte si tak, že plyn zajistíte svorkou a obouruč chytnete rukojeť zboku a regulujete si jen pojezd? Má to své výhody, nemusíte startovat motor při každém zastavení a opuštění stroje. Svádí to ale k oslabení pozornosti (viz další snímek).

4. Výletový prostor čistíte za chodu motoru

Výletový otvor nikdy nečistěte za chodu

Nakonec nabudete takové suverenity, že svorkou necháte zapnutý motor a budete chtít vyčistit výletový prostor. Ale může se stát, že v chuchvalci vzpříčené trávy špatně odhadnete vzdálenost od hrany skeletu k noži. A je po prstu.

5. Sekáte bez koše se zvednutým víkem

Tímto způsobem si koledujete o ránu kamenem nebo kusem dřeva

Jsou místa, kde se nechcete zdržovat sbíráním trávy do koše. Takže jednoduše vyjmete koš a sekáte bez něho. Jenže se zakrytým víkem tráva zůstává uvnitř sekačky. A tak vezmete kus drátu a pěkně si víko zvednete. Co by udělal vymrštěný kámen skrytý v trávě na holé noze, není třeba popisovat.

6. Nedáváte pozor na přívodní elektrickou šňůru

Nevýhodou elektrických sekaček je manipulace s přívodem

Elektrické sekačky jsou podstatně lehčí než benzinové, snadněji se s nimi manipuluje, jsou tišší. Cenou za tyto výhody je ale nutnost kontrolovat polohu přívodní šňůry, stačí trocha nepozornosti a sekačkou se přesekne. Teoreticky by se nemělo nic stát, zkratovaný kabel by měl vypnout jistič, přesto je výhodnější, když má "sekáč" zvláště na větších plochách asistenta. Anebo raději zvolte benzinový model. Svého času prodával Wolf-Garten elektrickou sekačku s navijákem, který držel šňůru stále napnutou, takže se nebezpečí přeseknutí minimalizovalo. Kvůli vyšší ceně se však málo prodávala, proto byla vyřazena z nabídky.

7. Nečistíte sběrný koš

Ucpané síto koše snižuje podtlak ve skelety a snižuje tak výkon sekačky

Pravidelně čistěte otvory v koši, které se ucpávají hlavně po sekání vlhké trávy. Uzavřené otvory znemožňují výfuk vzduchu, tráva se špatně ukládá do koše, snižuje se výkon sekačky. Můžete pak mít pocit, že se motor zahlcuje.

8. Nevyměňujete olej, nečistíte filtr

Zanedbaná údržba - neprovádění výměny oleje a filtrů snižují životnost motoru

Olej vyměňujte podle servisního manuálu podle doporučených provozních hodin, pokud jste tolik "nenajeli", jednou za rok. Olej totiž váže vlhkost, snižuje se jeho viskozita, tím se zvyšuje tření a opotřebení mechanických částí. Norma pro olej pro zahradní techniku je SAE 30, kontrolujte občas měrkou, aby byl na horní rysce. Občas zkontrolujte a vyklepte i vzduchový filtr, sekačka pracuje ve velmi prašném prostředí.

9. Sekáte v prudkém svahu

Běžné sekačky se nehodí do svahu, zde je lepší použít motorovou kosu

Pozor na svažitý terén. Starší sekačky (většinou od 10-15 let stáří) mívají rozvody SV s ventily na boku motoru a jsou citlivé na boční náklon. Moderní stroje s rozvody OHC nebo OHV tímto neduhem už netrpí a mají vyšší svahovou dostupnost. Obecně se uvádí náklon odpovídající odolnosti proti převrácení (10-12°), u moderních strojů ale motor vydrží náklony až do 35°. Pokud máte starou sekačku a občas kousek toho svahu přece jen potřebujete posekat, netrapte ji na šikmé ploše dlouhou dobu, občas s ní sjeďte na vodorovné místo a chvilku jí ulevte, aby se motor mohl znovu "domazat".

10. Nečistíte vnitřek skeletu

Zaschlé zbytky staré trávy a bláta ve skeletu snižují výfukovou rychlost a snižují tak výkon

Pravidelně čistěte vnitřek skeletu. Čím je dráha posekané trávy přímočařejší a stěny hladší, tím snáze bude tráva vylétávat. U skeletu zaneseného zbytky zaschlé trávy a bláta se nikdy nevytvoří dostatečný podtlak, tráva nebude mít rychlost a bude špatně plnit koš.

Jak nezácházet se sekačkou

1. Při sekání vyžeňte malé děti ze zahrady
2. Benzin nenalévejte v nevětrané místnosti, nemanipulujte při tom s otevřeným ohněm
3. Madlo pro plyn je na rukojeti kvůli bezpečnosti, nesnažte se ho vyřadit z provozu
4. Nečistěte sekačku za chodu motoru
5. U sekaček, které nejsou k tomu uzpůsobeny, nesekejte bez koše
6. U elektrických sekaček věnujte zvláštní pozornost elektrickému přívodu, abyste ho nepřejeli
7. Pravidelně čistěte sběrný koš
8. Olej vyměňujte podle instrukcí k motoru sekačky, v opačném případě snižujete jeho životnost
9. U starších sekaček s SV rozvody omezte sekání ve svahu v bočním náklonu
10. Po každém sekání důkladně vyčistěte spodní prostor skeletu