Studentku designu pražské VŠUP zaujali nejen chovatelé zvířat, ale i zahrádkáři a lesníci jako velmi specifická sociální skupina natolik, že jim věnovala své klauzury i diplomovou práci. Zkoumala jejich zvyky, stereotypy i estetismus.
Nemilosrdné srovnávání
Klára si poctivě prostudovala nabídku českých zverimexů, moderní zahraniční produkci i nároky chovaných zvířat. A posunula design, použitý materiál i řemeslné zpracování těchto výrobků do 21. století. "V první řadě mi šlo o inovativní zpracování designu, zaměřené zejména na sladění nároků zvířete a požadavků chovatele," vysvětluje svoje pohnutky.
Momentálně jsou vyrobené pouze prototypy, které byly začátkem října vystaveny v rámci Designbloku. Pozitivní ohlasy od návštěvníků autorku přesvědčily o smysluplnosti těchto výrobků. "Zatím jsem schopna zajistit pouze výrobu na objednávku, a to zhruba do 3 až 4 týdnů. Limitujícím faktorem pro zájemce je však cena. V tuto chvíli se v podstatě jedná o zakázkovou ruční práci a každý výrobek je tak svým způsobem originál," vysvětluje designérka.
Do poměrně vysokých nákladů se promítá materiál, organizační čas, pronájem dílny i práce kvalifikovaných lidí, není tedy divu, že například cena škrabadla se tak vyšplhá až na úroveň okolo 10 000 Kč. "Cestou, jak náklady snížit na přijatelnější úroveň, je produkce v malých sériích nebo nalezení výrobce," je si vědoma mladá autorka, která se spolužačkou z vysoké školy založila ateliér DUODESIGN.
Během listopadu bude možné prototypy shlédnout na výstavě diplomových prací v Regensburgu. V Praze budou vystaveny během prosince a ledna v prostorách firmy Haworth Czech s.r.o. (V parku 2316/12, Praha 4-Chodov). Tedy až na přenosku v podobě vaku, jejíž prototyp teprve vzniká.
Realizované prototypy pomůcekChovný prostor pro kočku
Klec pro papouška
Přepravka pro hlodavce
Vznikající prototyp přepravky PREGNANT
|