Diskuze

Jak vybrat domácí udírnu. Podle toho, co a kolik toho budete udit

Vzestup obliby domácích uzenin je v přímé úměře s návratem obecného povědomí o tom, jak má vypadat kvalitní uzenina. Tu správnou vám dá pouze dobrá udírna.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Strejda mel jednoduchou udirnu.Ohniste+ cca 4m trubek zakopanych v zemi a na konci plechovej sud.To byla dobrota ;-)

0 0
možnosti

Jaký je rozdíl vdechovat dehet do plic a nebo ho s uzeným masem cpát do žaludku? Myslím že v tom je rozdíl. Ten kdo kouří si myslím by měl být zdrženlivý v odpovědi.

Postavil jsem si dřevěnou udírnu a topím elektřinou a na misku přidávám piliny, olše, z ovocné dřeviny. Švestku ke konci uzení, má ostrou chuť. A jsem spokojen, výsledek je téměř stejný jako v klasické udírně.

Hezký den

1 0
možnosti

To mne zajímá uvažuji o udírně a nejjednodušší je asi elektrická, máme doma staré schnoucí stromy švestky tak udělat z nic štěpku na uzení by nebyl problém. Zajímavé ale je jak má spousta lidí představu že uzení je přikládání dřeva. Elektricky nepochybuji že to bude hodně podobný výsledek navíc s přesně nastavenou teplotou

0 0
možnosti

Hmmm a co na to Brusel, který víceméně zakazuje klasické domácí uzení, protože uzeniny tímto způsobem uzené obsahuji příliš mnoho škodlivin. EURv

0 0
možnosti

Nejvíc škodlivin obsahuje samotná Brusel

8 0
možnosti

Celková doba uzení je 1 - 1,5 hodiny při teplotě okolo 90? .. Co to je za kravinu?....

0 0
možnosti

Tady uzení plynule přechází do pečení horkým kouřem.

0 0
možnosti
Foto

Nejlepší udírny bývalina vesnici v uvnitř místnosti.  Byloto výhodné nepodléhali výkyvům počasí. Dnes jdou vidět zejména venkovní udírny.Udírnu musíme dobře roztopit nejlépe bukovým dřevem bez kůry (způsobujehořkost). Když dáváme maso v 9,00 tak při teplotě 60-65°C máme hotovo tak ve 20,00. Dřevo z ovocnýchstromů zejména z peckovin je dobré na ovonění v závěru tak hodinkudvě před koncem.

0 0
možnosti

...postavil jsem už jednu udírnu a soused si maso ode mne uzené nemohl vynachválit (on sám jej měl jak botu,protože udil na pilinách a dusil to vodou)...stavím druhou udírnu a každá rada je pro mne dobrá...nemyslím si,že na mase uzeném na ovocném,nebo dubovém dřevě se usazuje takové množství dehtu,které by mi mohlo uškodit....spíše mi uškodí kecy politiků o tom, jak je nutné šetřit a sami žerou a při tom ještě mlaskají....doufám, že se mi dílo opět podaří, udírna bude fungovat tak, jak má a maso opět bude stát za to...uzení zdar !!!

;-)

1 0
možnosti

Hlavní je dřevo bez kůry.

Piliny nevím, to mi připadá jako kravina, a k tomu ta voda....

Neslyšel jsem o problému s dehtem... mezi tvrdým a měkkým dřevem je hlavně rozdíl v hustotě a výhřevnosti, pak samozřejmě jak to voní,... ale dehet je snad (na kilogram dřeva) prakticky stejný všude?

0 0
možnosti

Mě by zajímalo, co se týká zkonzumovaného dehtu, kolika vykouřeným cigaretám je ekvivalentní požití třeba 100 gramů takového "správně vyuzeného" masa. Pokud ovšem konzument neokrájí a nevyhodí svrchní vrstvu takové uzeniny půl centimetru  centimetr silnou, kde jsou ty konzervační dehtovité látky z kouře  ze dřeva zkoncentrovány.

Doba uzení je dneska už dávno pryč. Dříve to byla v první řadě velice účinná konzervační metoda, protože maso bylo v hospodářství  k dispozici v podstatě jen na podzim či maximálně v první polovině zimy, kdy se zabíjela vykrmená zvířata, případně zvířata slabá nebo zvířata, pro která by na celou dobu zimy nebylo krmení a ony by tak v zimě uhynuly.

Maso se tedy vyudilo a potom se vyuzené kusy pověsily na háky do podkroví pod střechu, kde vydrželo víceméně v pořádku i celý rok do dalších zabíjaček a kde na něho nemohli škůdci.  Uzení tedy krylo výraznou sezónnost produkce masa.

Dneska už žádná sezónnost v produkci masa není, dneska se zvířata zabíjí na jatkách po celý rok a maso se sežene v obchodech taky po celý rok bez jakýchkoliv cenových či zásobovacích sezónních výkyvů.

Není tedy důvod udit do zásoby. A co se týká uzení pro chuť, asi mnohem zdravější bude průmyslové "uzení" kouřovými esencemi než masívní cpání dehtu do masa uzením přírodním kouřem z dřeva.

2 20
možnosti

Akorát že prodej všelijakých předražených udíren je pro obchodníky dost velký kšeft.:-/:-/

2 0
možnosti
Foto

V současné době je v potravinách a nápojích tolik chemie a nesmyslných náhražek, že bych domácí uzeniny vyrobené doma v udírně vůbec neřešil, zda jsou zdravé či nezdravé. Nejdůležitější je, že jsou chuťově vynikající, kde lze využít všechny naše smysly. A ať mi mladší generace promine, ale vůbec nemá ponětí, co je to za zážitek si do chladné komory dojít pro špalek uzeného, pak si ho pěkně pomalu krájet na prkýnku a k tomu přikusovat čerstvý kváskový chléb . . . . Větší gurmánský požitek neznám!:-P

19 0
možnosti

Přesně tak. Jsem sice mladší generace a navíc rodilý Pražák, ale dovedu udělat prase od chrocht chrocht po výslužku.. A právě špíček nebo taková domácí česneková klobása.. To není jídlo, to je poezie.

7 0
možnosti

A tož teda přátelé tudy cesta nevede.

dlouholetým výzkumem bylo dokázáno, že udírna má vypadat takto:

                        ---------|

-----                 |        --+ -----|

|    |=========|            |

----                  |----------| ohniště            udírna   teploměr       studený kouřovod

0 0
možnosti

Řekl bych, že ve výčtu schází to podstatné - maso na uzení, dřevo a hlavně sirka, zapalovač, křesadlo či podobné, čím oheň v udírně zažehnete.

0 0
možnosti