Do dýně můžete vyřezat cokoliv, fantazii se meze nekladou

Do dýně můžete vyřezat cokoliv, fantazii se meze nekladou | foto: shutterstock.com

Dětem vydlabejte dýni, „odpad“ zužitkujte v kuchyni

  • 29
České děti sice 31. října nechodí v kostýmech po koledě, ale vyřezávané dýně si zamilovaly také. Co na tom, že se Halloween slaví v anglicky mluvících zemích. Udělejte svým dětem radost a nechte jim dýni v sobotu večer svítit za oknem či na zahradě.

Dýni na Halloween byste měli bez problémů koupit na trhu či ve stánku se zeleninou. Tam je většinou prodávají na váhu, cena se pohybuje kolem 20 korun za kilogram. Supermarkety si většinou počítají cenu za kus. V některém se dá koupit velká dýně za padesátikorunu, někde chtějí až dvě stovky.

Vyřezávání není žádná věda

Žádné speciální nářadí nepotřebujete, vystačíte s běžným kuchyňským nožem. Na vydlabání si připravte co největší lžíci z tvrdého kovu, osvědčila se i kovová salátová lžíce nebo lžíce-naběračka na zmrzlinu.

2/ Nejprve odřízněte vrchní část dýně, která bude sloužit jako poklop3/ Silnou dužninu dýně prořezávejte zešikma, aby měl poklop zkosené okraje a nepropadával se dovnitř  1/ Na dýni si nejprve lehce předkreslete linie, které budete vyřezávat. Stačí obyčejnou tužkou

Nejprve si na dýni obyčejnou tužkou lehce předkreslete linie, které budete vyřezávat. Návrh si můžete připravit na papír. Pak odřízněte vrchní část dýně, která bude sloužit jako poklop. Silnou dužninu dýně přitom prořezávejte zešikma. Tak, aby měl poklop zkosené okraje a nepropadával se dovnitř.

4/ Lžící z tvrdého kovu poklop zbavte měkké rosolovité dužniny se semeny 5/ Z vnitřku dýně nejprve vyberte vláknitou, místy i rosolovitou, volně uloženou hmotu obsahující semena6/ Stejně důkladně jako poklop očistěte vnitřek dýně. Čím více dužniny vydlabete, tím lépe půjde dýně prosvítit

Lžící poklop zbavte měkkých vláken a rosolovité dužniny se semeny. Stejně tak ji vyberte i z vnitřku dýně. Příjemnější je natáhnout si na to gumovou rukavici. Stejně důkladně jako poklop pak očistěte i vnitřek dýně. Vydlabanou dužninu ani semena nevyhazujte, můžete je dále zpracovat. Čím více dužniny vydlabete, tím lépe půjde dýně prosvítit. Slabší stěna dýně ale zase nebude tak odolná a o dekoraci tedy dříve přijdete.

7/ Pak můžete začít vyřezávat jednotlivé části obličeje, případně jiný motiv na boku dýně8/ Každý dílek po vyříznutí opatrně vyjměte9/ Nejlépe se dílky vyřezávají krátkým nožíkem na zeleninu, lehce viklavým pohybem

Na vyčištěné dýni můžete začít vyřezávat jednotlivé části obličeje, případně jiný motiv na boku dýně. Nejlépe se dílky vyřezávají krátkým nožíkem na zeleninu, jakýmsi lehce viklavým pohybem. Dužnina je měkká, takže na to není potřeba nějaká výrazná síla. Každý dílek po vyříznutí opatrně vyjměte.

Vydlabaná a vyřezaná dýně, čekající na osvětleníNa rozsvícení dýně můžete použít svíčku. Šetrnější (pro dýni) je ale osvětlení s LEDkami, například vánoční řetěz

Vydlabaná a vyřezaná dýně už čeká jenom na osvětlení. Tradiční je samozřejmě svíčka. Ta ale dýni vydatně zahřívá, což jí moc nesvědčí. Pokud ji zevnitř nasvítíte nějakým vhodným elektrickým osvětlením s LED diodami, vydrží vám mnohem déle. Klidně můžete použít třeba vánoční řetěz.

Zužitkujte semena i dužninu

Vydlabanou dužninu a vyřezané kousky zbavené kůry (stačí hrnek) zase použijte na náplň do štrůdlu/závinu, případně na koláč. Stačí dužninu lehce povařit a po vychladnutí rozmačkat vidličkou nebo rozmixovat. Zjemnit ji můžete přidáním zakysané smetany nebo žervé, osladit medem a okořenit trochou mleté skořice (někdo přidává i špetku hřebíčku a zázvoru). Přidat můžete i nasekané ořechy a rozinky. Aby se vám náplň v závinu neroztékala, stačí do ní přimíchat lžíci ovesných vloček, které přebytečnou tekutinu vsáknou.

Dýňová semínka nevyhazujte. Omytá a lehce opražená chutnají jako oříšky
Bohatá bioúroda dýní.
Sklizeň dýní

Vybraná dýňová semínka propláchněte vodou a nechte usušit. Dají se konzumovat bez dalších úprav nebo pražená, protože mají příjemnou oříškovou chuť. Jsou výborná například do salátů či do pečiva. Neuděláte chybu, protože jsou bohatá na minerály, nejvíce na zinek, a současně i na vitamíny (E, A, D, skupiny B) a nenasycené mastné kyseliny.