Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dilema vláčkaře: lovit ryby na vlasec, anebo na pletenou šňůru?

Rybáři se mohou rozhodnout, zda budou lovit na vlasec nebo na šňůru. První z nich je levnější, druhá zase pevnější. A tak je volba zdrojem nekonečných diskusí.
Kristalka - "neviditelná" pletenka je stále populárnější.

Kristalka - "neviditelná" pletenka je stále populárnější. | foto: David Krus

Navazovací materiály rozdělujeme do dvou skupin. Do první oblasti patří monofil, mezi rybáři známější jako silon nebo také vlasec. Druhou skupinu tvoří pletené šňůry neboli "pletenky". Jaké zásadní rozdíly panují mezi těmito materiály?

Výhody a nevýhody monofilu

Vlasce se vyrábějí v široké škále průměrů.

Je to umělé průhledné vlákno, které se vyznačuje poměrně velkou pevností. Vyrábí se ze silonu a v různých barevných variantách – bezbarvá, modrá, hnědá, červená, "fluo"...

Barvu tohoto vlákna vybíráme podle okolností lovu. Pokud je voda čirá, je vhodné lovit na průhledné vlákno, tím se zvýší důvěryhodnost nástrahy. Naopak při kalné vodě je vhodnější nasadit tmavší vlákno, které splyne s prostředím. Při nočním rybolovu pomáhají vlasce výrazných barev, například "fluočervená" nebo "fluožlutá". Při zdolávání pomocí výrazného vlasce lépe vidíme ve světle baterky, kde se zdolávaná ryba nachází. Tím se předejde možnému uváznutí v příbřežní vegetaci.

Monofil

+ lze lovit v mrazu

+ je laciný

- má tvarovou paměť

- je křehký

- má velkou průtažnost

Průměr silonu určuje, jakou má vlákno pevnost a vyjadřuje se číselným označením, například 0,20 mm. Zde platí jednoduchá přímá úměra: čím větší průměr, tím větší pevnost.

Průměr silonu vybíráme dle stylu lovu. Pokud lovíme na jemné vybavení s malými nástrahami menší dravce, například okouny nebo jelce, pak bohatě postačí monofily o průměru 0,10 až 0,16 mm. Jemné vlákno je totiž pro dravce hůře identifikovatelné a zvyšuje proto účinnost lovu. Pokud ovšem lovíme větší dravce, je zapotřebí používat pevnější vlákno, kde se jeho průměr pohybuje kolem hodnot 0,18 až 0,25 mm. Pevnější vlákno také vydrží větší nápor vyvíjený při náhozu s většími nástrahami.

Samotný monofil má několik nevýhod. První z nich je jeho "paměť". Projevuje se po rozpletení složitého uzlu neboli takzvané paruky. Pokud trpělivě rozmotáte uzel, následně si můžete povšimnout stop, které se na dříve rovném vlasci utvořily. Po rozmotání zůstává vlasec nepřirozeně vlnitý, což následně překáží při nahazování. Toto poškození navíc snižuje pevnost vlákna.

Podle způsobu rybaření můžete zvolit různé barevné variace vlasců.

Dalším minusem vlasce je jeho křehkost, která může vadit při razantních náhozech. Pokud se snažíme silným švihem dostat nástrahu co nejdále od břehu, často se stává, že vlasec praskne u špičky prutu.

To je dáno neustálým opakováním švihu. Vrchní vrstva vlasce se po chvíli opotřebuje, a pak celé vlákno praskne. Tento problém se ale vyskytuje pouze při těžší přívlači, kdy se při náhozu opravdu opíráme do udice. Při jemné přívlači se to stává vzácněji.

Pletené šňůry

Druhým navazovacím materiálem je pletená šňůra. Je to vlákno, které je smotáno z velkého počtu tenčích šňůrek. Pletená šňůra poráží monofil nosností. Pletenka o průměru 0,12 mm unese šest kilogramů, přičemž vlasec o průměru 0,14 mm stěží tři kilogramy.

Pletená šňůra

+ vyšší pevnost

+ nulová průtažnost

+ nemá tvarovou paměť

- náchylnost ke špatnému namotání na cívku

- nelze chytat v mrazu

- vysoká cena

Výběr průměru šňůry ovlivňuje cílová ryba. Pokud půjdeme na menší ryby, postačí jemnější pletenka, do pěti kilogramů. Na větší dravce je zapotřebí použít šňůru o vyšší nosnosti, ideální je okolo 10 až 12 kilogramů. V některých případech musíme sáhnout po pletence o nosnosti až 20 kilogramů.

I pletenky se vyrábí v různých barevných odstínech – šedá, žlutá... Pravidlo použití barevných odstínů je stejné jako u vlasce.

Hitem posledních sezon je takzvaná kristalka. Je to bíle zbarvená šňůra, ve vodním prostředí je velmi těžko viditelná. To pomáhá k snadnějšímu přelstění vodního predátora.

Stává se minimálně, aby pletenka při razantních hodech u špičky praskla. Ovšem tento typ navazovacího materiálu zásadně nedoporučuji začátečníkům, protože je tak pevný, že pokud uváznete a následně se budete snažit o vysvobození nástrahy razantním tahem, můžete poškodit očka prutu. Pletenka do nich vyřeže drážky.

Na menší ryby postačí tenčí navazovací materiály. Na snímku je okoun říční.

Při lovu větších ryb musíme zvolit pevnější navazovací materiály. Na snímku je bolen dravý.

Dalším plusem tohoto navazovacího materiálu je jeho nulová průtažnost. Tuto vlastnost oceníte při záseku ryby, která vám zaútočí na nástrahu několik desítek metrů od břehu.

Minimálně průtažný materiál okamžitě přenese sílu záseku k nástraze a ryba se ve velké většině případů octne na háčku. Naopak vlasec má průtažnost poměrně velikou, a právě kvůli ní se záběry z dálky velmi těžko proměňují v rybářův úspěch. Pletená šňůra nemá vůbec žádnou paměť, ani při větším zamotání se nepoškodí.

Na štiku

Ani jeden z uvedených materiálů není schopen odolat ostrým zubům štiky, proto používejte ocelová lanka, čímž předejdete vážnému poranění ryby.

Ovšem i šňůry mají své nevýhody. První nevýhodou je opravdu velká náchylnost na špatné namotání na cívku. Pokud se při navíjení šňůry vytvoří na cívce navijáku jen malý "oblouček", je to velký problém. Při následném nahození totiž vytvoří takzvanou paruku, což je rybářské označení pro velmi složitý uzel. Pokud se vám takový uzel utvoří na šňůře, jen těžko se rozmotává, protože pletenka se do sebe zařeže a tím se prakticky zničí.

Dalším minusem je fakt, že s pletenou šňůrou nemůžete lovit v zimních měsících, kdy rtuť teploměru klesá pod bod mrazu. Šňůra totiž "nasává" vodu a při mrazech vám prostě přimrzne k cívce. Poslední nevýhodou je vysoká cena, oproti vlasci je několikanásobná.

A který navazovací materiál máte v oblibě vy? Podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025