Firma Tomy představila na veletrhu v Tokiu prototypy hraček poháněných elektrickou energií získanou z Coca Coly.

Firma Tomy představila na veletrhu v Tokiu prototypy hraček poháněných elektrickou energií získanou z Coca Coly.

Díky biobateriím mohou hračky jezdit i na cukr z Coca-Coly

  • 33
Zapomeňte na tužkové baterky, modely hraček mohou „šlapat“ i na pasivní biobaterie SONY. Umějí štěpit cukr ze sladkého nápoje a přetvořit ho v ekologicky šetrnou elektřinu. Výrobce hraček Tomy neváhal, bateriemi osadil několik svých modelů a předvedl je na lednovém veletrhu v Tokiu.

Firma Sony představila biobaterii postavenou na principu rozkladu cukrů už před dvěma lety, tehdy s výkonem 50 mW. Později předvedla, jak z 28 mililitrů coly dokáže dostat elektrický výkon 70 mW, který už stačí na pohon walkmanu a dvojice reprobedýnek. Nyní už tyto biobaterie rozjedou například dětský vláček.

Pasivní bio baterie SONY umí štěpit cukr ze sladkého nápoje a přetvořit ho v „eco friendly“ elektřinu.

Pasivní biobaterie SONY štěpí cukr z nápoje a přetvoří ho v "eco friendly" elektřinu.

Pár kapek Coca Coly a elektrická hračka na dálkové ovládání může vyrazit...

Pár kapek Coca-Coly a elektrická hračka na dálkové ovládání může vyrazit...

Cukr jako čistě přírodní palivo

Společnost Sony našla inspiraci pro svůj nápad v přírodě, okoukala a okopírovala ho v podstatě z přírodních pochodů probíhajících v živých organismech. Objevila tak možnost, jak vyrábět elektřinu z cukrů (uhlohydrátů) , které jsou i pro živé organismy jakýmsi palivem a okamžitým zdrojem energie.

Současně je z ekologického i ekonomického hlediska zajímavé, že cukr je přírodním zdrojem energie. Běžně vzniká kdekoliv procesem fotosyntézy v rostlinách. Biobaterie, které cukr využívají jako palivo, lze tedy bez nadsázky označit za bio, tedy jako šetrné k životnímu prostředí.

Trocha elektrochemie aneb jak to pracuje

Schéma mechanismu výroby elektřiny bio bateriemi.

Jako každá baterie, i ta bio se skládá z anody a katody. Anodu tvoří enzymy rozkládající cukr a mediátor, katodu opět enzymy (ale kyslík redukující) a nezbytný mediátor. Na anodě proběhne díky enzymatické oxidaci následující:
glukóza -> glukonolakton + 2 H+ + 2 e-
Z glukózy se uvolní glukonolakton, elektrony a vodíkové ionty. Ty dále putují ke katodě (jako oddělovač slouží celofán), na které vzniká voda:
(1/2) O2 + 2 H+ + 2 e- -> H2O
Po této elektrochemické reakci elektrony procházejí vnějším obvodem a vzniká elektřina. Zájemci najdou více v odborném textu.