Látka by měla být ošetřena vodoodpudivou úpravou.

Látka by měla být ošetřena vodoodpudivou úpravou. | foto: Kickstarter.com

Tento deštník už nikdy nezapomenete. Je připoutaný k mobilu

  • 3
Vylepšení pro všechny, kteří permanentně někde zapomínají deštník, vymyslel Dave Kahng z New Yorku. Do rukojeti deštníku vestavěl Bluetooth, které se připojí k telefonu. Jakmile se vzdálíte z jeho dosahu, telefon vás okamžitě upozorní.

„Drtivá většina deštníků na trhu je v podstatě na jedno použití. Pokud ho neztratíte, za krátkou chvíli stejně přestanou fungovat. Proto jsem se rozhodl vyrobit pořádný deštník, který nejen odolá nepřízni počasí, ale nenechá se ani ztratit nebo ukrást,“ líčí Kahng svou motivaci.

Chce zvrátit trend, kdy se dnes plánovaně počítá, že výrobky dlouho nevydrží, a lidé jsou nuceni kupovat stále nové (přečtěte si, jak chtějí ve Francii proti tomu bojovat – text o plánovaném zastarávání napsali kolegové z Technetu).

Tvůrce „dokonalého“ deštníku vychází z toho, že dnes prakticky každý nosí s sebou telefon, a ten si chrání podstatně víc než ostatní součásti své výbavy. A jedním z nejčastěji zapomínaných věcí je deštník. Necháváme jej v kavárně, v obchodě, na poště, prostě kdekoliv.

Do rukojeti deštníku proto Kahng vložil malý bluetoothový vysílač, který se napájí malou knoflíkovou baterií. Protože má minimální spotřebu, vydrží v deštníku až dva roky. Obecně tento druh připojení funguje tak do deseti metrů vzdálenosti. V okamžiku, kdy poodejdete na větší vzdálenost, začne mobil výhružně připomínat, že nevidí „svůj“ deštník.

K deštníku bude patřit odpovídající aplikace, která nejen bude zprostředkovávat spojení telefonu s deštníkem, ale bude zároveň meteoaplikací.

Když už podnikatel vyřešil elektroniku, zaměřil se také na konstrukci deštníku. Tvrdí, že jeho rám bude podstatně robustnější v porovnání s výrobky za pár stovek. „Troufám si říct, že takový deštník jste ještě neměli,“ nešetří samochválou.

Kostra by měla být zhotovena z kombinace oceli, hliníku a sklolaminátu používaných v leteckém průmyslu. Potah bude vyrobený z mikrovlákna, z látky spředené ze 180 pramenů. Látka bude ošetřena vodoodpudivou úpravou, takže kapky vody by měly lehce stékat, aniž by se tkanina promáčela. Deštník se bude otevírat i zavírat pomocí tlačítka.

Distribuce by měla začít od září tohoto roku, a to nejdříve podporovatelům na Kickstarteru. Ti si mohou v předstihu koupit deštník za 80 dolarů, běžná cena bude 100 dolarů (2 000/2 500 Kč).