Už jen setřít podlahu a bude hotovo.

Už jen setřít podlahu a bude hotovo. | foto: Profimedia.cz

Devět tipů na bleskový generální úklid bytu. Počínejte si jako profík

  • 11
Uklízení je otrava. Ale pokud generálku bytu provedete systematicky, nemusí tolik bolet.

Při větším úklidu je nejdůležitější zvolit si systém a vše potřebné si připravit předem. Pak se během práce nebudete zdržovat maličkostmi, hledáním úklidových prostředků nebo krabic na skladování nepoužívaných věcí.

Oprostěte se od osobních útoků na další členy domácnosti, kteří nejsou tak pořádkumilovní jako vy. Raději je vyžeňte na výlet, stejně by se pletli pod nohy a i kdyby se chtěli na úklidu podílet, jen by vám rozbourali váš plán.

1. Od nejzazšího místa

Jako první se vrhněte na nejzazší místnost v bytě. Hned na začátku se zbavte všeho, co v ní nemá co dělat. Svícny, ve kterých nikdy svíčky nezapalujete, odložte do krabic, kde se na ně prášit už nebude, a vám tak při příštím úklidu odpadne povinnost z nich po sto padesáté setřít prach.

2. Kupředu a k zemi

Čtěte v MF DNES

Ve středu 7. 9. v příloze DOMA DNES vyjde další díl encyklopedie ovoce, dozvíte se i další tipy pro snadný úklid.

Až se zbavíte všech lapačů prachu, postupujte kupředu. Tedy spíš k zemi. Každé uklízení by mělo začínat nahoře a končit na zemi. Při důkladném úklidu – ne při kosmetickém kašírovaní pořádku před příchodem návštěvy – začněte čištěním lustru a od něj postupujte směrem k podlaze.

3. Všechno ven z místnosti

Všechno, co můžete očistit a zbavit prachu mimo místnost, vyneste ven – menší koberečky, stojan na časopisy, proutěné křeslo – to všechno bývá zanesené prachem, a když ho prachovkou zlikvidujete na dvoře nebo na balkoně, o to bude čištění efektivnější a vy budete při práci méně kýchat.

4. Vysprchujte květiny

Pokojové květiny sneste do koupelny, osprchujte je, a než skončíte s úklidem, už je okapané budete moci dát zpět na své místo.

5. Na okna při zatažené obloze

K důkladnému úklidu samozřejmě patří i čistá okna. Když svítí slunce, raději jejich mytí nechte na pošmournější počasí, ale vyprat záclony můžete kdykoli. Když je dáte do pračky, budou vyprané ve chvíli, kdy končíte s úklidem, a vůně čistého prádla přerazí nepříjemný odér po čisticích prostředcích. Na konec si nechte podlahu. Tu nejprve vyluxujte a poté vytřete.

6. Kuchyň a koupelnu až na závěr

Podle stejného scénáře postupujte všemi místnostmi. Na závěr ukliďte kuchyň a finišujte toaletou a koupelnou, které při úklidu dostanou většinou dost zabrat. "Pokud se dá o něčem v domácnosti říci, že je to mravenčí práce, tak to jednoznačně platí o koupelně. Například na téma vodní kámen bylo napsáno tolik, že by to možná vyšlo i na román," říká Hana Šináglová, majitelka úklidové firmy, a prozrazuje svůj tip na snadnější úklid. "Pracujeme s profesionálními čisticími prostředky. Čistím s nimi i svou vlastní koupelnu – prostě opravdu fungují."

7. Zvolte centrální překladiště

Jednu místnost v bytě, nejlépe kuchyň, si nechte jako centrální stanoviště, kam budete odkládat vše, s čím si nevíte rady. I když se to nezdá, tenhle manévr vám ušetří dost času, nebudete se průběžně rozptylovat ukládáním jednotlivostí, ale roztřídíte je v klidu až nakonec.

8. Pročistěte skříně

Jestliže chcete vzít svůj úklid skutečně z gruntu, nevyhýbejte se ani skříním a bez milosti z nich vyhoďte všechno, co jste neměli na sobě déle než rok. Knihy, které už nikdo nebude číst, odneste do antikvariátu a nábytek, který se vám omrzel, vyfoťte a zkuste ho prodat přes internetové aukce. Na nepotřebných věcech můžete i vydělat.

9. Připravte si pytle

Při ruce mějte během celého úklidu několik pytlů. Do jednoho bez milosti naházejte vyřazené oblečení, které odvezete do kontejneru charity, do dalších rovnou třiďte odpad – papír a plasty, každý zvlášť.