Diskuze

Britové chtějí zachránit vymírající včely. Postaví jim dálnici

Ochránci přírody z britské organizace Buglife se rozhodli vybudovat síť květinových dálnic, aby zamezili katastrofálnímu úbytku včelstev. Podél zemědělských ploch, lesů i cest zasejí drobné barevné plevely, aby opylovačům připravili vlídnější domov, než skýtá industriální krajina.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jirka1938

16. 4. 2011 22:37
Ssaji vcelam KREV

Nevedel jsem, ze vcely maji krev.

0 0
možnosti

osmera

18. 4. 2011 15:53
Re: Ssaji vcelam KREV

A co jsi si do ted predstavoval, ze jim tam koluje fridex ?

0 0
možnosti

BranMakMorn

15. 4. 2011 19:50
hm

uz se tesim az na ne nabehnou spolky alergiku, to bude rychle po polickach plnych jetele a jinych rostlin

0 0
možnosti

vovák

16. 4. 2011 8:36
Re: hm

jojo, když pozoruju úspěšnost boje alergiků proti řepce olejné, úplně se třesu strachy před militantními alergiky bojujícími proti jetelu...;-D

0 0
možnosti

radim36

15. 4. 2011 9:29
U nás je zavčelení nejméně desetkrát vyšší

než třeba v Británii nebo Německu. Podobné zavčelení už mají jen země jako Rumunsko nebo Řecko a ještě podstatně vyšší Turecko. Zavčelení je u nás tak vysoké, že u nás neexistují chovatelé včel, kteří by se mohli živit pouze opylováním zemědělských kultur, prostě v doletu každého pole jsou stabilní  včelstva nějakých malých včelařů, kterým za opylování přirozeně nikdo neplatí, ale které na opylování stačí, takže profesionálním kočovným včelařům žádný pěstitel není ochoten za opylování platit. A když ano, je to jen formální častka, která pokryje tak maximálně náklady za převoz včelstev.

Jinak ztráta kvantity a diverzity kvetoucích rostlin v přírodě je  kvůli selektivním herbicidům v intenzívním zemědělství, kvůli trendu udržování dnešních zahrad, kvůli trendu snížování počtu alergií vysekávat kdejakou travní plochu a okraje cest a příkopů ve městech a daleko ven z měst až dokonce v čisté přírodě tak, aby tam nebyly květy, ale rostla jen sterilní tráva skutečně  dost zoufalá.

0 0
možnosti

radim36

15. 4. 2011 10:08
Jinak dalším problémem přispívajícím k úbytku včelstev

 je ztráta genetické diverzity samotných včel. Před 20 - 40 let u nás bylo takových 100 tisíc včelařů a z nich tak 2 /3 chovaly a šlechtily svá včelstva, více či méně kvalitní a přizpůsobená místním podmínkám. Tudíž zde žilo  několik desítek tisíc geneticky odlišných linií včelstev. Dneska existuje nějak 5 - 10 základních chovů jednotlivých šlechtěných linií, které rozchovává několik stovek licencovaných chovatelů včelích matek. Od těchto chovatelů pravidelně kupuje matky cca 90 % včelařů, kteří z nich včelstva dále rozchovávají bez jakéhokoliv výběru nebo jen se základním výběrem, brakováním těch nejméně povedených. Takoví včelaři mají o polovinu nebo i vyšší výnosy medu, protože šlechtění základních linií včelstev se provádí skutečně kvalitně a vědecky, ale včelstva jsou stejná od Jablunkova po Aš. Z těch zbývajících 10 % je většina včelařů, co dožívá a včely už nešlechtí vůbec a jen velice málo řadových včelařů dnes šlechtí svou linii přizpůsobenou místním podmínkám.

0 0
možnosti