Devon rex na fotce z mezinárodní výstavy, která se konala minulý týden v Polsku

Devon rex na fotce z mezinárodní výstavy, která se konala minulý týden v Polsku | foto: Profimedia.cz

Devon rex není mimozemšťan, ale velmi inteligentní a hřejivý kočičí mazlík

  • 34
Obříma ušima a výrazem pohádkového skřítka vám plemeno devon rex může připomínat Dobyho z Harryho Pottera nebo E. T. mimozemšťana. Bíle zbarvený devon díky krátké kadeřavé srsti vypadá jako ušatá ovečka. Je to ale plnohodnotná, jen vzhledově poněkud zvláštní kočka.

Dnes už je toto exotické plemeno u nás k vidění na každé slušně zastoupené výstavě koček a vždycky budí zaslouženou pozornost. Přesto se jich u nás pořád chová velmi málo. 

Devoni těžce nesou samotu, proto je lepší mít alespoň dva

"Devonci jsou akční, mazliví, vítají každou návštěvu, mají rádi každou změnu," popisuje příslušníky nepřehlédnutelného plemene zkušená chovatelka Hana Podhajská, majitelka chovatelské stanice Panthera, která se kočkám věnuje už 30 let. Chovu devon rexů propadla před pěti lety, dnes jí doma pobíhá jeden devonský kocour a tři kočky.

Devon rex není samotář, vyžaduje společnost

Devoni těžce nesou samotu, protože jsou velice společenští. Je tedy lepší pořídit si alespoň dva. Současně jsou přátelští ke všem návštěvám a bez problémů vycházejí jak s jinými kočkami, tak se psy.

Na svého člověka jsou tyto kočky velice fixované. "Vyžadují lidskou blízkost, budou vám do omrzení sedět na klíně a všude vás doprovázet a sledovat, co děláte," popisuje je chovatelka.

Ideální společníky do domácnosti z nich dělá i to, že jsou velice inteligentní a stejně jako psa je můžete naučit řadu povelů. Rády si hrají, objevují, fandí změnám a jsou přizpůsobivé. Ve světě jsou pro tyto vlastnosti velice oblíbené.

Plemeno devon rex už roky chovají i čeští chovatelé. Tyto číči jsou z Krkonoš

Devoni těžce nesou samotu, proto je lepší mít alespoň dva

Devoni mají velmi jemnou, zajímavě kadeřavou srst stočenou do jakýchsi prstýnků. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči, v podstatě jen jemné zacházení. Na drsné kartáče zapomeňte, pro jemné vykartáčování srsti devonů je ideální jelenice nebo jemný kartáček, kterým se češou miminka. Během línání může jemná srst na některých místech úplně vypadat, časem však doroste.

Náročné na stravu a čištění uší

Více péče než srst vyžadují velké uši, které se díky svým úctyhodným rozměrům stávají doslova lapači nečistot. "Uši je potřeba devonkám vytírat téměř denně, protože mají zvýšenou tvorbu ušního mazu," upozorňuje Podhajská.
 
Při kontaktu vás překvapí, jak je tělo devon rexů teplé a hřejivé. Ve skutečnosti ale mají teplotu naprosto normální. Jejich "výhřevnost" je způsobená tím, že jim chybí výraznější vrstva srsti, která by teplo tlumila.

Kočičí pošťuchování v podání plemene devon rex

Díky tomu také v poměru ke své velikosti zkonzumují poměrně velké množství potravy. "Je to proto, že jsou málo osrstěné a na své zahřátí a regulaci teploty tak spotřebují větší množství energie než ostatní kočky," vysvětluje zkušená chovatelka z Trutnova.

Devon rex pochází z Anglie

V roce 1960 v anglickém hrabství Devon objevili kočku s podivně vlnitou srstí. Důsledným křížením se nakonec podařilo získat víc takových jedinců a nové plemeno bylo na světě.

Devon rex je štíhlá kočka střední velikosti na vysokých nohách, s velmi krátkou kadeřavou srstí, charakteristická především velmi nízko posazenýma velkýma ušima. V chovu jsou povolené všechny barvy srsti a jejich barevné kombinace.

Pořízení devona přijde draho, další náklady spolkne péče

Cena kvalitního koťátka s rodokmenem a s kupní smlouvou od seriózního chovatele se obvykle pohybuje mezi 10 až 15 tisíci korun, ze zahraničí si ho můžete přivézt i za 1 000 až 1 500 eur.

Z inzerátů na internetu je evidentní, že ho lze pořídit i za polovic. Tam ale obvykle platí, že co ušetříte na koťátku, to můžete později vydat třeba za veterinární péči. Za nižší cenu totiž s největší pravděpodobností pořídíte zvíře bez průkazu původu, po rodičích netestovaných na nebezpečné nemoci, bez plného očkování či z jinak zdravotně problematického chovu.

"Kdo nemá dostatek peněz na pořízení kvalitního kotěte, měl by si rozmyslet, zda vůbec kotě kupovat," upozorňuje chovatelka. Pořizovací cenou kotěte výdaje majitele logicky nekončí, ale začínají. Musí počítat s tím, že bude minimálně dalších 10 let vydávat finance na obživu kočky, veterinární péči, například odčervování či očkování, stelivo a podobně.