Diskuze

Recept na silné trnkové víno. Surovina zadarmo, ovšem výroba dá práci

„Jakmile udeří mrazy, je lepší se schovat někam do tepla a sáhnout po lahvince hřejivého obsahu,“ říká Vladimír Dolejšek (28), mladý architekt žijící v jihočeském Srubci. Tu pravou zimní pohodu domácí fortifikované víno - tedy víno s přidaným alkoholem - podle něj přinejmenším navodí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jinak jsem kdysy děla také víno s trnek, ale napůl se šípky. A bylo vynikající.

0 0
možnosti

23% se mi zdá hodně přehnané. Dělám medovinu a se speciálními kvasinkami se dá dosáhnout kolem 16%, obdobně je tomu i u vína, bez dolihování.

0 0
možnosti

A68l75e80š 64C66e25j36n

6. 10. 2014 20:08

Snad nechcete říci,že tahle náhražka, je lepší než poctivá slivovice!

0 0
možnosti
Foto

Nemačkám,cukru dávám méně-asi tak polovic a kvasinky nepouživám.Nedávám ani citron.Neměřím množství alkoholu,ale chuť je skvělá.

0 0
možnosti

Trošku mi to nesedí. V perexu se píše o fortifikovaném (dodatečně dolihovaném) vínu a textu se líh nikde nepřidává, či není zmíněn.

Ale abych vyvrátil některé pochybnosti, tak dnes již existují kvasinky umožňující dost rychlý kvasný proces (v řádů dnů až týdnů) až do cca 23% obsahu alkoholu v ovocném kvasu. 

Více informací na alkoholesence.cz

(http://www.alkoholesence.cz/alkoesence-cz/7-NAVODY-A-POPIS-ZBOZI/9-Turbo-kvasnice-vlastnosti)

Mám to ověřeno, dají se tak vyrábět výborné likéry bez pálení.

4 0
možnosti

Koukám, že jsem nějakou dobu nesledoval obor. Dík za informaci.

1 0
možnosti

17,5 % alkoholu bez přídavku čistého lihu!? ;-D;-D a hotovo za pár týdnů!?

Chtělo by to trochu víc studovat výrobu vína a kvašení. Kvasinky se přestávají množit po dosažení cca 8 % alkoholu v kvasu, po dosažení cca 12 - 14 % začínají i zbývající živé kvasinky umírat. Po dosažení těch cca 8 % etanolu intenzita kvašení začne zpomalovat, po překročení cca 12 % intenzita prudce poklesne, víno potom může dokvašovat mnoho měsíců.

5 - 6 kilo cukru na 20 litrů odpovídá 25 - 30 kilo cukru na 100 litrů, to odpovídá při stzoprocentní účinnosti kvašení 12,5 - 15 % lihu ve 100 l vína. To je tak akorát na prokvašení většiny cukrů a na to, že ve víně pak zůstane 1 - 2 % zbytkového  cukru, které dělá plnější chuť.

Další zvýšení obsahu lihu už není možné přidáváním cukrů a dalším kvašením. Je to možné pouze přidáním čistého vypáleného alkoholu. Ostatně takhle se ve skutečnosti dělá to portské, přidáním alkoholu.

0 0
možnosti

Nějaký cukr je i v těch trnkách a rychlost kvašení velmi závisí na teplotě. Pokud se nechladí, může jít výrazně rychleji. I klasické víno vyrobené čistě z hroznů a bez fortifikace může mít kolem 17 % alkoholu. Ve Francii taková vína seženete bez většího úsilí a z ročníků jako 2003 a 2006 se dala vyrobit i v ČR. Jinak tohle je stejně akademická debata, protože v úvodu článku je výslovně uvedeno, že k fortifikaci při výrobě došlo.

0 0
možnosti

"Dřina"??? Čištění hub je také dřina? Pod tímto pojmem si představuji něco úplně jiného. A kvasinky či živná sůl opravdu není potřeba! Dělám např. šípkové víno, bez obojího se hravě obejdu. Prostě to tam nedávám a víno - kam se hrabe Portské.

0 0
možnosti