Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

PORADNA: Je nutné znát před nákupem technické parametry LED žárovky?

V internetové diskusi jsem se dočetl o rozdílech mezi jednotlivými čipy používanými v LED svítidlech a každý tam měl jiný názor, píše čtenář. Je vůbec důležité se při nákupu zabývat se podobnými detaily? ptá se čtenář.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

LED mám všude, kde se dají použít a spokojenost, za první LED žárovku 12W 660 lm jsem dal cca 2000,- Kč a už přes 6 let svítí. Ty první LED žárovky měli velký chladič a vůbec nehřáli a dnešní jsou malé a dost hřejí. I na chlazení záleží ve svítivosti. Ještě mi žádná neodešla a půl vteřinové zpoždění mi nevadí při zapnutí. Na netu již nejsou žádné LED žárovky s velkým chladičem, škoda.

0 2
možnosti

No vidíš to... já mám všude klasiku (cca 500 ks "na skladě" 25-150W v regálech) a nemusím řešit chlazení ani to, že sa do starého světla ta "nová" sprostota prostě nevleze ;-)

0 0
možnosti

K24a71r47e82l 69J29o56h76n

4. 3. 2014 14:00

Takže taktéž patřím k těm, co by u nich žárovku hledali jen obtížně. Pravda, LED do trouby nedám a do lávové lampy také ne.

Pravdou je, že to co se prodává tady je drahý šunt a je jedno, zda je to značka či nikoliv. Laboratorně se dosáhlo přes 200lm/W a třeba SMD LED od Epistaru dosahují v pohodě 150lm/W. Jestliže si někdo koupí 4W LED s 200lm, která je prezentována jako náhrada za 25W žárovku, pak jen, že naletěl. A je ještě k tomu tristní, kdy Vám např. LED od OSRAMU s garantovanou svítivostí 50000h umře ani ne po roce a China no name s poloviční spotřebou a dvakrát větší svítivostí za čtvrtinovou cenu svítí dál. Krom toho, všechny LED se dělají skoro v Číně, takže zde není o čem diskutovat. A když se podaří pak seženete LED např. 3W 320-350lm E14 230V za cca 80Kč/ks, 12V 2W 300lm G4 za 60Kč/ks a podobně. A LED pásky, třeba i za 50Kč/m. A zjistíte, že se dělají i LED 54W E12 230V se svítivostí 4000lm (celohliník) a i  pod. Ve své podstatě se dělají LED od cca 0,5W do 4kW. Zde je akorát problém, že Vám neprodají 1ks, ale třeba 100ks, což pro osobní potřebu není zrovna dobré, plus doprava, plus daň co vám vyměří tady a clo. Ale pořád jste na polovině, nebo třetině ceny než to pořídíte zde.

Je to tak, výrobce se potřebuje zbavit staré technologie a tak jí dá levně prodejci. Prodejce chce vydělat, tak proč si nepřihodit rabat 200% a více. Je to úsporné, šetří to, tak se ti to zákazníku vrátí na úspoře.

A co by se stalo se všemi úspornými žárovkami na bázi rtuti, kdyby LED stáli stejně, měli by poloviční spotřebu a svítili by stejně?

Hodně lidí má k LED nedůvěru a nedivím se jim. Všichni mí známí, když zjistili kolik světla to dává, kolik to žere, tak nevěřili a jejich přístup se změnil. A moje rada pro ně je, nekupujte LED v hobimarketech, ani hypermarketech.

5 0
možnosti

A pro zastánce klasických žárovek uvádím porovnání celkových nákladů. Žárovka 90W pořízení 10Kč, 500hodin svícení 200Kč. Celkem tedy 210Kč. LED žárovka 10W (odpovídá klasické 90W) pořízení 150Kč. 500hod svícení 22Kč, celkem 172Kč. To znamená, že už při 500hod je LED výhodnější. Ale vše je o tom, kolik hodin denně zdroj světla svítí.

1 0
možnosti

Jen se zeptám, kde se daly koupit žárovky 90W? Znám 25, 40, 60, 75, 100...W, ale 90W ne. Navíc 10W LEDka má tok možná 900lm což je horko-těžko klasika 75W.

0 0
možnosti

Mám dotaz. Mohu si dát na střechu legálně 1 fotovoltaický panel ? [>-]

0 0
možnosti

Kamarádka má na chalupě 3 panely a nikdo neprotestuje. Ale má je napojené na regulátor a autobaterii. Napájí s ní LED světla a TV. Nemají totiž zavedenou elektřinu.

0 0
možnosti

LED žárovky jsou výrazně lepší jak zářivky, mají menší příkon a jsou vůči přírodě šetrnější. Pokud jde o ekvivalentní náhradu, tak se uvádí, že u LED stačí 9x nižší příkon, tedy 3W LED svítí stejně jako 27W klasická žárovka. 6W je jako 54W a 10W je jako 90W. U LED žárovek je důležitější svítivost, ta vyjadřuje nejvíc o tom, jaká LED je. Důležitý je také způsob napájení LED. Většinou se používají pulzní zdroje, ale některé čínské LED žárovky používají jednoduší řešení, které bývá často zdrojem požáru a tyto žárovky mají také horší účinnost.

0 1
možnosti

tohle je jak vycucané z prodejního katalogu prodejců LED. Zjišťoval jste si vůbec někde, jak jsou ty LED šetrnější k přírodě?

0 0
možnosti
Foto

Dovoľte názor a skúsenosť, moja osobná...

Celá ta politika úsporných žiariviek a žiaroviek zo strany EU je taká istá sprostosť, ako 126-stranová brožúra o pestovaní uhoriek a ich požadovanom uhle zakrivenia. V kúpelni ich mením každé dva - tri mesiace. Do lampy nad pracovným stolom som si kúpil značkovú (Philips) úspornú 23W, čo podľa popisu mal byť ekvivalent 103W klasickej - svietila dva mesiace. Stála 3.5 eura.

Sporím teda poriadne... ;-€

1 0
možnosti

Já používám čínské LED a mám je už přes 3 roky a všechny svítí. Z cca 20ti kusí neodešla ani jedna. Za to zářivky mi dříve pravidelně odcházely, většinou vyhořel měnič. :-/

0 0
možnosti

Já to vyřešil jako spousta dalších po svém - nakoupil jsem před pár lety stovky žárovek (cca 500 ks, zabírají 3 regály, cena za kus cca 10,- Kč) od 25 do 150W a celá EU mi může políbit (__!__). Přitom se u nás na vesnici pořád dají všechny tyto wattáže sehnat, i když dneska o 2,- Kč dražší než tehdy a lidi je pořád kupují

1 0
možnosti

Jasne a na tu spotrebu mate dost penez, tak neni co resit ;-D

0 3
možnosti

Tak článek ze začátku dobrý. Ale dál co? Nic. Nedozvěděl jsem se, kolik lumenů je dobrých do jakého prostředí. Kolik Wattů u LED odpovídá klasické žárovce. Jak je to s barvou světla atd, atd. Spíš mi to připomíná tak trochu reklamu pro ty tři vzpomínané výrobce. Už několikrát jsem se přesvědčil, a to i v testech idnes, že ne vždy tzv. kvalitní a drahý výrobek/výrobce je to to pravé.........

5 0
možnosti

No, mimo ještě několika relevantních parametrů je zde ještě tento, je shodný i pro kompaktní zářivky: je to kvalita použitých kondenzátorů v el. obvodech. Právě jejich životnost (u levných i u některých značkových) určuje životnost celého svítidla.

0 0
možnosti

Všechno kvůli pitomcům z EU, snad je to má věc, čím si budu svítit.

4 1
možnosti
  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Vyfoťte svou zahradu a sdílejte její příběh. Rozdáme pomocníky za sto tisíc

24. dubna 2024

Mít možnost opečovávat svůj vlastní kousek země nebo něco pěstovat alespoň na terase, dvorku či...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...