Devět kroků, díky kterým snadno vyčistíte komín svépomocí - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Devět kroků, díky kterým snadno vyčistíte komín svépomocí

Podle nově schváleného "kominického zákona" si smíte čistit komín sami. Není to těžké. Největší práci dá bezpečně vylézt na střechu a v pořádku se vrátit zpátky na zem.

Kominíci budou mít postaráno o práci | foto: Profimedia.cz

Než se pustíte do čistění, pořiďte si patřičné nářadí. Budete potřebovat kominický strojek s lanem a "sluníčkem" nebo kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí. Vše potřebné koupíte v železářství, v hobbymarketech, na internetu či u specializovaných firem, celý komplet nebude stát víc než tisícikorunu.

Po schválení vyhlášky 91/2010 Sb. se mezi veřejností strhl rozruch, který byl tak trochu způsoben její chybnou interpretací. Na první pohled to vypadalo, že bude naší povinností zvát domů 6x ročně kominíka; a tedy ho i 6x za rok zaplatit.

Ve skutečnosti vypadají naše povinnosti takto:

Co je třeba dodržovat

Revize:
Při uvedení nového komínu do provozu nebo jeho opravě či rekonstrukci. Smí provádět jen kominík.

Kontrola:
Jednou ročně u všech druhů paliv. Smí provádět jen kominík.

Čistění:
U kotlů na pevná paliva je to u celoročně provozovaných topidel 3x ročně, u sezonních 2x ročně. U zemního plynu 1x ročně, u tekutých médií 3x ročně. U zdrojů tepla do 50 kW může čistění provádět i majitel sám.

Vypalování komína:
Podle vyhlášky to může provádět jen kominík. Navíc se musí oznámit místním krajským hasičům.

Po kontrole, čištění i revizi je podle vyhlášky třeba napsat zprávu. Vyhláška mluví o způsobilé osobě, z čehož vyplývá, že u čistění to může být i sám majitel objektu, v ostatních případech kominík.

Podle čeho vybrat potřebné nářadí

Strojkem se sluníčkem se dá čistit jen shora. "Lze jím ze stěny komína odstranit i lehce napečený dehet," říká Dalibor Šrůtek z firmy Wöhler Bohemia. Štosákovými kartáči na pružné tyči se čistí shora i zespodu z komínových dvířek. Hodí se však spíš na kratší komíny. Kartáč lze použít i na čištění kouřovodu, tedy roury vedoucí od kotle ke komínu.

Zleva: štosákové kartáče, plastová pružná tyč s kartáči, lanová sluníčka ke strojku, kominický strojek

Zleva: štosákové kartáče, plastová pružná tyč s kartáči, lanová sluníčka ke strojku, kominický strojek

Sluníčka i kartáče by měly mít stejný průměr jako komín. Sledujte označení na obalu, zda se hodí na komín s keramickou či nerezovou vložkou. Kupte si chemický čistič, použijte ochranné pomůcky včetně roušky, na prohlížení si vezměte zrcátko. Balení roušek koupíte v lékárně či prodejně pracovních pomůcek asi za 100 korun.

1. V kamnech spalte chemický čistič a přestaňte topit

Odstraňovač sazíPřed čistěním je praktické v kamnech spálit chemický čistič. "Mám dobré zkušenosti s čisticím špalkem. Po spálení se chemicky naruší saze a komín se pak dobře čistí," říká kominický mistr Vladislav Dočkal. Podobně funguje odstraňovač sazí Kominíček. Pak přestaňte topit a počkejte třeba přes noc, než kotel a komín vychladnou.

2. Zjistěte si, zda budete čistit ze střechy, z půdy či zespodu

Nejlepší je čistit ze střechy, ale musí tam být bezpečný přístup výlezem, po žebříku, stupních či lávce. Bez nich ke komínu nelezte, nedělal by to ani kominík. Jinak lze použít komínová dvířka v podkroví, případně u komínů do šesti metrů výšky i dolní dvířka. Odmontujte komínovou stříšku či hlavici.

3. Ucpěte dvířka od kamen, zakryjte podlahu

Aby se saze nevysypaly z kamen, zavřete dvířka a ucpěte je třeba novinami. Kolem otevřeného krbu rozprostřete papír či ochrannou fólii. Když budete čistit komínovými dvířky, v těsném okolí musí být nehořlavá podlaha, například plechová podložka.

4. Při lezení na střechu si přivažte nástroje

Polezete-li na střechu, zkontrolujte pevnost přístupové cesty a dbejte, aby vám neupadla třeba uvolněná dvířka od výlezu nebo pracovní nástroje. "My míváme provaz s čisticím nářadím přes rameno, tyče neseme v ruce svázané k sobě," doporučuje kominík Dočkal.

5. Pomalu protáhněte komín nahoru a dolů

Kominík se strojkem

Při čistění shora provaz se strojkem nebo tyč s kartáčem spouštějte dolů a pak vytáhněte zpátky. Přidávejte jednotlivé díly tyče a postupně ji prodlužujte. Při čištění z komínových dvířek vymeťte nejprve horní část komína, pak dolní. Při tlačení tyče nahoru dejte pozor na případné elektrické dráty nad komínem. Pracujte pomalu, aby se usazeniny nevyhrnuly z kamen. Když je komín hodně zanesený, postup opakujte. Strojek či kartáč oklepte do komína.

6. Kouřovod čistěte na dvoře či na chodbě

Jde-li kouřovod odmontovat, sundejte ho a vyčistěte průtlačným kartáčem někde, kde nevadí menší znečištění. Počítejte s tím, že se z roury vysypou usazeniny. Pročistěte i sopouch - místo, kde se kouřovod napojuje do komína. Kouřovod, který nelze odmontovat, pročistěte dvířky.

7. Ze spodních dvířek vymeťte saze

Aspoň jednou za rok byste měli vy nebo kominík vymést usazeniny napadané do dolní části komína. Slouží k tomu dvířka pod místem připojení kamen či kotle. Počítejte s tím, že odtud mohou saze vypadnout. Připravte si nádobu z nehořlavého materiálu, smetáček s lopatkou a roušku.

Je-li dolní část komína v bytě, je lepší koupit nebo si půjčit průmyslový vysavač. Nový stojí od 3 500 korun výše, půjčení od 250 korun na den. Saze vybírejte až po topné sezoně, jsou extrémně hořlavé. Odvezte je do sběrného dvora, je to nebezpečný odpad.

8. Pokud objevíte dehet, volejte kominíka

Když při čištění nebo vybírání sazí objevíte trochu drti z malty či z cihel, nemusí to být velká závada. "Stavbaře volejte, jen když je komín nakloněný, popraskaný nebo se rozpadá část nad střechou," říká Vladislav Dočkal. Pokud ale objevíte mazlavý dehet, zavolejte kominíka. Dehet je nebezpečný, snadno se vznítí. Kominíci ho obvykle vypalují.

9. Odstraňte ucpávky a zkuste zatopit

Po vyčistění nezapomeňte odstranit všechny ucpávky a vymést i kamna. Pak zatopte, abyste si ověřili, zda komín dobře táhne.

Čtěte ve středeční MF DNES

Kde a jak najít kominíka, který provede revizi či kontrolu vašeho komínu? Seznam všech kominíků ve vašem kraji najdete ve středu 10. 11. 2010 v MF DNES.

.
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025